Mityba ir dantų ėduonis
5 (100%) 1 vote

Mityba ir dantų ėduonis

Turinys

Turinys 1

Įvadas 2

Dantų ėduonis 2

Mitybos įtaka ėduonies atsiradimui 3

Fluoro įtaka dantų ligoms 3

Mityba nėštumo metu 4

Kūdikio mitybos ypatumai 4

Vaiko mitybos ypatumai 5

Praktinis pritaikymas 5

Išvados 6

Naudota literatūra 7Įvadas

Kasdien televizijos reklamose matome malonias žmonių šupsenas, gražius jų dantis. Ir pavydime. Tai – natūralu: sveiki ir gražūs dantys tarsi nušviečia veidą. Kita vertus, grožis – grožiu, ne vien jis svarbus. Nepamirškime, kad burnos ertmė ir dantys yra pirmoji virškinamojo trakto grandis, kurios paskirtis atkąsti maistą, jį sukramtyti bei paruošti rijimui. Be to, dantys daro didelę įtaką žmonių kalbos aiškumui ir taisyklingumui.

Atrodo, vien šių, ką tik minėtų, pavyzdžių, pakanka, kad suprastume, kaip svarbu rūpintis dantimis. Išlaikyti juos sveikus gali kiekvienas. Tereikia žinoti, kokios dantų ligos pasitaiko dažniausiai, kas jas sukelia ir kaip su tuo kovoti.

Viena labiausiai pasaulyje paplitusių dantų ligų yra ėduonis (kariesas). Išsivysčiusiose šalyse nuo 60% iki 90% vaikų ir didžioji dalis suaugusiųjų kenčia nuo dantų ėduonies. Lieuvoje apie 90% moksleivių turi kariozinių dantų. I klasėje moksleiviai turi 1 – 2, o išleidžiamosiose – 8 – 9 kariozinus dantis. Ėduonis – pagrindinis dantų netekimą lemiantis faktorius. Vidutiniškai 35 – 44 metų amžiaus Lietuvos gyventojai turi po 5 pašalintus dantis, o 65 – 74 metų – net po 8 (duomenys iš E. Andriulio, E. Grinienės, M. Černiauskienės vadovėlio „Moksleivio fiziologija ir higiena“; Vilnius, 1994 m.; 120 psl.ir straipsnio “Ėduonies problemos” http://www.sveikidantys.lt/index.php?m=7&p=8)

Kaip ir daugelis kitų lėtinių ligų (pvz., medžiagų apykaitos sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos, vėžiniai susirgimai), dantų ėduons yra glaudžiai susijęs su gyvenimo būdu ir maitinimosi įpročiais. Pagrindiniai ėduonies rizikos faktoriai yra: neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas mitybos režimas, sumažėjęs dantų atsparumas, dantų apnašos, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje, paveldėjmas ir kt. Kaip matome, praktiškai visus karieso rizikos faktorius (išskyrus paveldėjimą) žmogus gali reguliuoti ir taip sumažinti ėduonies atsiradimo tikimybę bei išlaikyti dantis sveikus ir gražius – o tai ir yra svarbiausia!

Dantų ėduonis

Dantų ėduonis (kariesas) – dažniausiai pasitaikanti dantų liga. Ji gali pažeisti ir pieninius, ir nuolatinius dantis. Tiesa, ėduonies išplitimas priklauso nuo amžiaus: jauniems žmonėms dantys genda kur kas greičiau. Dantų ėduoniui būdingas progresuojantis danties kietųjų audinių (emalio ir dentino) suminkštėjimas ir defektų susidarymas. Svarbiausi dantų ėduonies atsiradimo veiksniai yra dantų apnašų mikroorganizmai, dažniausiai A grupės streptokokai. Atsiradus ėduoniui, tarp emalio paviršiaus ir apnašų vyksta biocheminiai pakitimai, padaugėja laktato ir kt. Susidariusios organinės rūgštys tirpina emalį, o emalio ištirpusių mineralinių komponentų jonai patenka į seiles. Dantų ėduonis rečiau pažeidžia lygius danties paviršius. Daug grečiau pažeidžia tarpdančius, dantų vageles, nelygus ir šiurkščius paviršius, nes iš tokių vietų sunkiausia pašalinti apnašas.

Pažeistose vietose dantų paviršinis sluosnis tampa porėtas, nes iš jo pasišalina mineralai (kalcis, fosforas ir kt.). Šiame etape ėduonies pažeisto danties paviršiaus pokytį galima atpažinti pagal baltą kreidinę spalvą (kariozinė dėmė). Laikui bėgant, ėduonies pažeista vieta tampa tamsesnės spalvos dėl maisto produktų ir dažomųjų medžiagų poveikio.

Dantų ėduonis, prasidėjęs nuo paviršinio danties sluoksnio – emalio, vėliau persimeta į dentiną. Kadangi emalis yra kietesnis už dentiną, jis ir pažeidžiamas kur kas mažiau negu dentinas.

Esant ėduoniui, pirmiausia dantis jautriai reaguoja į cheminius dirgiklius (saldumą, rūgštumą), vėliau į temperatūros pokyčius ir galiausiai, kai kariozinė ertmė jau gana gili, pradeda skaudėti nuo mechaninių dirgklių (pakliuvus maistui ar kt.).

Dantų ėduonis skirstomas į nekomplikuotą, kai pažeidžiami danties kietieji audiniai ir komplikuotą (t. y. į pulpitus ir periodontitus), kai ėduonis pereina į danties pulpą ir periodontą.

Mitybos įtaka ėduonies atsiradimui

Dantų ėduonies atsiradimo pagrindu gali būti kariesogeninė dieta, kurioje nesubalansuotas pagrindinių maisto medžiagų santykis (vyrauja angliavandeniai). Cukraus prodduktų perteklius ir burnos higienos stoka intensyvina dantų karioziškumą, nes skatina apnašų susidarymą. Dantų apnašos kaupia burnoje susidariusias rūgštis, o šios sukelia danties kietųjų audinių demineralizaciją. Kariesogeniniu poveikiu pasižymi ir turintis daug angliavandenių maistas, ne tiek jo kiekis, kiek vartojimo dažnumas. Dažnai užkandžiaujant saldumynais, nevalant dantų, ant dantų paviršiaus susidaro storas apnašų sluoksns, jame dauginasi mikroorganizmai, kurių veikla lemia pH sumažėjimą, vėliau – emalio demineralizaciją. Taip pat svarbu ir maisto konsistencija, nes vartojant minkštą maistą, dantys ir žandikauliai nepakankamai dirba, silpnai skatinamas seilių išsiskyrimas, blogai vyksta savaiminis apsivalymas. Svarbus vaidmuo tenka seilių sudėčiai, kiekiui ir jų tekėjimo greičiui. Kuo
geriau ir greičiau išsiskiria seilės, tuo geriau dantys apiplaunami, mažiau lieka maisto likučių ant dantų. Ant švariai nuvalyto danties paviršiaus formuojasi seilių kilmės plėvelė, sudaryta iš baltymų ir lipidų. Ši plėvelė, vadinama “įgyta pelikula” stabdo rūgščių patekimą į dantį ir kalcio bei fosforo difuziją iš danties audinio. Taip susidaro barjeras dantų paviršiaus susidėvėjimui. Svarbu ir seilių pH. Sumažėjus pH iki 4,5 – 5,0 susidaro kritinė situacija, gali pradėti vystytis demineralizacija. Seilių pH gali sumažėti ir dėl angliavandenių skilimo burnoje iki rūgščų suvalgius rūgštaus maisto.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 875 žodžiai iš 2685 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.