Mažiau chemikalų buityje-švaresnė aplinka
5 (100%) 1 vote

Mažiau chemikalų buityje-švaresnė aplinka

Turinys

1. Įvadas……………………………………………………………2

2. Lietuvos gyventojų apklausa……………………………..3

3. kodėl fosfatai, chloro junginiai ir toksiškumas?……5

4. ką mes galime padaryti, kad išsaugotume sveiką aplinką ir savo

sveikatą?……………………………………………………………..5

5. Išvados…………………………………………………………….7

6. Naudota literatūra…………………………………8

1. Įvadas

Kiekvieną dieną buityje naudojame daugybę įvairių cheminių priemonių – skalbiame, baliname, valome, šveičiame ir t. t.. Šie produktai suteikia daug naudos, todėl tapo tokia neatsiejama gyvenimo dalimi, kad vargiai ir beįsivaizduojame, kaip galėtume be jų išsiversti. Reklamose matome, kokie svarbūs mūsų “išgyvenimui” plovikliai: jie naikina pavojingas bakterijas, lengvai išima dėmes, nuostabiai išvalo ir t.t. Tačiau ne kiekvienas susimąsto, kad dauguma šių cheminių medžiagų taip pat turi ir neigiamą poveikį aplinkai ir sveikatai. Didelis chemikalų naudojimas lemia platų jų paplitimą aplinkoje, o galiausiai ir mūsų organizme. Nuovargis, bloga nuotaika, dažnos ligos ir neaiškios kilmės alergija kamuoja daugelį žmonių, kurie priversti gydytis ir “moka” prastu darbo efektyvumu. Gamta irgi kenčia: žydi vandens telkiniai, dūsta ir serga žuvys, kiti hidrobiontai, nyksta augalai.

Kai kurios cheminės medžiagos, dabar randamos žmonių organizme, yra toksiškos. Jos pažeidžia imuninę sistemą, kepenis, smegenis ar reprodukcinę sistemą. Dar kitos sukelia onkologines ligas gyvūnams. Kai kurių gyvūnų fiziologija skiriasi nuo žmonių, todėl nereiškia, kad medžiaga, sukelianti vėžinius pakitimus pelei, tą patį poveikį turės ir žmogui. Deja, nėra ištirtas daugumos cheminių medžiagų ilgalaikis ir sinergetinis poveikis aplinkai, nėra atliktas įvairiapusis rizikos įvertinimas. Tuo tarpu šios medžiagos vis cirkuliuoja ir kaupiasi aplinkoje… Pvz., apskaičiuota, kad norint visiškai pašalinti skalbimo priemones iš audinio, jį reikėtų perskalauti ne mažiau kaip 16 kartų. Vargu, ar tai padaro net ir šiuolaikinės skalbimo mašinos. Tragiška, tačiau kiekvienas gimęs kūdikis jau turi daug svetimų cheminių medžiagų savo kūne.

Todėl kiekviena cheminė medžiaga, tiek sukurta laboratorijoje, tiek ir natūrali, turi būti naudojama labai atsakingai.

Buitinės plovimo priemonės yra vienas iš didžiausių paviršinio vandens taršos šaltinių. Kartu su nuotekomis plovikliai patenka į valymo įrenginius, kurie, išvalę nuotekas, jas išleidžia į paviršinius vandenis. Tačiau valymo įrenginiai negali pilnai panaikinti kenksmingų cheminių medžiagų, o mažuose miesteliuose ir kaimeliuose, kur nėra valymo įrenginių, jos patenka tiesiai į upes ar ežerus…2002 metų pradžioje Aplinkosaugos informacijos centras, kartu su partneriais iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos ir Danijos pradėjo bendrą projektą “Žaliasis vartojimas”. Jo tikslas – sumažinti Baltijos regiono paviršinio vandens taršą, sukeltą buitinių plovimo priemonių.

To siekiama, didinant vartotojų ekologinį sąmoningumą, keičiant nusistovėjusius ploviklių pirkimo įpročius, mažinant aplinkai žalingų cheminių medžiagų vartojimą. Projekto metu atlikti cheminiai tyrimai ir atrinkti aplinkai mažiau žalingi plovikliai. Pastebėjome didelį gamintojų susidomėjimą, todėl ateityje numatome ženklinti pačius aplinkai mažiau žalingus produktus ir taip suteikti galimybę vartotojams, neturintiems chemijos ar biologijos žinių, lengvai atpažinti juos.

2. Lietuvos gyventojų apklausa

2003 m. vasarą buvo atlikta Lietuvos gyventojų apklausa, norint išsiaiškinti jų žinias apie ploviklius. Jos metu gauti atsakymai iš 400 žmonių, gyvenančių įvairiuose miestuose ir kaimuose.

Kaip Jūs galvojate, ar plovikliai (skalbimo priemonės, indų plovikliai, balikliai) turi įtakos aplinkos kokybei?

1. Visi jie kenksmingi aplinkai;

2. Tik keletas iš jų nėra žalingi aplinkai;

3. Visi jie nėra žalingi aplinkai;

4. Nežinau.Rezultatai rodo, kad dauguma žmonių, tiek iš mažų gyvenviečių, tiek iš miestų mano, kad visi plovikliai žalingi aplinkai.

Tik labai maža miestų gyventojų dalis linkusi manyti, kad plovikliai nežalingi aplinkai. Šis atsakymas žymiai dažnesnis tarp kaimo gyventojų,. Tai parodo informacijos trūkumą kaimuose.

Kas labiausiai įtakoja Jūsų pasirinkimą, perkant ploviklius (pasirinkti 2 atsakymus) ?

1. Kaina;

2. Priedai;

3. Valymo efektas;

4. Pakuotė, jos dizainas;

5. Mažos kainos akcijos;

6. Poveikis sveikatai;

7. Poveikis aplinkai;

8. Informacija ant pakuotės – cheminė ploviklio sudėtis;

9. Kita;

10. Nenaudoju ploviklių.

Dauguma žmonių ploviklius renkasi pagal plovimo efektą. Didelę įtaką pasirinkimui daro ir gaminio kaina.

Kaimų gyventojai, skirtingai nei miestų, rinkdamiesi ploviklius, neskaito informacijos ant pakuotės.

Miestiečių pasirinkimui didelę įtaką turi ploviklių poveikis sveikatai, tuo tarpu kaimiečiai nurodo, kad dėmesį kreipia į “kitus” dalykus.Kaip jūs dozuojate ploviklius?

1. Pasižiūriu, koks plovimui reikiamas kiekis nurodytas ant pakuotės, ir šį ploviklio
kiekį atmatuoju dozimetru;

2. Naudoju dozimetrą, tačiau visų ploviklių dedu vienodą kiekį;

3. Dozuoju apytiksliai, „iš akies“;

4. Nenaudoju ploviklių.

Tyrimai parodė, kad ryški dauguma Lietuvos gyventojų nesilaiko dozavimo instrukcijų ant pakuotės ir dozuoja “iš akies”.

Apibendrinus apklausos duomenis, galima daryti išvadas, kad: • Ploviklių cheminė sudėtis, nurodyta ant pakuotės, daugumai miestiečių ir visiems kaimų gyventojams, pasirenkant ploviklius, neatlieka jokio vaidmens. Tai galėtų reikšti, kad žmonės nesupranta jos, arba, kad jiems nerūpi chemikalų poveikis aplinkai.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 794 žodžiai iš 1547 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.