Moters hormonai
5 (100%) 1 vote

Moters hormonai

MOTERIS ir HORMONAIŽmogaus lytį intrauterininio vystymosi metu apsprendžia genetinis kodas ir hormonai – lytiniai steroidai. Paplitusi nuomonė, kad moteris turi moteriškus hormonus estrogenus, o vyras – vyriškus androgenus. Tačiau tikrovė nėra tokia paprasta. Abiejų lyčių individų kraujyje cirkuliuoja ir estrogenai ir androgenai, skiriasi tik jų koncentracijos. Didelis estradiolio kiekis, esantis moters organizme, lemia antrinių lytinių požymių išsivystymą pagal moterišką fenotipą ir atvirkščiai – androgenų koncentracijos padidėjimas lemia vyriška fenotipą. Menarche tai amžius, kai atsiranda pirmosios menstruacijos (12-14 m.). Tai požymis, nurodantis kiaušidžių veiklos pradžią (gonadarche), estradiolio (E2) sintezės padidėjimą. Skatina krūtų augimą, lytinių organų subrendimą, moteriško plaukuotumo išsivystymą. Menarche paprastai būna susijusi su adrenarche, kuri pasireiškia tuo, kad antinksčiai pradeda daugiau sintezuoti silpnų androgenų – dehidroepiandrosterono (DHEA), jo sulfato (DHEAS) ir androstendiono. Pastarieji dalyvauja testosterono (T) ir E2 sintezėje.Lytinio brendimo sutrikimai gali būti ankstyvi, kai antriniai lytiniai požymiai pasireiškia mergaitėms iki 8 m. Tai susiję su ganadotropinus sintezuojančiais hipofizės augliais, estrogenus produkuojančiais kiaušidžių tumorais, McCune-Albright, Peutr-Jeghers sindromais. Pavėlavęs lytinis brendimas susijęs su priežastimis, sąlygojančiomis pirminę amenorėją, bet labai ryškus hipogonadizmas stebimas esant gonadotropinų deficitui bei pirminiam kiaušidžių pažeidimui. Jei 14 m. amžiaus mergaitei nėra mėnesinių ir nesivysto antriniai lytiniai požymiai, reikia ieškoti priežasties, sukeliančios brendimo atlsilikimą. Gonadų disgenezija – tai genetinė patologija. Tiriant genotipą nustatomas vienos X chromosomos trūkumas ar jos nepilnavertiškumas, mozaicizmas arba pakitusi Y chromosoma. Galimi įvairūs šių anomalijų deriniai. Genotipas lemia fenotipą, klinikinius požymius ir simptomus. Turner sindromo atveju nustatome 45 X0 genotipą, galimas mozaicizmas, esant X arba Y chromosomos aneuploidijai. Žemas ūgis (<150 cm), plati krūtinės ląsta, aukštas gomurys, mažas smakras, ausų anomalijos, širdies ydos, pasagos formos inkstai, kojų edemos, apgamai, hipogonadizmas ir neišsivystę antriniai lytiniai požymiai būdingi šiai patologijai. Turner sindromas nustatomas 1 iš 2000-2500 gyvų gimusių mergaičių.

Praktikoje lytinių hormonų panaudojimas, gydant hipogenitalizmą yra būtinas, ir dažnai tai vienintelis kelias, norint suformuoti moterišką fenotipą.

Moteriai subrendus, reprodukciniame amžiuje, kiekvieną menstruacinį ciklą kiaušidėje vystosi folikulas. Įvykus ovuliacijai į kiaušintakį patenka kiaušialąstė. Jei ji susilieja su spermijumi, vytosi nėštumas, pradedama nauja gyvybė. Bręstantis folikulas ir po ovuliacijos iš jo susiformavęs geltonkūnis sekretuoja lytinius steroidus: E2 ir progesteroną (P). Jų veikimas palaiko moteriškumą. Moteris šiame laikotarpyje panaši į tik ką išsiskleidusią rožę. Tai jos gyvenimo vasara. Šiame laikotarpyje atsiranda dvi labai skirtingos problemos, susiję su vaisingumu. Vienos moterys negali pastoti, o kitos pageidauja išvengti neplanuoto nėštumo. Ir vienu, ir kitu atveju kalti hormonai ir padeda hormonai.

Lėtinė anovuliacija diagnozuojama esant policistinių kaiušidžių sindromui, kuris sudaro 75% endokrinio nevaisingumo priežasčių . 16-24% reprodukcinio amžiaus moterų nustatoma ši patologija. Neuroendokrininis (hipotalaminė disfunkcija) sindromas, įgimta antinksčių hiperplazija, įvairios hiperprolaktinemijos formos, hipotireozė sutrikdo hormoninę homeostazę ir pasireiškia kiekvienam atskiram nozologiniam vienetui būdinga simptomatika. Tačiau juos visus vienija ovuliacijos sutrikimas ir su juos susijęs mėnesinių ciklo sutrikimas ir nevaisingumas. Šiandieninėje literatūroje siūloma visus šiuos nozologinius vienetus apjungti į lėtinės anovuliacijos sindromą.

Labai svarbi tiksli diagnostika, nes nuo to priklauso gydymo sėkmė. Gydymas pradedamas nuo kūno svorio reguliavimo. Būtina sumažinti antsvorį, taikant hipokalorinę dietą, gydomąją fizinę kultūrą, vandens procedūras. Kūno masės indeksas (KMI) neturėtų viršyti 25. Labai svarbus, kad gydymas būtų patogenetinis. Pavyzdžiui, esant funkcinei hiperprolaktinemijai, skirsime skalsių alkaloidus (parlodelis, bromergonas, serokriptinas), įgimtai antinksčių hiperplazijai – gliukokordikoidus (prednizolonas, deksametazonas), o hipotireozės atveju – skydliaukės hormonus (tiroksinas). Tik koregavus patogenetinį anovuliacijos mechanizmą ir spontaniškai neatsistačius ovuliacijai, reikia ją stimuliuoti.

Labiausiai žinomi ir plačiausiai naudojami ovuliacijos stimuliacijai preparatai, turintys antiestrogeninį poveikį. Tai – klomifeno citratas, serofenas, tamoksifenas, nolvadeksas.

Gonadotropinų panaudojimas ovuliacijos indukcijai ne taip paplitęs dėl dviejų priežasčių. Vaistai yra brangesni ir ne visoms moterims prieinami, be to, juos skiriant būtinas specialus pacientės stebėjimas siekiant išvengti kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromo. Metrodinas, gonalis, profazė dažniausiai naudojami pagal superovuliacijos protokolą, taikant inseminacijos ir dirbtinio apvaisinimo mėgintuvėlyje metodikas. In vitro fertilizacijai (IVF) naudojamas
„švaraus lapo“ protokolas. Endogeninių ganadotropinų blokadai skiriami gonadorilizing hormono agonistai (GnRHa), buserelinas, zoladeksas, pastarasis vienas iš efektyviausių vaistų endometriozės gydymui, taip pat naudojamas ginekologijoje. Pagal šia metodiką pritaikomas ir gonadorilizing hormono agonistas (cetroreliksas). Šiuos priemones sumažina hiperstimuliacijos riziką.

Pastaruosius 10 metų Lietuvoje nuolat mažėja gimstamumas. Nevaisingų šeimų sėkmingas gydymas yra viena iš galimybių jį padidinti . Pažangiausiai, sėkmingiausiai gydyti įvairios kilmės nevaisingumą galima panaudojant dirbtinio apvaisinimo technologijas.

Antra vaisingojo amžiaus laikotarpio problema yra nėštumo arba šeimos planavimas, jos devizas: laukiamas vaikas, norimu laiku. Šiai problemai spręsti pasiūlyta daug priemonių ir metodų. Efektyviausi yra šie: sterilizacija, hormoninė kontracepcija ir intrauterininė spiralė. Sterilizacijos pritaikymas Lietuvoje neįteisintas. Hormoninė kontracepcija labiausiai paplitusi Vakarų Europoje. Populiaresnės yra geriamos kombinuotos kontraceptinės tabletės (KKT). Tai hormoniniai preparatai, išleidžiami tablečių forma. Naudojami pastoviu arba cikliniu režimu. KKT skirstomi į vienfazius, dvifazius ir trifazius. Patarųjų dviejų sudėtis imituoja menstruacinį ciklą. Pagal EE2 dozę tabletėje ir naudojamą gestageną. KKT skirstomi į tris kartas. Pirmos kartos preparatai nebenaudojami, antros kartos preparatuose EE2>35 g, progestinas – noretisteronas arba levonorgestrelis (rigevidon, ovidon, anteovin, tri-regol, triguilar).

Trečios kartos preparatuose EE2 dozė 20-35 g, o jų gestageninę dalį sudaro norgestimatas, dezogestrelas arba gestodenas. (cilest, marvelon, mercilon, femoden, logest, minulet). Šie preparatai turi mažiausią nepageidaujamą anabolinį ir androgeninį pašalinį poveikį. Vertinant kainą, kokybę ir pašalinį poveikį, pirmo pasirinkimo preparatas yra cilest.

Per 35 metus KKT išplito po visą pasaulį. Šiuo metu juos vartoja virš 200 milijonų moterų. Atlikta šimtai multicentrinių studijų, kurios nurodo, kad šie preparatai neturi žalingo poveikio moterų sveikatai. Nežiūrint to, visuomenėje įsitvirtinusi nepagrįsta nuomonė, kad KKT gali sukelti vėžį, padidinti kūno svorį ir plaukuotumą nepageidaujamose vietose. Tuo paaiškinamas mažas šių preparatų populiarumas vaisingo amžiaus moterų tarpe mūsų šalyje. Remiantis šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos duomenimis jis tesiekia 5%. Vokietijoje juos naudoja 53.3%, Prancūzijoje – 44.9%, Olandijoje – 44%, Austrijoje – 42%, Švedijoje – 38.4%, Italijoje – 30.3%, Ispanijoje – 19% 15-45 metų amžiaus moterų.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 1056 žodžiai iš 1925 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.