Mažeikių naftos privatizavimas dokumentas
5 (100%) 1 vote

Mažeikių naftos privatizavimas dokumentas

Turinys:

Įvadas 3

“Williams”Lietuvoje 4

Naujasis kompanijos “Williams International” partneris 5

“Jukos” kapitalas 6

“Jukos” planai 6

2003m.pirmo ketvirčio apžvalga. 7

2003m. 2-sis ketvirtis. 8

“Mažeikų naftos”langas į ateitį -Kremliaus rankose 8

Išvados 10

Įvadas

AB “Mažeikių nafta” yra ne tik naftos perdirbimo bet ir transportavimo kompanija, didžiąją dalį pajamų gaunanti iš naftos perdirbimo ir galinti tik trečdalį savo produkcijos parduoti Lietuvoje, o likusius du trečdalius turinti eksportuoti, patirdama ženklius transportavimo kaštus, dėl Šiaurės Vakarų Europoje istoriškai susiklosčiusios naftos produktų kainodaros. Skirtingų kainų lygio žaliai naftai vakarų šalyse (skirtumas siekia 50 – 100 USD/t), eksportas į Rytus neįmanomas. Dar prieš bendrovės privatizaciją užsienio ekspertai (Beicip Franlab, Paribas) atliko skaičiavimus ir savo ataskaitose nurodė, kad bendrovė yra labai jautri perkamos naftos kainai, kurią lėmė vieno tiekėjo (Lukoil) diktatas, tai yra viena is priežasčių lėmusių AB”Mažeikių naftos” nuostolingumą. Laikas parodė kai kurių Lietuvos politikų nepagrįstus siekius atvedant “WILLIAMS” į Lietuvą, vyriausybė įsipareigojo suteikti paskolą valstybės vardu, o atpirkimo “ožiukais” tapome mes – vidutinis žmonių sluoksnis. Šiame darbe pabandysiu ižvelgti “Mažeikių naftos” privatizavimo įvykių seką.

“Williams”Lietuvoje

Prieš „Williams“ buvo vykdoma milžiniška dezinformacijos kampanija. Kodėl? Lietuvos naftos sektoriaus privatizavimas palietė daugelio interesus. Buvo pažeisti interesai tų žmonių, kurie iš šio verslo uždirbdavo didelius pinigus. Lietuviai patys turėjo nuspręsti, ką jie ketina daryti su šiuo sektoriumi, ar jie nori būti nepriklausomi. Iškilo didelė problema asmenims, plaunantiems ar kitokiais būdais iš “Mažeikių naftos” išgaunantiems pinigus.

Atkreipkime dėmesį į tai, kad paskolos, gautos iki Investicijų sutarties pasirašymo 177,4 mln. USD sumoje, buvo naudojamos apyvartinėms lėšoms bei investicijoms. Bendrovė iki investicijų sutarties pasirašymo iš valstybės vardu gautų 177 435 146 USD (709 740 584 Lt) paskolų 108 521 699 USD (434 086 796 Lt), panaudojo investicijoms, iš kurių – 101 mln. Būtingės terminalo statybai, ir 68 913 447 USD (275 653 788 Lt) panaudojo žaliavai įsigyti bei kitoms apyvartinėms lėšoms.

1999 m. buvo pasirašytos sutartys tarp LR Vyriausybės ir Williams International Company. Jos buvo parengtos dar pavasarį, bet pasirašytos tik rudenį (kažin ar ne todėl, kad per nepasirašymo laikotarpį buvo numatytas tyčinis bendrovės nuvertėjimas). Už bendrovės akcijas 1999 m. pradžioje būtų reikėję mokėti daugiau negu rudenį.Beje, bendrovės ruošimas pigesniam privatizavimui vygdytas 1998 m.1999 m. Williams International įsigijo 33% akcijų, tuo pačiu buvo pasirašytos “Mažeikių naftos” investicijų bei valdymo sutartys. Sutartyse parašyta, kad bendrovės valdytojas „Williams“ neatsako už bendrovės valdymo pasekmes, valdymo mokestis nepriklauso nuo bendrovės veiklos rezultatų. Ši neatsakomybė, regis, buvo numatyta tam, kad ja apsidraudus bendrovė būtų valdoma taip prastai, jog jos vertė kristų ir rastųsi prielaidos jos akcijas parduoti saviems pigiau, o patiems jas gauti dykai. Ir tikrai, „Mažeikių naftos“ bendrovė, valdoma „Williams“, 2000 m. patyrė 217,7 mln.Lt nuostolį, 63% didesnį negu 1999 m., kai „Williams“ įgavo teisę valdyti bendrovę.

Lietuvos politikai tiesiog nustūmė Rusijos investitorius kurie ir siūle geresnias sąlygas, tuomet Rusijos naftos gigantas “Lukoil” sukėlė žaliosios naftos kaina, dėl šios priežasties “Mažeikių naftos” privatizatorius patyrė apie 110mln.Lt. Taipat buvo patirtas 63,5 mln. nuostolis dėl numatytų investicijų nesilaikymo, kitaip tarian benzino kokybė neatitiko Europos Sąjungos standartų.

Bendrovės nuostolių priežastis – regis tyčinai blogas jos valdymas, tame tarpe pinigų skyrimas ne modernizavimui, kaip tikėtasi, o naftos pirkimui, perdirbimui ir nuostolingam benzino eksportui. Modernizavimo darbų „Mažeikių naftoje“ 2000 m. atlikta 9 kartus mažiau negu buvo numatyta verslo plane. Ribinės kokybės benzino pardavimas atnešė bendrovei 6,3 mln.Lt nuostolio. „Williams“ „specialistams“ bendrovėje „Mažeikių nafta“ išmokėti didžiuliai atlyginimai. Nuo „Williams“ valdymo pradžios iki 2002m vidurio „Mažeikių nafta“ oficialiai patyrė 595 milijonų litų nuostolių. Tačiau įvertinus tai, jog įmonė iš specialaus Vyriausybės rezervo nusirašė 140 milijonus litų kaip kompensaciją už nuostolius, patirtus dėl nestabilaus naftos tiekimo, bei Vyriausybei nesumokėjo dar 20 milijonų litų palūkanų, faktiniai koncerno nuostoliai siekė 755 milijonus litų.

Dar vienas prasto „Williams“ valdymo pavyzdys „Mažeikių naftos“ pinigai sąskaitoje. 2001 metų pradžioje koncernas joje turėjo tik 50 milijonų litų, o šių metų vasario pabaigoje – mažiau nei 20 milijonų litų. „Mažeikių naftos“ padėtis išlieka kritiška, nes jos akcinis kapitalas tėra 320 milijonų litų, o skolos 2,2 milijardo litų. Todėl, mano manymu, „Mažeikių naftai“ būtinas stiprus, toliau investuoti galintis partneris, kuris duotų žaliavos bei įmonę modernizuotų ne teoriškai bet praktiškai.

Valstybės dalis „Mažeikių naftoje“ per
1999-2002 metus sumažėjo nuo 98 procentų iki 40,66 procento.

Naujasis kompanijos “Williams International” partneris

Turbūt svarbiausiu įvykiu praėjusios vasaros(2002) šalies ekonominiame gyvenime galima pavadinti mūsų gana nuostolingo strateginio investuotojo “Williams International” susitarimą su Rusijos naftos kompanija “Jukos”.

Mums jau įprastas “Lukoil”, turintis Lietuvoje daug automatinių degalinių (per 100), keturias naftos bazes ir kontroliuojantis maždaug 40 proc. naftos produktų rinkos, buvo, švelniai tariant, nustumtas į šalį. Nors, valdydamas Bulgarijoje tokią pat naftos perdirbimo įmonę, kaip mūsų “Mažeikių nafta”, daro tai gana sėkmingai. Bet manoma, kad kompanijos “Jukos” pretenzijos buvo kuklesnės, todėl jai ir suteikta teisė įsigyti už 75 milijonus dolerių 26,85 proc. Mažeikių naftos perdirbimo įmonės akcijų.

Tačiau galimas daiktas, kad su sandoriu šiek tiek paskubėta ir prarasta galimybė, pasak Rusijos spaudos scenoje pasirodė Tiumenės naftos kompanija (TNK), kuri viešai pareiškė ketinanti pasiūlyti Lietuvai naudingesnes nei “Jukos” sąlygas”.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 896 žodžiai iš 2902 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.