Migrena
5 (100%) 1 vote

Migrena

Migrenos priepuolis paprastai gydomas vaistais, tačiau nereikėtų pasitikėti vien tik vaistais. Rūpinimasis savimi yra viso gydymo pagrindas. Labai svarbu išvengti priepuolius provokuojančių veiksnių.

Pacientai labai dažnai nusivilia gydymu, nes vaistai migrenos visiškai neišgydo. Vaistai ir nemedikamentinės priemonės tik padeda sumažinti priepuolių dažnumą ir sunkumą. Migrenos priepuolių pobūdis metams bėgant keičiasi, dažnų priepuolių epizodus gali keisti kelių mėnesių arba net metų pertrauka be priepuolių. Tada ir gydymas atitinkamai turi keistis.

Migrenos gydymas skirstomas į dvi dalis: priepuolių nutraukimą ir prevencinį (profilaktinį) gydymą.

Visi vaistai pasižymi šalutiniu poveikiu (net ir žoliniai preparatai), bet šis poveikis yra nereikšmingas vaistus vartojant teisingai. Jei vaistai skirti priepuoliui nutraukti, jų nereikėtų vartoti kiekvieną dieną priepuolio profilaktikai, nes gali kilti perdozavimo pavojus, suintensyvėti galvos skausmai.

Svarbiausi teiginiai

• Pirmas migrenos priepuolis dažniausiai prasideda paauglystėje ar jaunystėje;

• Migrenos gydymas susideda iš priepuolių ir profilaktinio gydymo;

• Migrenos priepuoliui nutraukti vaistus patartina naudoti priepuolio pradžioje;

• Migrenos profilaktikai vaistai pradeda veikti po 3, 4 savaičių nuo gydymo pradžios;

• Jei vaistai neduoda norimo poveikio, gydytojas turi peržiūrėti vaistų dozes arba pakeisti gydymą.

Kaip gyventi su migrena?

Dauguma žmonių linkę nuslėpti nuo draugų, šeimos, kolegų darbe, kad serga migrena, bijodami, kad palaikys juos neurotikais. Gydytojai, medicinos darbuotojai nepakankamai įtikina, kad migrena yra organinė liga ir ją reikia rimtai gydyti, padėti tiek sergantiesiems, tiek jų artimiesiems.

Jungtinėje Karalystėje Migrenos asociacija atliko sergančiųjų migrena apklausą, ar jie sutinka su tuo, jog visuomenėje ryški sergančiųjų migrena stigma.

Beveik 3/4 apklaustųjų atsakė teigiamai. 2/3 taip pat atsakė, jog jie atkakliai toliau stengiasi dirbti migrenos priepuolių metu, nes mato, kad kolegos rimtai nežiūri į jų ligą. Kai kurie bijo prarasti darbą, nes jų bosai linkę migreną traktuoti kaip paprastą galvos skausmą. Namų šeimininkėms nėra lengviau būnant su triukšmingais vaikais ir atliekant namų ruošą, kai skausmo priepuolis labai sunkus.

Lytis

Migrena tris kartus dažniau serga moterys nei vyrai. Hormoniniai pokyčiai turi reikšmės skirtumui tarp lyčių, nes iki brendimo migrena panašiai skundžiasi tiek berniukai, tiek mergaitės.

Migrenos diagnozė ir jos rūšys

Maždaug 10% Jungtinės Karalystės gyventojų kenčia nuo migrenos ir ją apibūdina kaip blogiausią iš visų įsivaizduojamų galvos skausmų. Skiriamos dvi migrenos rūšys: anksčiau vadinta klasikinė migrena, Tarptautinėje galvos skausmų klasifikacijoje dabar vadinama migrena su aura, ir dažnai pasitaikanti migrena, kitaip vadinama migrena be auros. Galima iš karto sirgti abejomis migrenos formomis: 70% žmonių yra migrena su aura. Maždaug 1% sergančiųjų migrena būna tik aura, kuri pasibaigia be galvos skausmo.

Kas sukelia migreną?

Migrenos priežastys

Migrenos simptomų įvairovė kėlė įvairias prielaidas apie jos atsiradimo priežastis.

Aretaeus iš Kapadokijos (20-30 mūsų eros metais) priskyrė šią būklę šaltam ir sausam orui.

Galenas teigė, kad migreną sukelia smegenų sudirginimas juodąja tulžimi. Serapionas vienuoliktame mūsų eros amžiuje, priskyrė šią būklę karštoms arba šaltoms medžiagoms virškinamajame trakte transportuojamoms iš virškinamojo trakto į smegenis.

Kas yra migrena?

Migrena apibūdinama kaip epizodinis galvos skausmas, trunkantis nuo 4 iki 72 valandų, lydimas šleikštulio, vėmimo. Maždaug 15% migrenos kamuojamų žmonių prieš priepuolį jaučia tam tikrus simptomus, vadinamus aura, kuri gali tęstis nuo 10 iki 25 minučių.

Migrenos simptomai:

· Galvos skausmas

· Regėjimo sutrikimai

· Pykinimas

· Vėmimas

· Šviesos baimė

· Bjaurėjimasis maistu

· Mieguistumas

Kaip dažnai sergama migrena?

Maždaug 10%-12% gyventojų skundžiasi migrena.Tai nėra visiškai tikslus skaičius, nes kai kuriems žmonėms per gyvenimą gali pasireikšti tik trys arba keturi tokie priepuoliai, ir paprasčiausiai galima neatpažinti, kad tai migrena.

Tyrimai tarp gyventojų atlikti remiantis jų apklausos rezultatais. Duomenys gali būti netikslūs, nes migreną diagnozuoti vien tik anketos pagalba nėra lengva.

Medicininė reikšmė

Atlikus tyrimus Londone, paaiškėjo, kad tik 23% moterų, kenčiančių nuo migrenos, per tuos metus kreipėsi į gydytoją, 46% – niekada nesikreipė į gydytoją ir gydosi pačios. 30% migrena sergančių vyrų ir moterų reguliariai kreipiasi į gydytoją. 50% nustojo lankytis. 20% niekada dėl migrenos nesikreipė į specialistą.

Priežastys galėjo būti šios:

Amžius

Mažiausiai 90% gyventojų pirmasis migrenos priepuolis pasireiškia iki 40 metų. Daugumai žmonių migrena prasideda paauglystės metais arba apie dvidešimtuosius gyvenimo metus. Migrenos atvejai aprašyti mažiems vaikams ir kūdikiams . Labai retai migrena prasideda vyresniems kaip 50 metų žmonėms.

Jaunystėje migrena sergama lengviau nei brandžiame amžiuje. Tyrimai parodė, kad moterims pasiekus vidutinį amžių migrena tampa rimta problema, bloginančia gyvenimo kokybę. Vyrams migrena
pakankamai vienoda visą gyvenimą.

Migrena paprastai pagerėja senyvame amžiuje tiek vyrams tiek moterims, nors kai kuriems žmonėms migrenos priepuoliai tęsiasi ir toliau.

Migrenos paplitimas pagal amžiųIšsilavinimas

Daugelį metų buvo galvojama, kad migrena yra inteligentų liga. Šis mitas atsirado todėl, kad labiau išsilavinę žmonės dažniau kreipdavosi į gydytoją dėl galvos skausmų.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 834 žodžiai iš 1655 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.