Menas – kas tai
5 (100%) 1 vote

Menas – kas tai

Turinys

1. Meno kilmė……………………………………………………………………………………………………. 3

2. Meno terminas……………………………………………………………………………………………….. 3

3. Menas – kas tai? ……………………………………………………………………………………………. 4

4. Meno funkcijos………………………………………………………………………………………………. 6

5. Literatūros sąrašas………………………………………………………………………………………….. 8

1. Meno kilmė

Archeologai visose pasaulio vietose, kur tik gyveno žmogus, atrado ir jo kūrybos ženklų. Galime teigti, jog menas prasidėjo jau priešistorėje.

Seniausi išlikę kūriniai yra iš akmens amžiaus. Paleolite – iš keleto taškų arba paprastų linijų sudaryti ritminiai ornamentai, supaprastinti linijiniai žvėrių atvaizdai ant akmens, kaulo ar rago, reljefai, schematizuotos moterų skulptūrėlės (Orinjako kultūra – 35-19 t-mečių pr. Kr.), tikroviškos žvėrių pozos, figūros (Soliutre kultūra – 18-15 t-mečių pr. Kr.), tiksli žvėrių anatomija, 2-3 spalvos, paryškinti judesiai, retas žmogaus vaizdavimas (Madlen kultūra – 15-8 t-mečių pr. Kr.). Mezolite – geometrinis ornamentas, urvų tapyboje dažnos daugiafigūrinės kompozicijos. Neolite – paprastos keramikos formos, žymesni statiniai (ritualiniai paminklai iš akmens), skulptūrėlės iš akmens, kaulo, rago, molio,medžio.

Nors žmogus ir nemanė, kad kuria meną, tačiau visa tai liudija apie žmogaus – menininko ir meno prabudimą.

2. Meno terminas

Meno (lot. – ars) terminas atsirado antikos laikais reiškė gebėjimą ką nors padirbti pagal tam tikras taisykles. Įvairiais amžiais šis terminas buvo vartojamas vis kitokiai žmogaus veiklos sričiai apibrėžti. Meno terminu antikoje buvo apibūdinamos ir pagrindinės meno šakos (architektūra, skulptūra, tapyba), ir amatai (keramika, tekstilė), ir mokslas. Viduramžiais terminas išsišakojo į laisvuosius menus (lot. – artes liberales) ir paprastuosius menus (lot. – artes vulgares). Laisvieji menai, suvokiami kaip aukštesnieji menai, apėmė septynias disciplinas, reikalaujančias protinių pastangų: muzika, gramatika, retorika, aritmetika, geometrija, astronomija, dialektika. Paprastieji arba žemieji menai buvo fizinio darbo reikalaujančios meno šakos: architektūra, skulptūra, tapyba, amatai. Renesanso laikotarpiu Leonardo da Vinci įrodinėjo, kad tapyba esanti aukštesnės – artes liberales kategorijos. XVII amžiuje mokslą ir amatus imta skirti nuo meno, o XVIII amžiaus viduryje Charles‘is Batteux pasiūlė dailiųjų menų (beaux ars) terminą, apibūdinantį meno šakas, siekiančias grožio, dailumo. Tačiau jau XIX amžiaus pabaigoje meno terminas, nurodantis grožio ir dailumo siekimą, nunyko, nes atsirado meno kūriniai, atskleidžiantys ir tamsiąsias žmogaus gyvenimo puses: mirtį, skauską, neviltį, vienišumą. Meno terminą imta vartoti žmogaus kūrybai, išreiškiančiai individualią žmogaus prigimtį.

A. Čiurlionytė, A. Narčiūtė, J. Cieliešienė savo darbuose pateikia šias meno sąvokas:

„Menas – ypatinga žmogaus veikla, kurios metu sukurti kūriniai parodo kūrėjo vidinį nematomą pasaulį raiškiai ir tokia forma, kuri labiausiai prieinama. Dėl šios veiklos atsiradę kūriniai yra individualus kiekvieno kūrėjo pasaulis, o kartu ir jo laikmečio atspindys.“

„Menas – tai specifinė žmogaus veikla, kurios tikslas vaizdais, garsais, judesiais perteikti tikrovę, išreikšti mintis, jausmus, sudėtingą vidinį žmogaus pasaulį.“

Meno įvairovė priklauso nuo jį kuriančių žmonių įvairovės. Kiekvienas žmogus turi savo išraiškos būdą. Tradicinės meno šakos: literatūra (žodžio menas), muzika (garso menas), šokis (judesio menas), teatras (vaidybos menas), dailė (plastikos menas), architektūra (statybos menas), fotografija (vaizdo menas), kinas (vaizdo ir garso menas). Kaip netradicinė meno šaka išskiriamos šiuolaikinio meno formos (fluxus, videomenas, multimedia ir kt.).

3. Menas – kas tai?

Žmogų menas lydi visą gyvenimą. Visa žmogaus aplinka, būtis ir buitis vienaip ar kitaip susijusi su menu. Menas – plati sąvoka. Plačiausia prasme, anot menotyrininko J. Griniaus, menas yra geras pritaikymas priemonių siekiamam tikslui. Tai visokio veiksmo (virimo, plaukiojimo, politikos) menas. Siauresne prasme menas reiškia daiktus, kuriais žmonės siekia daugiau ar mažiau grožio. Tai apima dailųjį ir taikomąjį meną. „Siauriausia prasme menu vadinami architektūros, skulptūros, tapybos, poezijos, muzikos, dailiojo šokio, teatro ir kino kūriniai, kuriais atskleidžiamas žmogui prasmingas būties aspektas, kuris, intuityviai pažintas kūriny, suteikia nesuinteresuoto džiaugsmo, vadinamo grožine, arba estetine, emocija.“ Būties mįslės konkretus praskleidimas estetiniams regėjimui yra esminė dailiojo meno žymė. Ja jis atskiria nuo taikomojo meno. Taikomojo meno tikslas – patenkinti praktiškus reikalus, nepamirštant grožio (dailūs baldai, drabužiai). Naudos tikslu taikomasis menas susilieja su pramone ir amatais, o estetinio džiaugsmo
tikslu taikomasis menas susilieja su dailiuoju. Dailiojo meno tikslas yra pačiuose kūriniuose. Šituo nenaudos atžvilgiu dailusis menas panašus į filosofiją. Tačiau nuo jos skiriasi tuo, kad nesiverčia sąvokomis, nei indukcijos, nei dedukcijos metodais. „Dailiojo meno idėjos išplaukia visada iš konkrečių kūrinių, pažadintų intuicijos ir skirtų intuicijai“ . Šiuo atžvilgiu menas priartėja prie religijos, kur intuicijai yra nemažai vietos. Tik religijoje intuicija nesusieta su jokiu daiktu, o dailiajame mene ji visada neatskiriamai susijusi su daiktine tikrove (kūriniais) ir dar yra estetinė, daugiau ar mažiau nesuinteresuota praktine nauda. Praktinė nauda nėra visai išskirta, nes tiek objektų, tiek subjektų atžvilgiu praktiškai išvesti ribą tarp taikomojo meno ir dailiojo meno yra sunku, nes estetinė intuicija priklauso ir nuo kūrinio, ir nuo žiūrovo-klausytojo-skaitytojo. Yra nemažai kūrinių, kur praktinių ir estetinių tikslų persvarą sunku nustatyti.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 848 žodžiai iš 1617 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.