Mityba1
5 (100%) 1 vote

Mityba1

INDIVIDUALIOJI BIOLOGIJOS MOKYMO PROGRAMA IX–X KLASĖMS

Genovaitė Vitalienė

Mokytoja metodininkė

Sedos vidurinė mokykla

<…> TEMA: MITYBA

TIKSLAS: Padėti įgyti reikalingų žinių apie virškinimo sistemą ir mitybą ir pagal tai skatinti pasirinkti sveiką gyvenimo būdą.

METODAI: Savarankiškas darbas nagrinėjant medžiagą. Situacijos įvertinimas, skaičiavimo, praktiniai darbai, referatai. (Pagrindinis lygmuo)

Standartai ir jų detalizavimas Pamokos tema Uždaviniai Mokinio veikla Rezultatas

Apibūdina gamintojų ir gyvaėdžių veiklą.

(B2.15) 1. Maistas. Paaiškinti medžiagų ir energijos apykaitą, maisto reikšmę gyviems organizmams. Apibūdinti mitybos tipus. Minčių lietus medžiagų ir energijos ryšiui paaiškinti.

7.1 temos užduotys iš pratybų sąsiuvinio. Paaiškina medžiagų ir energijos apykaitą susiedami ją su mityba, kvėpavimu, kraujotaka, šlapimo išsiskyrimu. Pateikdami pavyzdžius apibūdina autotrofų ir heterotrofų mitybos skirtumus ir ryšį.

Geba paaiškinti maisto medžiagų reikšmę mitybai.

(B2.25) 2. Subalansuota mityba. Apibūdinti maisto produktų grupes, išmokyti rinktis maistą ir subalansuoti savo mitybą. Apskaičiuoti KMI. Įvertina savo masę pagal kūno masės indeksą (KMI). Sudaro klausimyną savo šeimos mitybos principams įvertinti. Įvertina savo šeimos mitybos principus ir pateikia motyvuotus pasiūlymus, kas taisytina šeimos mityboje.

Žino maisto medžiagų normas žmogui ir moka jas apskaičiuoti.

(B2.25) 3. Maisto produktų maistinė ir energetinė vertė. Išsiaiškinti, ką maiste esantys cheminiai junginiai teikia organizmui. Išmokyti apskaičiuoti maisto produktų kaloringumą. Praktinis darbas: „Maito produktų maistinės ir energetinės vertės analizė“. Naudodamiesi pateiktomis lentelėmis moka apskaičiuoti maisto produktų kaloringumą ir paros normą.

Paaiškina virškinimo sistemos veiklą ir fermentų vaidmenį mityboje. (B2.20; B2.4) 4. Virškinimo sistema. Nurodyti virškinamojo trakto dalis ir jų atliekamą funkciją. Susieti virškinimą su fermentų veikla, nurodyti skaidymo produktus. Duotose schemose atpažįsta ir apibūdina virškinamojo trakto dalis. Užbaigia loginio eksperimento užduotis. Užpildo 7.3 temos aštuntą lentelę pratybų sąsiuvinyje. Paaiškina fermentų reikšmę virškinimo proceso efektyvumui. Išanalizuoja, kas nutiks į virškinimo traktą patekusiam rupios duonos sumuštiniui su dešra, kol bus suskaidytos visos jo maisto medžiagos. Schemose atpažįsta ir apibūdina virškinamojo trakto dalis.

Paaiškina virškinimo sistemoje vykstančius procesus. Kepenų vaidmenį organizmo komoestazėje. (B2.20) 5. Maisto įsiurbimas ir įsisavinimas. Kepenų darbas. Išsianalizuoti, kaip plonosios žarnos pritaikytos įsiurbimo funkcijai. Kas vyksta storojoje žarnoje, kaip kepenys veikia organizme esančias maisto medžiagas. Praktikos darbas: „Žarnų gebėjimas įsiurbti maisto medžiagas“. Plonosios žarnos sandaros schemoje pažymi ir įvardija efektyvaus įsiurbimo vietas (didelis plotas, raukšlės, klostės, žarnų gaureliai). Žino, kad H2O ir mineralinės medžiagos įsiurbiamos storojoje žarnoje. Nurodo kepenų funkcijas.

Analizuoja žmogaus organizmo gyvybinės veiklos priklausomybę nuo gyvenimo būdo. (B2.25) 6. Virškinimo sistemos organų ligos. Aptarti virškinimo sistemos organų ligas ir būdus, kaip jų išvengti. Žinoti, kad sistemos veiklą gerina aktyvus gyvenimo būdas ir sveika mityba. Dirbdami grupėse sudaro sveikos mitybos taisykles, pristato, palygina. Pasiūlo būdus, kaip propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Pateikia virškinimo sistemos ligų pavyzdžių ir paaiškina, kaip jų išvengti. Moka skubiai suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus maistu, apibūdina apsinuodijimo požymius. Žino pagrindines sveikos mitybos taisykles.

Moka parašyti referatą pasinaudodami įvairiais informacijos šaltiniais. (GT – B1.4) 7. Prisitaikymas virškinti tam tikrą maistą. Išanalizuoti ir palyginti žolėdžių ir plėšrūnų virškinimo trakto specializaciją, kaip prisitaikymą virškinti tam tikrą maistą. Mutualistinių santykių supratimas. Apžiūri duotas gyvūnų kaukoles ir palygina jų dantis. Atlieka 7.4 temos užduotis iš pratybų sąsiuvinių. Pasirenka vietovėje paplitusią gyvūnų rūšį ir parašo referatą apie šių gyvūnų mitybą. Pvz.: „Upinio bebro mitybos ypatumai“, „Atrajojančių gyvūnų mityba“, „Katė – plėšrūnas“.

<…>

Iš „Individualioji …“ (Vilnius: Vaga, 2002)

LIETUVIŲ KALBOS PAMOKŲ DETALUSIS PLANAS III GIMNAZIJOS KLASEI

Regina Dilienė

Mokytoja ekspertė

Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija

PAMOKOS TEMA

(Pamokų skaičius) TIKSLAI

1. Terminai.

2. Bendrieji gebėjimai ir įgūdžiai.

3. Specifiniai gebėjimai ir įgūdžiai.

MOKYMO METODAS

MOKINIŲ VEIKLA

VERTINIMAS

(sritis ir būdai)

1 2 3 4

Kuo įdomus mitų pasaulis šių laikų žmogui. Mitinio mąstymo ypatumai. Mitų struktūra (1). 1. Mitas. Mito struktūra.

2. Paskatinti domėtis senąja Europos (ir baltų) kultūra. Senųjų kultūrų mitų ir sakmių apie pasaulio pradžią skaitymas ir aptarimas. Raštu: ką iš pasirinktos sakmės sužinome apie senovės žmonių pasaulėjautą ir pasaulėžiūrą. Teiginių argumentavimas (darbas raštu).

Kosmogoniniai elementai (kalnas, medis, ugnis ir vanduo) senuosiuose mituose, tautosakoje bei kitoje liaudies kultūroje

(2). 1. Kosmogonija

2. „Skaityti“ vizualinį tekstą. Konspektuoti (klausantis išskirti esmę ir trumpai ją užrašyti). Mokytis paklausti (klausimo formulavimas). Mokyti atpažinti esminius panašumus skirtingose srityse. Metodai: aiškinimas, pokalbis, vizualinio teksto analizė.

Liet. liaudies dainos „Vidury lauko stovi grūšelė“ analizė (pasaulio kūrimo aspektu).

– – – – – – – – – – – – – – – – – –

Atpažinti ir paaiškinti kosmogoninius elementus audimų, kraičio skrynių, margučių raštuose, vėjarodėse, kryžiuose ir t. t. Vertinama pastraipos struktūra: teiginys, jo išplėtimas, argumentavimas, apibendrinimas (daina). Taškais vertinamos įžvalgos (vizualiniai tekstai).

Pasaulio tvarkos idėja tautosakoje (1). 1.Poetinis pasaulis, paradoksas, paralelizmas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 865 žodžiai iš 2868 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.