Medicina ir fitnesas
5 (100%) 1 vote

Medicina ir fitnesas

MEDICINA IR FITNESAS. JŲ INDĖLIS Į SVEIKATĄ

Darbą atliko:

Darbą tikrino:

KAUNAS

2008

TURINYS

1. Įvadas

2. Sveikata

3. Fitnesas

4. Medicina

5. Išvados

6. Naudota literatūra

Įvadas

Šiuolaikinėje literatūroje Fitnesas apibūdinamas kaip fizinis pajėgumas. Sveikatą gerinantis fizinis aktyvumas yra suprantamas kaip bet kokia sveikatai nerizikinga ir sveikatą bei funkcinį pajėgumą gerinanti fzinio aktyvumo forma. Taigi fitnesas yra pajėgumas atlikti profesines, rekreacines ir kasdienines užduotis pernelyg nepervargstant. Sveikatingumo fitnesas – tai žmonių turimos arba siekiamos savybės susijusios su jų fizinio aktyvumo gebėjimais. Šios savybės yra susijusios su geresne gyvenimo kokybe ir pagrindinių ligų prevencija.

Fitnesas yra palyginus nauja savoka susijusi su sveikata. Nuo senų senovės yra ieškoma įvairių būdų gerinti sveikatą, ją gydyti. Tačiau dar iki dabar daugelis iš mūsų žino tik mediciną, kaip sveikatos gerinimo būdą. Visi žinome, kad susirgus reikia kreiptis į gydytojus, kurie pataria kaip gydytis, išrašo vaistukų. Tačiau fitnesas yra taip pat labai puiki priemonė, kuri skatina saugoti sveikatą, tam kad nereiktų kreipti į dakratus ir gerti vaistus.

Medicina tai – sveikatos saugojimo ir gydymo mokslas. Medicinos lygį lemia ekonominė ir socialinė šalies santvarka, gamtos ir technikos mokslų, kultūros laimėjimai. Medicina yra sritis padedanti užkirsti kelią ligai, ją diagnozuoti ir gydyti. Labai medicinos lygis priklauso nuo daugelio dalykų. Nuo daktarų profesionalumo, etikos, nuo šalies ekonomikos ir kt.

O kas yra sveikata? Kasdienio mąstymo lygmenyje tai atrodo savaime suprantamas dalykas – nieko neskauda, organizmas funkcionuoja normaliai ir pan. Literatūroje galima aptikti per šimtą sveikatos apibrėžimų, ir kiekvienas jų pabrėžia kokį nors vieną sveikatos aspektą. Bendriausia prasme sveikatą galime traktuoti kaip žmogaus ir visuomenės tam tikrą būseną, žmogaus socialinės būties dimensiją.

Tiek medicina, tiek fitnesas yra reikalingi ir naudingi mūsų sveikatai. Mano manymu esminis skirtumas tarp medicinos ir fitneso yra tai, kad medicina gydo jau susirgusius žmones, o fitnesas skatina nesirgti, gyventi sveikai.

Taigi šiame referate pabandysiu atsakyti į klausimą, kokį indėlį sveikatai duoda medicina ir kokį fitnesas.

SVEIKATA

Sėkminga šiuolaikinės kultūros sklaida neįmanoma be žinių apie sveiką gyvenseną, žmogaus organizmą ir veiksnius, laiduojančius darnų jo funkcionavimą, taip pat jo veiklą pažeidžiančius veiksnius bei būdus ir priemones, padedančias grąžinti organizmo darną. Sveikata – viena brangiausių gyvenimo vertybių. Kiekvieno žmogaus uždavinys -išmokti ją saugoti, protingai ir atsargiai eikvoti. Juk ne veltui nuo seno žmonija vadovaujasi posakiu: „Sveikame kūne- sveika siela“. Tačiau yra dalis tokių žmonių, kurie gerai nesuvokia kas organizmui naudinga ir kas žalinga, nežino kaip išvengti vienų ar kitų susirgimų. Savo sveikatą jie patiki medicinai. Bet jokie medicinos mokslo laimėjimai nesuteiks sveikatos, jeigu patys žmonės neišmoks jos saugoti. Sveikata yra viena svarbiausių žmonijos problemų.

Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas. Sveikata – pagrindinis rodiklis, atspindintis socialinius visuomenės pokyčius. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių pasaulio šalių visų gyventojų socialinė ekonominė padėtis, o tuo pačiu ir sveikata gerėja, tačiau vienų gyventojų grupių gerėjimo tempai didesni, kitų – mažesni, o tai didina sveikatos netolygumus. Vykstanti globalizacija atneša didesnę riziką sveikatai, atsiranda naujos “importuotos” ligos, kurios dėl sumažėjusių atstumų (t.y. greito susisiekimo) greitai plinta, taip pat plinta ir globalios sveikatai žalingos žinios. Pasaulyje formuojasi naujos gyventojų sveikatos problemos: įtampa, pervergimas nuo įtempto darbo, informacijos gausos, ryškėja pasaulinis infekcijų plitimas, taip pat atsparumas antibiotikams. Sprendžiant visuomenės sveikatos problemas ir taikant poveikio priemones labai svarbi yra situacijos analizė. Sveikatos problemos įvertinimas turi būti atliktas, remiantis mokslo tyrimų rezultatais ar jau atliktų programų išvadomis. Sprendžiant visuomenės sveikatos problemas, visų pirma neįmanoma tenkintis tradiciniu visuomenės sveikatos suvokimu, susiformavusiu sprendžiant užkrečiamųjų ligų problemas. Didelis vaidmuo čia tenka sveikatos ugdymui, aplinkos saugai bei ligų profilaktikai. Sveikatos statistikoje naudojama daugybė su sveikata susijusių duomenų, o jų analizė teikia informaciją apie sveikatą. Sveikatos rodiklių analizė leidžia numatyti ir prognozuoti sveikatos pokyčių kryptis, sveikatos programų ar tarnybų efektyvumą, kainas, galimas išeitis, o tai yra labai aktualu ribotų resursų sąlygomis.

Gyventojų sveikatos skirtumai būdingi daugumai Europos valstybių, todėl sveikatos skirtumų mažinimas yra vienas svarbiausių Europos sveikatos politikos tikslų. Norint rasti efektyvius sprendimus, būtina žinoti sveikatos skirtumų priežastis. Nustatyta, kad gyventojų sveikatą kartu su tradiciniais rizikos veiksniais (amžius, lytis) lemia ir netradiciniai veiksniai (psichologiniai, socialiniai, aplinkos bei gyvensenos, ekonominiai,
kultūriniai veiksniai).

Šiuolaikinei visuomenei yra būdingos labiausiai nuo gyvensenos ir elgsenos priklausančios sveikatos problemos. Todėl vertinant sveikatą, be įprastų mirtingumo, sergamumo, invalidumo rodiklių, svarbūs yra duomenys apie gyvensenos veiksnius.

FITNESAS

Fitnesas – angl. „fit“ – būti geroje formoje, sveikam; „the fitest survives“ – išgyvens stipriausias, geriausiai prisitaikęs – apima sveikatingumą, kuris susietas su fizinės gerovės siekimu ir palaikymu, mažinant riziką sirgti širdies ir kraujagyslių, plaučių, medžiagų apykaitos, judėjimo aparato ir kitomis ligomis bei individui adekvačiu fiziniu krūviu. Tai optimali gyvenimo kokybė, apimanti socialinius, protinius ir fizinius komponentus ir vadinama sveikata arba gera savijauta.

Fitneso raida prasidėjo devynioliktajame amžiuje JAV kultūroje. Tai buvo valstybiniu lygiu sudarytos sveikatingumo reformos. Tuomet pradetos reformos yra labai patobutinos ir taikomos iki šių laikų. Sveikatingumo fitnesas yra susijes su sveikata, gerove, sveiku gyvenimo būdu, fiziniu aktyvumu. Fitnesas susijęs su sveikata padeda gerinti širdies ir kraujagyslių pajėgumą (tai ŠKS ir kvėpavimo sistemos pajėgumą tiekiant deguonį ir maisto medžiagas dirbantiems raumenims), raumenų jėgą, raumenų ištvermę, lankstumą, kūno kompoziciją.

HELP filosofija – tai asmenine filosofija skatinanti gerinti sveikatą. Šia filosofija vadovaujasi fitneso propoguotojai. Man patinka ši filosofija, nes ji sako, kad sveiki įpročiai yra naudinti jei jie praktikuojami visą gyvenimą.

Fitneso treneris, arba dar kitaip gali būti vadinamas sveikatingumo treneriu, yra apibūdinami kaip sveikatingumo konsultantai, kaip sveikatingumo skatinimo specialistai ir žinovai, taip pat asmeniniai treneriai. Jų darbas yra pristatyti sveikatingumo programas, treniruoti ir lydėti žmones veikloje, kurios tikslas yra fizinis sveikatos gerinimas arba palaikymas bei kurti, pritaikyti ir įvertinti treniruotes bei jų poveikį, o esant poreikiui užtikrinti asmeninę priežiūra.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 1019 žodžiai iš 1932 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.