Moksleivių stuburo pakitimai
5 (100%) 1 vote

Moksleivių stuburo pakitimai

Stuburo sandara ir paskirtis

Stuburas – stuburinių gyvūnų, tame tarpe ir žmogaus, ašinių griaučių pagrindinė dalis. Jis yra kūnui atrama, sudaryta iš slankstelių, kuriuos judamai sujungia stuburo jungtys (sąnariai ir raiščiai). Stuburo kanalas viršuje susisiekia su kaukolės ertme, apačioje baigiasi kryžkaulio žiotimis. Stuburas dalijamas į 5 dalis: kaklinę, ją sudaro 7 slanksteliai, krūtininę – 12 slankstelių, juosmeninę – 5 slanksteliai, kryžminę – 5 slanksteliai ir uodeginę 3 – 5 slanksteliai. Stuburo slanksteliai susideda iš kūno ir lanko, kurie supa jo angą. Visų slankstelių angos sudaro stuburo kanalą, kuriame telpa stuburo smegenys su savo dangalais. Slankstelius į stuburą jungia dvi jungčių sistemos: tarpslankstinės ir ištisinės. Tarpslanksteliniai diskai yra 25 fibrozinės kremzlės plokštelės tarp slankstelių kūnų. Slankstelių kūnus dar sutvirtina išilginiai raiščiai, kurie tęsiais per visą stuburą. Sąnarines ataugas jungia tarpslanksteliniai sąnariai. Be to, slankstelių lankus ir jų ataugas jungia raiščiai. Stuburo šonuose susidaro tarpslankstelinės angos, pro kurias iš stuburo išeina nugariniai nervai.

Pirmasis kaklo slankstelis vadinamas atlantu, nes ant jo yra galva, antrasis turi kaulinę išaugą apie kurią sukiojasi atlanas su galva. Sąnaris, esantis tarp kaukolės ir atlanto, leidžia palenkti galvą, o visa kaklinė stuburo dalis padeda galvai judėti. Prie krūtinės slankstelių iš kiekvienos pusės sąnariai prijungia po šonkaulį. Juosmeninės dalies slanksteliai, išsidėstę žemyn iki stuburo apačios, yra didžiausi paslankūs stuburo kaulai. Kryžkaulį sudaro 5 slanksteliai, kurie yra suaugę į vientisą kietą kaula, kad būtų stipresni. Uodeginiai slanksteliai (3 – 4) yra rudimentiniai (neišsivystę), tai tik susiliejusios kaulinės plokštelės. Stuburas leidžia atlikti 4 judesių rūšis: lenktis ir tiestis, lenktis į šoną, suktis apie stačiąją ašį, spyruokliuoti.

Žmogaus stuburo vystymasis

Žmogaus vystymasis paprastai skirstomas į gemalo stadiją ( 1 – 2 mėnesiai) ir vaisiaus stadiją (3 – 9 mėnesiai). Gemalo stadijoje vyksta ankstyvasis svarbiausių organų formavimasis, o vaisiaus stadijos metu šios struktūros detalizuojasi.

Trečiąją žmogaus vystymosi savaitę išilgai visos gemalo nugaros pasirodo sustorėjimas, o vėliau, vystantis nervinėms raukšlelėms, prasideda įdubimas (invaginacija). Nervinėms raukšlėms susisiekus ties vidurio linija, susiformuoja nervinis vamzdelis, kuris vėliau tampa smegenimis. Kai nugarinę stygą pakeičia stuburas, nervinė styga tampa nugaros smegenimis.

Stuburo augimo tempai nevienodi. Kaip nurodo A. Andronesku, stuburas labai intensyviai auga 1-2 metais. Ir tuo laikotarpiu jis beveik dvigubai padidėja. Po to, iki 16 metų, stuburas auga lėčiau ir tik nuo 16 metų vėl ima intensyviai augti. Stuburas baigia augti ir formuotis tik 26 metais. Stuburui augant, formuojasi bei kinta kanalas, kuriame yra nugaros smegenys. Stuburo kanalas labai intensyviai vystosi iki 5 metų. Kadangi slankstelių kūnai auga palyginti greičiau, kaip jų lankai bei ataugos, tai, vaikui augant, stuburo kanalas santykinai mažėja.10 metų vaikų stuburo kanalas jau būna išsivystęs.

Vaiko stuburo slankstelių kūnai yra platesni ir trumpesni. Jie kaulėja ir vaikui gimus. Slankstelių kūnuose, ataugose, lankuose kaulėjimo taškai atsiranda skirtingu laiku. Naujagimių tarpslankstrinės kremzlės labai storos, beveik tokios pat, kaip slankstelio kūnas. Su amžiumi tarplankstelinės kremzlės plonėja. Vaiko raiščiai yra silpnesni, o tarlanksteliniai sąnariai paslankesni negu suaugusio žmogaus, todėl jų stuburas lankstesnis, stuburo judesių amplitudė yra didesnė.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 541 žodžiai iš 1044 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.