Masažas
5 (100%) 1 vote

Masažas

ĮVADAS

Masažas yra labai seniai išbandyta priemonė, kuri gerina sveikata, atstato darbingumą, fizines ir psichines žmogaus jėgas.

Tai plačiai taikoma profilaktinė priemonė sveikatai stiprinti. Pastaraisiais dešimtmečiais masažas vis plačiau taikomas kompleksiškai gydant ligas. Jis skiriamas po judamojo aparato traumų ir ligų, gydant įvairiausias nervų ligas, išėminę širdies ligą ir kt.

Filologų pastangos iššifruoti žodį masažas kalba apie tai, kad ši sąvoka egzistuoja jau seniai .Vieni autoriai mano , kad masažas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio massage, ypač iš veiksmažodžio masser-trinti, arabų-mass-liesti, švelniai braukyti. Kiti teigia, kad žodis masažas kilęs iš sanksrito kalbos žodžio maksh, dar kiti- iš graikiško žodžio massa (lietimas pirštais), kai kurie autoriai mano, kad iš hebraiško žodžio mašeš (liesti, čiupinėti).

Masažo pradžia siekia gilią senovę..Remiantis paskutinių dviejų dešimtmečių duomenimis, paaiškėjo, kad masažas senovės Kinijoje jau yra žinomas 2500 metų prieš mūsų erą.

Indijoje jau 1800 metais pr.m. e. medicininiuose traktatuose, kurie turi bendrą pavadinimą ,,Ajurvedos‘‘

(,,Gyvenimo pažinimas‘‘) smulkiai aprašyti masažo būdai ir techniniai variantai, skirti atskiroms kūno dalims masažuoti.

Egipte masažas buvo žinomas dar prieš mūsų erą. Apie tai liudija įvairių masažo būdų pavaizdavimas papirusuose, ant bareljefų, puošusių faraonų rūmus.

Graikijoje terminu ,,apaterapija‘‘ buvo suprantami gydomasis, sportinis ir higieninis masažai. Pirmuoju masažo žinovu buvo Herodotas (484-425 m.pr.m.e.). Jis vienas pirmujų bandė išaiškinti masažo įtaką įvairių lygų gydymui. Ypač didelis indelis masažo formavimesi priklauso medicinos tėvui Hipokratui ( 459-377m.pr.m.e.). Jis yra masažo, kai gydymo metodo, pradininkas Europoje.

Senovės Romos gydytojai daug ką perėmė iš senovės Graikijos, Indijos, Kinijos, Egipto. Plutarchas rašė, kad imperatorius Julijus Cezaris versdavo vergą jį masažuoti tam , kad išnyktu bendra neuralgija.

Galenas (130-200m.pr.m.e.)- vienas pirmųju fiziologu, eksperimentinės medicinos pradininkas tyrė masažo būdus, aprašė glostymo, trynimo, maigymo metodiką.

Senovės gydytojas ir filosofas Avicena (Abu Ali Ibn Sina 980-1037m) masažą skirstė į stiprų, kurio tikslas yra tonizuoti, silpna-atpalaiduojantį, vidutinį, leidžiantį palaikyti gerą fizinę kondiciją ir ilgalaikį, skirtą suliesėjimui. Taip pat jis skyrė paruošiamąjį masažą prieš fizinius pratimus ir atstatomąjį arba raminanti po ju.

Masažavimo būdus susistemino švedų fizkultūrininkas P.Lingas (1776-1839). Jo masažo metodika žinoma kaip ,,švediškas masažas‘‘.Vėliau šį masažą plėtojo J. Mizgeris(1839-1901). Jis nurodė masažo indikacijas.Dar daug garsių gydytojų tyrinėjo masažo poveiki žmogaus organizmui.

Susiformavo ,,klasikinio masažo‘‘ sąvoka. Tai – visi masažavimo metodai, kurie buvo naudojami iki naujų būdų-refleksinio segmentinio, jungiamojo audinio, taškinio-įdegimo į praktiką.

Pastaruoju metu vis didesnį populiarumą įgauna bioenergetinis masažas. Jo ištakos yra seniausiose Indijos , Tibeto, Japonų, Kinų kultūrose, įvairių tautų filosofijose,religijose. Pastarajame dešimtmetyje šis masažas pradėtas plačiai taikyti JAV, Vakarų Europoje, Rusijoje ir Lietuvoje.

Bioenergetinis masažas yra susijęs su žmogaus bioenergetiniais laukais, kurie gali teigiamai veikti kitų žmonių savijautą, jų sveikatą, padėti diagnozuoti patologinius pakitimus.

Vienas iš tokių bioenergetinių masažų yra REIKI. Šis masažas reikalauja specialių sugebėjimų ir specialaus pasiruošimo.

Įvadas 2

Galingos pramonės ir technikos amžiuje, spartėjant mūsų gyvenimo ritmui, daugėja ligų, kurių daugumą lemia įtampa. Todėl vėl prisimenami tradiciniai gydymo būdai ir įsitikinama, kad jie veiksmingi. Šie būdai vertinami vis labiau ir labiau, jie papildo šiuolaikinę moderniąją mediciną.

Visi žmonės supranta lytėjimo kalbą. Mes nevalingai triname skaudamą vietą, glostome vienas kitą, norėdami nuraminti. Masažas – tai viena seniausiųjų priemonių, kurias naudoja žmonės sveikatai gerinti. Jo pradžia siekia gilią senovę. Žinoma, kad jis buvo labai plačiai taikomas senovės Egipte, Graikijoje, Romoje, Indijoje ir Japonijoje. XIX amžiaus pradžioje švedas Henrikas Lingas (1776-1839) išplėtojo masažo teoriją, susistemindamas įvairius masažo būdus, naudotus Egipte, Romoje ir Graikijoje. Jis Stokholme įkūrė pirmąjį institutą, kuriame buvo mokoma masažuoti. Todėl kartais masažas vadinamas švediškuoju masažu.

Dabar visuotinai pripažįstama gydomoji lytėjimo nauda. Žinoma, kad masažas derina ir veikia skatinamai virškinimą ir kvėpavimą, tokius svarbius fiziologinius procesus. Jis taip pat gerina raumenų tonusą, sąnarių judrumą, laikyseną, spartina kraujo ir limfos apytaką, derina endokrininę ir nervų sistemas. Masažas teikia ne vien tik fizinę naudą, jis gelbsti ir psichologiškai – masažuojant reiškiamas rūpinimasis ir palankumas, palaikymas ir atjauta. Tai padeda vėl pajusti ryšį su savuoju vidiniu pasauliu ir geriau
save vertinti, tai įkvepia gyvybinės energijos ir jėgų, kad galėtumėme pasiekti fizinę ir dvasinę pusiausvyrą. Išmokti masažuoti kitą žmogų ar/ir patį save gali kiekvienas.

Higieniniai reikalavimai masažo patalpai,masažuotojui ir masažuojamajam

Aplinka, kurioje daromas masažas, turėtų būti jauki ir rami, kad joje galėtų atsipalaiduoti tiek masažuojamasis, tiek ir masažuojantysis. Pasirinkti tokį laiką, kad niekas netrukdytų. Kambarys turėtų būti pakankamai šiltas ir be skersvėjų. Darbo plotas, skirtas vienam masažuotojui, turi būti apie 8m² (masažui rankomis) ir 12m² (masažui aparatais) bendroje patalpoje arba 18m² atskitas kabinetas. Ventiliacija masažo kabinete turi būti pučiamoji-siurbiamoji ir natūrali,kaipatalpoje orą galima pakeisti 2-3 kartus per valandą. Santykinė oro drėgmė turėtų būti ne daugiau kaip 60%. Taip pat reikėtų pasiruošti papildomų ranksluoščių ar antklodę. Jeigu pasidarytų per daug vėsu. Šviesa turėtų būti prislopinta. Netinka ryškios lempos, šviečiančios tiesiai į veidus. Galima masažuoti ant grindų, bet geriausiai ant specialaus reguliuojamo aukščio stalo. Tai gali būti kušetė su sintetine danga, geriausia dengta dermantinu. Jos paviršius turėtų būti pakankamai kietas. Kušetės plotis – apie 60 – 70 cm,ilgis – apie 2,0 m,aukštis reguliuojamas pagal masažuotojo ūgį ( maždaug apie 70-90 cm.) Kušetės galai turi būti 50 cm ilgio ir pakeliami. Kiekvienai kušetei priklauso du voleliai ( taip pat dengti gerai plaunama medžiaga),kurių vienas yra 25-30 cm,o antrasis-15-20 cm diametro,plokščia pagalvė,laipteliai ligoniui užlipti,smėlio maišeliai.

Vienas masažuotojas turi turėti dvi kušetes,kad po procedūros vienas pacientas galėtų ilsėtis,o masažuotojas-masažuotų kitą asmenį.

Masažui rankomis privalo būti staliukas,kurio aukštis 70-80 cm (geriausiai reguliuojamas), ilgis-50-60 cm,plotis-30-35 cm.Ant staliuko turi būti pagalvėlė iš vatos arba guminė (pripučiama).

Prieš masažo procedūrą masažuojamasis turėtų nusiprausti ( vonioje,po dušu). Jeigu pacientas yra labai prakaituotas, masažuoti galima naudojant įvairias emulsijas. Geresniam slydimui kūno paviršiumi yra naudojamas talkas,ryžių ir vaikiška pudros,įvairūs tepalai,kremai. Masažuoti galima visus sveikus asmenis ir ligonius pagal indikacijas. Pirmosios masažo procedūros turi būti trumpesnės,mažesnio intensyvumo. Masažuojamasis turi priprasti prie masažo būdo ir paties masažuotojo technikos. Masažuotojui taip pat reikia geraiu pažinti pacientą,stebėti jo reakciją.

Masažo metu visada tiksliai aiškinkite masažuojamajam, kokį veiksmą ruošiatės daryti. Prieš pradėdami masažuoti kitą kūno dalį, būtinai paklausiama jo, ar nėra kokių nors pažeidimų bei negalavimų, į kuriuos mums derėtų atsižvelgti. Būtinai reikėtų paprašyti, kad masažuojamasis tuoj pat sakytų, jeigu masažo metu jam kils bet koks nemalonus pojūtis. Niekada nemasažuojamas žmogus, jeigu jis karščiuoja, serga odos ar kitokia užkrečiama liga, turi širdies ir kraujagyslių sutrikimų, pvz., kamuoja trombozė, venų uždegimas (flebitas). Taip pat negalima masažuoti tų vietų, kur yra venų mazginis išsiplėtimas, neseni randai, sumušimai (mėlynės), navikai, gumbai. Nemasažuojami ir uždegimo pažeisti sąnariai. Jeigu masažuojamasis pradeda skųstis ūmiais nugaros skausmais, kurie sklinda į rankas ar kojas, nedelsiant nustojama masažuoti.

Labai svarbu, kad įsisavindami masažo būdus, mes nuolat jaustumėme kūną, kurį masažuojame, bet kurią įtemptą kūno vietą, ir kad būtų tarpusavio ryšys su masažuojamuoju. Darant raminamąjį masažą, reikėtų vengti stuksenimo veiksmų. Jeigu daromas masažas vienoje kūno pusėje (pvz., masažuojame pėdą), tam kad nebūtų sutrikdyta organizmo pusiausvyra, tokį pat masažą ir ta pačia seka turime daryti ir kitoje pusėje.

Jeigu masažuojama nėščioji, pirmaisiais keturiais nėštumo mėnesiais masažuoti pilvą derėtų labai švelniai. Antrosios nėštumo pusės metu masažuojama moteris turėtų gulėti ant šono. Masažuoti reikia labai nestipriai, švelniai ir atsargiai.

Bet koks masažas visada pradedamas lengvais braukymais, po kurių seka vidutinis ir stiprus spaudymas nykščiais, kitais pirštais ir delnu. Norint stipriau spausti, turite mokėti tam naudoti ir savo kūno svorį.

Masažo poveikis žmogaus organizmui 2

Bendrasis masažo poveikis 2.1

Masažo poveikis organizmui yra sudėtingas fiziologinis procesas. Jį galima būtų skirstyti į bendrą poveikį visam organizmui ir atskiroms jo sistemoms.

Bendrasis masažo poveikis apima abipusius neurorefleksinius,neurohumoralinius ir neuroendokrininius ryšius. Pirminė grandis šioje sistemoje yra odos mechanoreceptoriai,transformuojantys mechaninio dirginimo energiją į nervinius impulsus,sklindančius į centrinę nervų sistemą.Pastaroji formuoja atsakomąsias reakcijas,koordinuoja,reguliuoja įvairias funkcijas,atstato sutrikusius ryšius tarp galvos smegenų žievės ir žemiau esančių nervinių centrų,stimuliuoja regeneracinius procesus.Daugelis vietinių reakcijų,kylančių audiniuose dėl masažo sudirginimo, yra ne kas kita, kaip generalizuotos refleksinio pobudžio
reakcijos. Vadinasi , masažui yra būdingas neurorefleksinis veikimas, kuris turi įtakos visoms organizmo sistemoms.

Didelės įtakos turi ir masažo metu humoralinėje aplinkoje atsirandančios tokios biologiškai aktyvios medžiagos, kaip histaminas, acetillcholinas. Patekusios į kraują , jos išplečia kraujagysles, pagaerina nervinio impulso sklidimą, stimuliuoja vegetacinės nervų sistemos adaptacines-trofines funkcijas. Šitaip pasireiškia neurohumoralinis masažo poveikis.

Veikiant neurorefleksiniam ir humoraliniam masažo veiksniams, keičiasi įvairių vidaus sekrecijos liaukų veikla.

Kartu veikiant visiems šiems veiksniams, atitinkamai duozojant masažo procedūrą, yra mobilizuojamos, treniruojamos visos apsauginės-prisitaikomosios organizmo reakcijos. Tai duoda teigiamą terapinį efektą sergant daugeliu ligų, o sveikiems žmonėms padeda fiziškai stiprėti tai yra:

• sumažina raumenų, raiščių įtempimus,

• suteikia kūnui energijos,

• išsiskiria endorfinai ( natūralūs skausmo malšintojai),

• dietos ir specialių pratimų pagalba masažas atstato Jūsų kūno formų linijas bei šalina poodinį riebalinį sluoksnį,

• suteikia raumenims elastingumą kas leidžia sportininkams didinti treniruočių apkrovas nepažeidžiant savo sveikatos,

• stiprina nugara,

• didina raudonųjų ir baltųjų kūnelių kiekį kraujyje,

• stiprina kraujo cirkuliaciją.

Masažo poveikis nervų sistemai 2.2

Visas žmogaus organizmo funkcijas valdo ir reguliuoja nervų sistema. Ji skirstoma į tris dalis:CNS, kuria sudaro galvos ir nugaros smegenys, PNS, kuria sudaro perefiriniai nervai, jungiantys visus organus su nugaros ir galvos smegenemis ir vegetacinę nervų sistemą, kuri savarankiškai valdo visus vidaus organus.

Masažas veikia visas nervų sistemos dalis. Nustatyta, kad masažas gali padidinti arba sumažinti nervų sistemos dirglumą, priklausomai nuo naudojamų masažo būdų ir nervų sistemos būklės. Tam tikrų segmentinių zonų masažavimas sukelia atsakomąsias reakcijas įvairiuose vidaus organuose.

Yra daug mokslinių darbų, patvirtinančių masažo įtaką žmogaus nervų sistemai (V.Andrejevos ir N.Belajos 1965m. tyrimai, P.Granovskio 1961m, W.Kohlrausch 1965v ir kt).

Masažo poveikis odai 2.3

Žmogaus kūno oda atlieka daug funkcijų: apsauginės dangos, jutimo organo, termoreguliatoriaus (per jį išsiskiria 80% šilumos),ekskrecijos organo ( su prakaitu prišalina baltymų apykaitos produktai,druskos) ir dujų apykaitos funkcijas.

Odos struktūra labai sudėtinga. Odoje yra juntamųjų receptorių išsidėsčiusių po epiteliu ir gilesniuose sluoksniuose. Odoje yra tankus kapiliarų tinklas,kuris sudaro net keturių aukštų rezginius.

Oda pirmiausia pajunta masažo veiksmus ir tiesiogiai perduoda dirginimą. Masažas gerina visas odos funkcijas,todėl nuo kūno paviršiaus greičiau pašalinamos suragėjusios epidermio ląstelės,pagerėja odos kvėpavimas,pagyvėja prakaito ir riebalinių liaukų veikla,išsiplečia kraujo ir limfos kapiliarai,pakyla odos ir giliau esančių audinių temperatūra,padidėja odos atsparumas įvairiems neigiamiems išoriniams poveikiams,pagerėja odos elastingumas.

N.Bielaja tyrė masažo įtaką odos šalčio receptoriams ligoniams,sergantiems nervų sistemos ligomis. Pastebėta,kad po masažo procedūros,dirginant odą šalčiu,padaugėja „šalčio taškų“. Vadinasi,padidėja atitinkamų odos receptorių jautrumas (V.Andriejeva,N.Bielaja,1965).

Masažo poveikis raumenims,raiščiams ir sausgyslėms 2.4

Skeleto raumenis sudaro apie 30-57% visos kūno masės. Raumenų ląstelės pasižymi sugebėjimu reaguoti į dirginimą susitraukimu.

Raumenyse yra daug receptorių. Iš jų į nervų sistemos centrus plinta signalai apie raumenų būklę:susitraukinėjimą,įsitempimą,bet sausgyslių buklę ir kt. Veikiant nerviniams impulsams,raumenys susitraukia ir atsipalaiduoja. Funkciniu požiūriu visi raumenys skirstomi į skesaruožius (skeleto) ir lygiuosius (vidaus organų). Pirmųjų veikla priklauso nuo žmogaus valios,antrųjų-nepriklauso.

Raumenų susitraukimą sukelia cheminiai,terminiai,mechaniniai ir kitokie dirgikliai. Masažuojant pagerėja nervinių impulsų sklidimas raumenims ( dėl susidariusio acetilcholino) ir visos raumenų funkcijos:gebėjimas greičiau susitraukti ir atsipalaiduoti,dėl to judesiai tampa tikslesni,tobulesni,padidėja raumens darbingumas. Raumenys geriau pailsi ir greičiau atsistato masažuojant negu pasyviai ilsintis,nes daug greičiau pašalinami medžiagų apykaitos produktai,kurie susikaupė raumenims dirbant. Raumenų skausmingumas,pabrinkimas,sukietėjimas,atsiradę dėl įtempto darbo,masažuojant išnyksta žymiai greičiau. Masažas pagerina raumenų kraujotaką ir oksidacinius bei atstatomuosius procesus juose.

Daugelio autorių duomenimis, masažas padeda atstatyti pavargusio raumens funkcijas,padidinti jo darbingumą (B.Stasenkov,V.Vasiljeva,1952).

Tyrinėtojai nustatė,kas masažas teigiamai veikia biopotencialų didėjimą,mažina jų asimetriją,pagerina raumens kontraktilines savybes,plastinį tonusą tiems ligoniams,kuriems šie rodikliai buvo sumažinti arba išreikšta asimetrija.

Raumenų pakitimai po masažo rodo stimuliuojantį
procedūros poveikį funkcinei nervų-raumenų sistemos būklei.

Masažas teigiamai veikia ir sąnarius bei sausgysles. Jo įtakoje pagerėja sąnario ir aplink esančių audinių aprūpinimas krauju,sustiprėja sąnarinė kapsulė,gerėja raiščių elastingumas,pagreitėja padaugėjusio sąnario skysčio,taip pat ir medžiagų apykaitos produktų,susikaupusių apie sąnarį,rezorbcija.Sportininkams sąnarių masažas sumažina traumas.

Masažo įtaka kraujo ir limfos sistemoms 2.5

Masažas sužadina kapiliarų išsiplėtimą,atsveria rezervinius kapiliarus. Tai pagerina ne tik masažuojamosios vietos aprūpinimą krauju,bet refleksiškai veikia nutolusias nuo jos stritis. Padidėja dujų apykaita tarp kraujo ir audinių (vidinis kvėpavimas) ir tuo pačiu vyksta audinių deguonies terapija.Atsarginių kapiliarų atsivėrimas pakeičia kraujo pasiskyrstimą organizme,o tai palengvina širdies darbą. Masažas turi tiesioginį ir refleksinį poveikį bendrai ir vietinei kraujo apytakai. Jis pagreitina kraujo pritekėjimą arterijomis ir palengvina jo nutekėjimą venomis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 2504 žodžiai iš 8102 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.