Medziagotyradialektrai
5 (100%) 1 vote

Medziagotyradialektrai

Vilniaus technikos kolegijaElektronikos ir Automatikos fakultetas

…. katedra

1EA6 grupė

DIELEKTRIKAI

Parengė: T.S.

Tikrino: O.Švedienė

Vilnius

2007

Turinys:

1. Dujinės ir skystosios elektroizoliacinės medžiagos

2. Žėrutis, stiklas ir keramika

3. Polimerinės elektroizoliacinės medžiagos

4. Elektroizoliaciniai lakai

1. Dujinės ir skystosios elektroizoliacinės medžiagos

1.1. Oras

Pati svarbiausia dujinė elektroizoliacinė medžiaga yra oras. Sausas oras (jūros lygyje) susideda iš 78,23% azoto, 20,81% deguonies (pagal tūrį) ir 0,96% įvairių dujų (Ar, H2, CO2, Ne, He, Kr, CH4, Xe, NH3, I, Rn). Realiai oras beveik visada turi tam tikrą kiekį vandens garų, kuris išreiškiamas absoliutine arba santykine drėgme. Vandens garai pablogina oro elektroizoliaci-nes savybes. Sausas oras,kuris turi iki 50% drėgmės – palyginus geras elektroizoliatorius.

Oro, kaip elektros izoliatoriaus vaidmuo, labai svarbus ori-nės elektros perdavimo energetikoje, įvairiose elektros mašinose ir aparatuose.

Vakuumas yra svarbi dujinė elektroizoliacinė medžiaga,kur

viekia labai silpnos elektros srovės.

1.2. Kitos dujinės medžiagos

Likusios dujos naudojamos tik specialiems tikslams. La-biausiai paplitusęs yra vandenilis, kuris 16 kartų lengvesnis už orą, o temperatūros laidumo koeficientas 7 kartus didesnis. Vandenilis naudojamas kaip elektrą izoliuojanti medžiaga ir kaip šaldanti aplinka.

Azotas naudojamas, esant didesniam slėgiui, kabeliuose, kondensatoriuose ir transformatoriuose.

Angliarūgštė (CO2) esant padidintam slėgiui naudojama etaloniniuose kondensatoriuose.

Šiuo metu elektroniniuose aparatuose dažniausiai naudojamos dujos, turinčios didelį elektrinį atsparumį. Tokios medžiagos vadinamos elektriškai neigiamomis. Jos paprastai naudojamos esant didesniam slėgiui, nors ir esant normaliai aplinkai turi didesnį negu oras elektrinį atsparumą. Tai paaiškinama jų molekulių sugebėjimu prisijungti laisvus elektronus. Labiausiai žinomos iš jų yra šios:

diflordichlormetanas (CCl2F2),

sieros heksafloridas (SF6).

Elektrinės dujos naudojamos jėgos ir matavimo transfor-matoriuose, kabeliuose, aukštos įtampos kondensatoriuose, elektrostatiniuose generatoriuose, komplektiškuose paskirstymo įrenginiuose, jungikliuose ir t.t.

1.3. Skystosios elektroizoliacinės medžiagos

Pačios svarbiausios skystosios elektroizoliacinės medžiagos yra naftos (mineralinės) alyvos, kurios pagal jų panaudojimą skirstomos į:

• transformatorines,

• kabelines,

• kondensatorines.

Dažniausiai šios alyvos naudojamos kartu su popieriumi, kuris atlieka mirkomos medžiagos funkciją. Izoliacija iš impregnuoto alyva popieriaus – pagrindinė medžiaga labai aukštu įtampų technikai. Abi sudėtinės dalys yra iš plonų sluoksnių, ir todėl sistema pasižymi dideliu elektriniu atsparumu.

Be to ir popierius, ir naftos alyva yra priskiriami prie pačių pigiausių elektroizoliacinių medžiagų. Naftos alyva taip pat at-lieka ir pagalbinę (aplinkos vėsinimo) funkciją (pvz., alyva užpildomi transformatoriai tam, kad neperkaistų aukštoje tem-peratūroje).

Naftos alyvos yra praktiškai neutralios elektroizoliacinės medžiagos, kurių pagrindiniai privalumai – lengas išgavimas ir pigumas. Dėl to jos plačiai naudojamos, nežiūrint į šiuos trūku-mus:

o polinkį senėjimui,

o drėkimui ir dujų išsiskyrimui,

o degimui.

Kaip pakaitalas naftos alyvoms buvo išrasti sintetiniai elektroizoliaciniai skysčiai, turintys žymiai geresnes savybes. Tačiau jie daug brangesni už naftos alyvas. Jie naudojami tik tada, kai jų aukšta kaina pateisinama (šachtose apsaugoti nuo sprogimų ir pan.). Labiausiai iš jų paplitę chloruoti difenilai, kurie yra pigesni už kitus naftos alyvų pakaitalus. Paskutiniu metu jų gamyba visame pasaulyje pradeda mažėti, nes išaiškėjo jų žala ekologijai.

2. Žėrutis ir stiklas

2.1. Žėrutis

Žėrutis priklauso pačioms seniausioms elektroizoliacinėms medžiagoms ir iki šiol plačiai naudojamas elektrotechnikoje – daugiausiai besisukančiųjų elektrinių mašinų izoliacijoje. Jis pasižymi aukštomis elektroizoliacinėmis savybėmis ir dideliu atsparumu karščiui.

Elektrotechnikoje daugiausiai naudojami du žėručių tipai – muskovitas ir flogopitas. Muskovito elektroizoliacinės savybės geresnės negu flogopito, tačiau flogopitas atsparesnis karščiui. Iš pluoštinio žėručio gaminamos daugiasluoksnės žėrutinės medžiagos:

 mikanitai (kolektorių tarpkontaktinių lapelių izoliacija ir elektroizoliacinės tarpinės darbui aukštesnėse negu 600°C temperatūroje).

 folija naudojama aukštos įtampos energetikos mašinų apvijų strypų išpjovų dalies izoliavimui, elektroizoliacinių vamzdelių gamybai.

Žėrutis yra deficitinė ir brangi medžiaga. Iš susmulkintų žėručio liekanų gaminamas žėrutinis popierius, kuris tinka formuojamiems ir lankstiems žėručio gaminiams, žėručio juostoms ir žėručio folijai. Elektroizoliacinės žėrutinės me-džiagos turi truputį blogesnes mechanines savybes ir mažesnį elektrinį atsparumą, negu elektroizoliacinės medžiagos iš skaldyto žėručio.

2.2. Stiklas

Stiklas – tai submikrokristalinis lydinys, kuris susidaro lydinyje nepereinant į kristalinę būseną. Elektroizoliaciniai stiklai yra amorfinės
medžiagos, kurių savybės labai gali kisti priklausomai nuo sudėties.

Pagrindinis stiklo komponentas yra silicio ir boro oksidai. Jie sudaro nereguliarų erdvinį kristalinį stiklo tinklą. Į stiklo struktūrą įterpiami modifikatoriai, kurių tipas ir valentingumas labai keičia stiklo savybes. Tokiu būdu galima pagaminti įvai-riomių savybių turinčius stiklus.

Stiklų privalumas yra jų labai geras technologiškumas. Esant didelei temperatūrai juos galima lengvai formuoti įvairiais būdais. Kitas svarbus privalumas – lengvai gaunama žaliava. Stiklai turi didelį atsparumą karščiui, spaudimui, radiacijai ir tirpikliams. Šios medžiagos nedegios. Mechaninės stiklo savybės labai priklauso nuo stiklo paviršiaus būklės. Bet kokie paviršiaus defektai žymiai pablogina stiklo savybes.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 819 žodžiai iš 1558 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.