Moters seksualumo vieta krikščioniškoje vakarų europoje
5 (100%) 1 vote

Moters seksualumo vieta krikščioniškoje vakarų europoje

Įvadas

Pasaulio kultūrų pažangą ir vystimąsi skatino natūralūs žmonių poreikiai: išgyvenimas, giminės pratęsimas. Taip žmonės kūrė kultūrą. O ji yra dvasinių ir materialiųjų pasiekimų visuma. Dvasinis žmogaus augimas prasideda šeimoje, nuo tarpusavio narių santykio, nepriklausomai nuo religijos, tikėjimo, žmonės šeimoje įgytus elgesio modelius nešasi į visuomeninį gyvenimą. Psichinės traumos, smurtas, prievarta, žeminimas patirtas vaikystėje veikia visą individo gyvenimą iki jo pabaigos. Apskritai civilizacijų žlugimo pagrindinė priežastis buvo ne tik gamtinės katastrofos, svetimšalių užpuolimai, bet žemos moralės įsigalėjimas, susijęs su nepagarba žmogaus kūnui. Toks reiškinys yra ir mūsų visuomenėje. Libido arba gyvybinė energija, seksualumas yra stimulas kūrybai(svarbu pažangos procesui), menui ir t.t. Seksualumas – tai psichinių reakcijų išgyvenimų, norų ir poelgių, susijusių su lytinio potraukio pasireiškimu ir patenkinimu, visuma.(Lietuvių tarybinė enciklopedija) Noriu pabrėžti, kad moters kaip ir vyro seksualumas dabar turėtų būti diskutuotinos temos, nes šia tema iki šiol gyvuoja įvairaus lygio prietarai, kurie tik sukausto žmonių sąmonę. Paplitusi nuomonė, kad lytinis instinktas yra garbinamas. Tai – tik iliuzija, nes (kaip pamatysime vėliau) dažniausiai keičiasi tik reiškinio pateikimo forma, bet turinys-labai retai. Šiuo darbu nesiekiu kelti lygių teisių klausimų, prostitucijos, abortų problemos, taip pat kaltinimo forma žemintį, smerkti vyrišką lytį. Tiesiog istorija yra tokia, kokia yra.

1.Praeities puslapiais

Dabartinės Europos kultūros pagrindas – krikščionybė, graikų filosofija, romėnų teisė. Dviejų pastarųjų temų neliesiu. Vienos didžiausios pasaulyje religijos šaknys judėjiškame tikėjime, kuris padarė įtaką vakarietiškojo pasaulio dvasinei ,,kultūrai“.

1. 1.psichologinės ir fiziologinės moters seksualumo menkinimo šaknys

Visos žmonijos baimės kyla iš nežinojimo ir nesupratimo. O jos užuomazgos subtilioje žmogaus psichikoje. Kadaise, kai mūsų protėviai lakstė kone nuogi ir medžiojo gyvūnus, susikūrė sau dvi pagrindines baimes, kurios turėjo lemiamą įtaką jų raidai: dievus ir kraujo reikšmės supratimą. Dievams buvo skirta didžioji arba visa dalis individo gyvenimo. Nuo gimimo iki mirties viskas buvo mistifikuojama. O su krauju buvo truputį kitaip. Žmonės, stebėdami gyvūnus suvokė, kad kraujas yra labai svarbus:jis teikia gyvybę, jėgą. Netekęs jo žmogus miršta. Būtent moters fiziologinės funkcijos(menstruacijos) kėlė vyrams baimę. Buvo sukurta įvairių prietarų, kad moteris yra apsėsta, jai įgėlė gyvatė, ji prakeikta[Brasch,1997], dėlto praranda kraują. Vyrai sukūrė taisykles, kurios apribodavo moters judėjimo, veikimo laisves tam, kad apsaugotų save nuo piktųjų dvasių veiklos, kad negalėtų pakenkti vyro vaisingumui, jėgai, valdžiai. Iš tikrųjų kraujo reikšmė kontraversiška. Jis yra šventas, neliečiamas, vertas aukoti dievams, tolygus ambrozijai, bet jai tai moters menstruacijų kraujas -jis yra nešvarus, pats blogis.

Pažvelgus dar giliau pasišlykštėjimo šaknys net ne pačiame kraujyje, o kūno anatomijoje. Dėl to, kad seksualiniai organai yra šalia tų organų, kurie išskiria šlapimą ir išmatas. O jas išskirti negražu. (Lapinas, 2000). Taip mąstoma dabar. Mažai kas pasikeitė nuo tų laikų, kai mūsų protėviai pradėjo darytis cilivizuotesni, švaresni. Psichologinė-pataloginė susitepimo baimė atsirado šių dviejų aspektų pagrindu. Bėgant laikui ji įsitvirtino įvairių tabu, stereotipų ir tiesiog mąstymo forma. Deja, nuo pat protingųjų (Homo Sapiens ) pradžios moters seksualumas buvo menkinamas. Galima prieštarauti, kad buvo pažemintos pačios funkcijos, bet net funkcijų nuvertinimas tolygus seksualumo nuvertinimui, nes tai žmogaus sielos dalis. Tai ne vien fiziniai veiksmai, bet ir mintys ir jų nešama energija. Tarp kitko mokslininkai mano, kad būtent dėl periodinio kraujo netekimo, moterys ir gyvena ilgiau nei vyrai (atmetant visus išorinius veiksnius), nes tai skatina organizmą regeneruoti gyvybines jėgas.

Taigi minėtieji fiziologiniai skirtumai, kurie buvo laikomi trūkumu ir silpnybe, buvo kertinis akmuo istorinėje nesusipratimų ir išnaudojimų sistemoje. O pradinį atskaitos tašką šioje virtinėje padėjo viena derlingojo pusmėnulio pusiau klajoklių tauta.

1.2. Senojo testamento epocha

Daugiau nei pusė pasaulio kildina save iš Abraomo palikuonių: judėjai, krikščionys, musulmonai. Šiame darbe aš neliesiu islamo problemų, nors ši kultūra yra padariusi gan didelę įtaką Europos mentalitetui. Kadangi kalbu apie vakarų Europos moterį, labai svarbu apžvelgti tuos laikus, ir tuos asmenis, kurie kūrė pagrindą Viduramžių ir tolesnių epochų kontinentui.

Judėjų monoteizmas- tai tikras paradoksas begaliniame dievybių pasaulyje. Jis suteikia šiai tautai stiprybės, karingumo, ryžto. Jie susikūrė ir bent jau įsivaizdavo tokį Dievą, kokio jiems reikėjo. Jahvė pats sako, kad jis esąs rūstus ir pavydus, dėl kurio verta žudyti ir menkinti pagonis. Tai buvo ir yra patriarchalinė
religija. Joje vietos moteriai nėra. Viskas prasideda gilioje senovėje.

Versijų apie pasaulio sukūrimą yra daug, panašiai kaip ir apokrifų apie Kristaus gyvenimą. Plačiajai visuomenei pateikiama tai, kas būna ne itin problematiškai paaiškinama, nesunku. Taip yra ir su Senuoju Testamentu. Pirmuosiuose skyriuose yra dvi žmonių sukūrimo istorijos. Pirmoji teigia, kad Dievas vienu metu sukūrė žmogų- vyrą ir moterį, o antroji skelbia, kad Dievas nusprendė Adomui sutverti porininkę, kai pastarasis nerado sau tinkamos padėjėjos tarp gyvūnų, kuri būtų į jį panaši. Dėl jos Adomas neteko vieno šonkaulio, iš kurio ,,gimė” Ieva. Pagal šią ankstyvą jahvistinę sampratą moteris nėra pilnavertis žmogus. Ji buvo tik vyro padėjėja, sutverta ne pagal Dievo, o pagal žmogaus paveikslą.(Utrio, 1998). Apskritai pagal antrą sukūrimo versiją susidaro vaizdas, kad Adomui nereikėjo kažkokios antros pusės, kažko iš moteriškos sferos. O tai absoliučiai prieštarauja evoliucijai, nes gamtoje yra du pradai. Pagal šią istoriją, Dievas nėra toks tobulas, nes jis iškart nesumąstė, kad tobuliausiam jo kūriniui reikia antros pusės. Tai nusprendė vyras, teigiama, kad nuo jo priklausė moters atsiradimas. Ši teorija buvo vyrų sugalvota moters žeminimui ir valdymui pateisinti, prieš pačių jų sąžinę.

Dvi sukūrimo istorijos skiriasi savo stiliumi, akivaizdu, kad jas parašė skirtingi žmonės. O

,,šonkaulio teorija” tikrai parašyta vyro, nes visų pirma vyrai rašė istoriją, antra, tai akivaizdus moters kaip žmogaus diskriminavimas. Bet šios legendos tik lašas jūroje. Lemiamą įtaką padarė Rojaus medžio vaisiai.

Pradžios knygoje rašoma, kad Ieva sugundė Adomą valgyti nuo Gėrio ir Blogio pažinimo medžio. Po to jie pasijuto esantys nuogi, jiems pasidarė gėda. Pagal R.Brasch’ą , medis simbolizavo seksualumą, o vaisių valgymas- lytinę patirtį. Taip manė ir ankstyvieji krikščionys. Taip rašoma ir hebrajų Kabaloje. Bet kodėl tai turėtų būti blogis? Juk juos sukūrė Visagalis? Jei tai buvo lytiniai santykiai – tai tik santuokinė neištikimybė, nes Viešpats jau buvo žmones palaiminęs santuokai.

Galbūt tokiais teiginiais vyriškoji lytis norėjo pateisinti savo valdžią, tironiją prieš moteris, apkaltindama jas silpnumu, nesugebėjimu kovoti su blogiu, atsispirti pagundoms. Be to judėjai manė, kad moteris lytiškai kur kas aistringesnė už vyrus (Utrio,1998), nes nupuolė su pačiu šėtonu. O tokį jos aistringumą reikia slopinti. Pačioje Pradžios knygoje Dievo karalystėje nėra nei matriarchato, nei patriarchato. Pastarasis atsirado kaip bausmė už nuopuolį, nes Dievas tada pasakė, kad vyras bus moters valdovu. Taigi patriarchatas senas kaip pasaulis, ir besisukant istorijos vijai, jis tik stiprėjo.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1233 žodžiai iš 3872 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.