Medziagos kiekio ir debito matuoklio referatas
5 (100%) 1 vote

Medziagos kiekio ir debito matuoklio referatas

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

TELEKOMUNIKACIJŲ IR ELEKTRONIKOS FAKULTETAS

Referatas

„Medžiagos kiekio ir debito matuoklio analizė“

KAUNAS 2002

„Medžiagos kiekio ir debito matuoklio analizė“

Medžiagos kiekio ir sunaudojimo matavimas

Technologinio proceso eigos kontrolei,automatinio reguliavimo ir valdymo procesui būtina matuoti kuro, oro, vandens ir kitų medžiagų sunaudojimą.Sunaudojamo kiekio matavimas būtinas norint apskaičiuoti pagamintą produkciją.

Skiriama tūrinis ir svorinis sunaudojimas. Tūrinis (Q ) – tai medžiagos kiekis pratekantis kanalo ar vamzdžio skerspjūviu per laiko vienetą ir matuojamas m /val, m /min , l/min, l/ val.

Svorinis (Q ) – tai medžiagos kiekis pretekantis kanalo ar vamzdžio skespjūviu per laiko vienetą ir matuojamas t/val, kg/s ir t.t.. Dažniausiai sunaudojimas dujų, oro, ir skysčių matuojamas tūriniais vienetais t.y.m /min, m /val, l/ min, l/s.

Medžiagų sunaudojimas yra matuojamas apskaitos prietaisais.Priklausomai nuo metodo, priimto matuoti sunaudojimą dujų, skysčių ir garų, skiriami keli tipai apskaitos prietaisų: ultragersiniai apskaitos prietaisai, elektromagnetiniai ( indukciniai ), kintamo lygio, kintamo slėgio kritimo,pastovaus slėgio kritimo apskaitos prietaisai.

Matuojant medžiagų kiekį, praeinantį kanalo ar vamzdžio skerspjūviu per laiko vienetą, taikomas skaitiklis ar integruojantis įrenginys,kuris įmontuojamas apskaitos prietaise.Integruojantis įrenginys,įmontuojamas apskaitos prietaise,akimirksniu sumuoja sunaudojamą medžiagų kiekį m (l) arba g (kg).

Takių medžiagų srautai plačiai naudojami tiek gamyboje, tiek buityje. Tai įvairūs skysčiai- vanduo,naftos produktai,chemikalai, nutekamieji vandenys, skysti maisto produktai, skysti metalai, taip pat garas ,dujos, plazma. Tokių medžiagų temperatūrų diapazonas yra -250¸2500°C, slėgis gali siekti kelis šimtus atmosferų, o vamzdžių, kuriais teka srautai skersmenys būna nuo 0,1 mm iki 10m. Be to, srautus tenka matuoti ne tik techniniuose objektuose, bet ir gyvuose organizmuose, pavyzdžiui, kraujo srautus kraujagyslėse.

Vienas iš svarbiausių dydžių, apibūdinančių srautą yra debitas. Debitu vadinamas medžiagos kiekis, pratekantis pro laiko vienetą. Debitas paparastai išreiškiamas dvejopai:

· Tūrinis debitas išreiškiamas kubiniais metrais sekundei ( m /s )

· Masės debitas išreiškiamas kilogramais sekundei ( kg/s )

Debito matavimas priklauso netiesioginių matavimų klasei, kadangi jis paprastai yra apskaiciuojamas pasinaudojant kitais išmatuotais dydžiais.Labiausiai paplitę debito matavimo metodai yra šie:

· Hidrodinaminiai ( jėgos )

· Kinematiniai ( greičio)

Hidrodinaminiai metodai paremti srauto jėgine sąveika su kokia nors dirbtine kliūtimi, sudaryta sraute.Hidrodinaminių metodų taikymo pavyzdžiai- matavimas diafragminiais matuokliais, Venturi vamzdžiais, sūkuriniaismatuokliais.

Šių metodų trūkumas glūdi pačiame jų principe- sudaryta kliūtis pakeičia matuojamojo srauto parametrus ir sukelia papildomas paklaidas.

Kinematiniai matavimo metodai remiasi srauto greičio matavimu.Žinant srauto vidutinį greitį arba jo profilį erdvėje, galima rasti srauto debitą.Skirtingai nuo hidrodinaminių metodų, jie gali būti nekontaktiniai ir todėl neiškraipo matuojamo srauto. Prie kintamų priskiriama termoanemometriniai, elektromagnetiniai, ultragarsiniai, lazeriniai matavimo metodai.

Hidrodinaminiai debito matavimo metodai

Hidrodinaminiai debito matavimo metodai remiasi reiškiniais atsirandančiais skysčių ar dujų srautui veikiant jame esantį objektą. Hidrodinaminius galime skirstyti į statinius ir dinaminius. Prie statinių priskiriami: kintamų slėgių skirtumo, sūkurinis, generatorinis, prie dinaminių – pastovaus slegių skirtumo, tachometrinis, vibracinis ir kiti.

Kintamo slėgių skirtumo metodas yra paremtas siaurinimo įrenginio, sukuriančio slėgių skirtumą, panaudojimu.Kintamo slėgių skirtumo metodas yra vienas iš plačiausiai naudojamų metodų skystų ir dujinių medžiagų, kurių slėgis iki 100Mpa ,o temperatūra iki kelių šimtų laipsnių, debitui matuoti.

Debito matuokliai su siaurinimo įtaisais yra jautrūs srauto greičio profilo iškraipymams, todėl prieš matavimo vietą ir po jos vamzdis turi buti tiesus ( 5…40 ) Dv, kur Dv yra vidutinis vamzdžio skersmuo.Jei vamzdyje yra alkūnių, šie atstumai gali būti didesni.Reikalingą tiesios atkarpos ilgį galima sumažinti panaudojant srauto formuotuvus, tačiau jie gali pakeisti diafragminio matuoklio debito koeficientą.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 633 žodžiai iš 1141 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.