Mikas petrauskas
5 (100%) 1 vote

Mikas petrauskas

Kompozitorius

(1873 – 1937)

Referatas

Planas (santauka)

• Mikas Petrauskas (1873-1937). Kompozitorius, dainininkas (tenoras), choro dirigentas.

• Muzikos mokėsi pas tėvą ir Rokiškio vargonininkų mokykloje (1898-1899).

• Vargoninkavo Labanore, Obeliuose, Gervėčiuose.

• Nuo 1901 m. studijavo Peterburgo konservatorijoje dainavimą ir privačiai muzikos teorines disciplinas.

• Peterburge vadovavo lietuvių chorams, rengė vakarus, juose dainavo, sukūrė pirmąsias lietuviškas operetes.

• 1906 m. baigė konservatoriją ir kartu su suaugusiųjų gimnazija, gavo laisvojo menininko diplomą.

• Tais pačiais metais išvyko į Šveicariją, buvo trumpam apsigyvenęs Paryžiuje, privačiai studijavo kompoziciją.

• 1907-1930 metais gyveno JAV. Rengė koncertus, lietuviškus vakarus, vadovavo chorams.

• Bostone, Čikagoje, Detroite, Niujorke buvo įsteigęs muzikos mokyklas, kurios vadinosi lietuviškomis koncervatorijomis.

• 1911-1912 metais gilino dainavimo studijas Italijoje. 1912 m. koncertavo Lietuvos miestuose, Tilžėje. Lietuvoje lankėsi ir vėliau (1920, 1924-1925, 1926 metais).

• Nuo 1930 m. iki mirties gyveno Kaune.

Miko Petrausko biografija

Šis kompozitorius gimė 1873 metų spalio 13 dieną Palūšės miestelyje netoli Ignalinos, o gyvenimą baigė 1937 metų kovo 23 dieną Kaune.

M. Petrausko kelias į muziką panašus į kitų to meto žmonių, paskyrusių savo gyvenimą muzikos menui. Jo mama ir tėvas buvo muzikalūs žmonės: tėvas- vargonininkas, o mama dainininkė, taigi pirmąsias žinias M. Petrauskas įgijo iš jų. Pastebėjas sūnaus gabumus tėvas šį nusiuntė į Rokiškio vargonininkų mokyklą. Čia mokiniai įgaudavo ne tik vargoninkavimo ir elementarių muzikos teorijos žinių, bet buvo mokomi groti ir kitais muzikos instrumentais, kad galėtų vadovauti bažnytiniams orkestrėliams. Pirmoji savarankiško darbo vieta buvo Obeliai, iš kur po metų persikėlė į Gervėčius. Čia jis suorganizavo nemažą chorą ir orkestrą. Kartu su juo savo kelią pradėjo ir jo jaunesnysis brolis Kipras Petrauskas, kuris taip pat sulaukė pripažinimo.

Nuo 1901 metų M. Petrauskas studijavo Peterburgo konservatorijoje dainavimą ir privačiai muzikos teorinių disciplinų.

Čia jis vadovavo lietuvių chorams, rengė vakarus, juose dainavo, sukūrė pirmąsias lietuviškas operetes: sulietuvintą A. Zarembos vieno veiksmo operetę „ Kaminkrėtys ir malūnininkas“ bei operetę „Adomas ir Ieva“. Tai buvo vienos populiariausių operečių staytų ir Lietuvoje ir Amerikoje.

Rašytiniuose šaltiniuose teigiama, kad pats Mikas Petrauskas yra rašęs, jog būdamas 15 metų amžiaus jau turėjęs nedidelį orkestrą, kuriam pats vadovavęs ir rašęs natas (tų natų nėra išlikę).

1905 metai kompozitoriaus gyvenime minimi, kaip labai audringi. Dėl protestų kilusių Peterburge mokslą tenka nutraukti pusmečiui ir štai jis kupinas įvairiausių idėjų grįžta į Vilnių. Čia su grupe bendraminčių įsijungia į tuo metu gyvavusių kultūrinių draugijų veiklą. Gana greit ir čia subūrė chorą, kuriame dainavo ne tik lietuviai, bet ir kitataučiai. Jis buvo labai organizatyvus ir ilgai netrukus dalyavo konserte, kuriame debiutavo kaip dainininkas. Po pasirodymo, kuris visuomenei paliko įspūdį sekė dar keli pasirodymai. Jie susilaukė dar didesnių ovacijų nei prieš tai buvę.

Rudenį Mikas Petrauskas sugrįžo į Peterburgą, palaipsniui įsibėgėjo ir 1906 metų pavasarį išlaikęs visus egzaminus jis baigė konservatoriją ir , gavo laisvojo menininko diplomą. Dėje del susiklosčiusios nealankios padėties diplomo pasiimti nespėjo. Buvo persekiojamas už „pažangią veiklą“.

Grįžęs į Lietuvą M. Petrauskas apsigyveno Pušynės dvare (Raseinių raj.) oas būsios žmonos dėdę ir čia pradėjo kurti pirmąją lietuvių operą „Birutę“ pagal G. Landsbergio- Žemkalnio dramą. (Tuo metu į Kauną Šeduvą ir kitas apylinkes keliavo užklausimai kur esą abu broliai Petrauskai, nes neva jie kurstė valstiečius nemokėti mokesčių, netarnauti kariuomenėje ir pan. Yra įtraukiami į valstybei kenksmingų asmenų sarašus. Tačiau vadinamiems „caro achotnikams“ nepavyko sučiupti kompozitoriaus nes jis dažnai keitė gyvenamasias vietas. ) Na, o tuo metu užaigiama opera „Birutė“, paruošti ir vaidmenų atlikėjai, surepetuoti vaidmenys, pasiūti rūbai. Visų lauktos operros premijera įvyko 1906 lapkričio 6 dieną dabartinės Vilniaus Valstybinės filharmonijos salėje. Spektaklis pavyko puikiai, dirigavo pats Mikas Petrauskas dalyvavo daug iš ankstesnių koncertų žinomų atlikėjų, tačiau tarp jų pasirodė ir kompozitoriaus brolis Kipras Petrauskas.

Kadangi Miką Petrauską vis dar persekiojo ir grėsė sulaikymas bei ištrėmimas kompozitorius turėjo staigiai trauktis. Trumpam surįžo į Peterburgą, kur jo laukė jo sužadėtinė Stasė Kuritytė. Jie susituokė ir netrukus švyko į Šveicariją. Čia laukė sunkumai. Bet neilgai trukus, gavo savo dėstytojo rekomendacija ir situacija pasikeitė.

1907 metais gyveno JAV kur rengė koncertus, lietuviškus vakarus lietuvių emigrantų kolonijose, kuriais siekė praskaidrinti toli nuo gimto krašto atsidūrusių tautiečių gyvenimą, vadovavo chorams ir tobulėjo.

Pirmas miestas, kuriame ilgesniam laikui apsistojo M. Petrauskas- Čikaga. Čia
labai greitai suuriamas labai didelis 100 žmonių choras, kuris 1908 metais buvo persiorganizavi į muzikinę draugiją „Birutė“. Miko Petrausko nauda šioje išeivijoje buvo keliariopa: lietuviai emigrantai gaudavo bent minimalų muzikinį išsilavinimą, iš kitos pusės tokie susibūrimai palaikė jų lietuviškumą, neleisdavo nutautėti, pamiršti kalbą. Bostone, Čikagoje, Detroite, Niujorke jis įsteigė muzikos mokyklas, kurios vadinosi lietuviškomis koncervatorijomis.

1907-1930 metais JAV jis gyveno su pertraukomis. 1908 žinias gilino Paryžiaus konservatorijoje (kompoziciją). 1911-1912 metais tobulino dainavimo studijas Italijoje. 1912 metais koncertavo Lietuvos miestuose, Tilžėje.( Lietuvoje lankėsi ir vėliau (1920, 1924-1925, 1926 metais)).

1909 metais su žmona susilaukė sūnaus Adakrio, tuo metu aplinkybės susiklostė taip, kad žmona su sūnumi gyveno atskirai Suomijoje. Jų Mikas Petrauskas buvo užsukęs aplankyti. 1920 metais Stasė Petrauskienė susirgo džiova ir mirė, o sūnų globoti perėmė Kipras ir Elena Petrauskai. Tuo metu Bostone buvo labai daug darbų, daug pedagoginės veiklos, koncertų.1920-1930 metai kūrybos, idėjų realizavimo metai. Labai daug darbų, koncertų.

Paskutiniuosius gyvenimo Amerikoje metus M. Petrauskas praleido Baltimorėje ir Detroite. Čia kaip ir anksčiau jis bendravo su keliomis draugijomis ir koncertavo lietuviškose kolonijose, darbavosi savo konservatorijoje, vadovavo chorams. Baltimorėje pirmą kartą buvo pastatyta jo operetė „Prieglauda“ – 1927 metais. Tačiau po stipraus saulės smūgio gerokai pablogėjo komozitoriaus sveikata. Jis nebegalėjo dirbti taip kaip seniau, pasijuto senas, vienišas, nelabai kam reikalingas. Draugų padedamas 1930 metais grįžo į Lietuvą.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 982 žodžiai iš 1920 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.