Motinos diena
5 (100%) 1 vote

Motinos diena

Motinos diena-motinos pagerbimo,džiaugsmo ir apmąstymų diena-vaikų ir motinų diena.Tai šeimos židinio saugotojos,vaikų auklėtojos,pirmosios darbštumo,kalbos,gerumo mokytojos,papročių,liaudies dainų ir pasakų puoselėtojos bei kūrėjos diena.Tai didelės atsakomybės diena.Juk nuo motinos ir vaikų ryšio priklauso žmogaus,visumenės,tautos socialinis brandumas,dažnai ir ateitis.

Daugelis pasaulio tautų XX amžiaus ketvirtyje motinai pagerbti įsivedė specialią šventę-Motinos dieną.Trečiajame dešimtmetyje imta švęsti ji ir Lietuvoje.

Motinos diena-šia tema rašė rašytojas Juozas Kudirka.Jis nagrinėjo,kaip atsirado Motinos diena,kaip ji buvo švenčiama,kaip ją šventė svetur.Aptarinėjo bandymus pagerbt tėvą.Jis tikėjosi skaitytojams padėti geriau suprasti Motinos dienos prasmę ir paskatinti gerbti motinas.

Šio referato tikslas yra trumpai apžvelgti Motinos dienos atsiradimą,šventimą.Nes motina kaip vertybė visiems suvokiama,tačiau daug kam kyla klausimų-ką šią dieną privalu daryti.Panaši bus šio referato pagrindinė mintis:sužinoti kaip atsirado ši šventė ir kaip ją šventė svetur,kaip šventė pas mus iki XX amžiaus devinto dešimtmečio.

Pagarbą motinoms tokia pat sena kaip ir pati žmonija .Svečiavimosi pas motiną diena nuo seno žinoma Anglijoje,Austrijoje,Prancūzijoje ir kitose šalyse.Anglijoje 1644 metų žiniomis,vaikai bei anūkai lankydavo ketvirtą gavėnios sekmadienį.Prancūzijoje motina buvo pagerbiama kitu laiku-paskutinį sekmadienį prieš Užgavėnes.Liaudiškus motinos pagerbimo papročius anglai atsivežė į Ameriką,ir ten jie buvo sumoderninti bei 1910 metais pritaikyti valstybės mastu.

Amerikiečiai XX amžiaus pradžioje Motinos dieną ėmė švęsti antrą gegužės sekmadienį.Vaikai pirkdavo motinai gėlę arba dovaną,o kas motinos nebeturėjo-pušė jos kapą.Amerikiečiai vyrai šią dieną nešiojo prie krūtinės prisisegę raudoną gėlę-meilės motinai ženklą.Šventė,jau sumoderninta,netrukus grįžo į Europą.Tačiau Anglijoje gegužės mėnesį ji neprigijo,o ir toliau buvo švenčiama senu laiku-ketvirtą gavėnios sekmadienį.

Pirmasis pasaulinis karas paskatino dar labiau atsigręžti į motinas.Neilgai trukus po karo Motinos diena tapo populiariausia šeimos švente Austrijoje,Italijoje,Lenkijoje, Prancūzijoje,Skandinavijos kraštuose,Vokietijoje ir kitose šalyse.

Motinos kultas Lietuvoje,kaip ir kituose kraštuose,senas.Motinos vardas visur ir visada buvo laikomas garbingesniu už moters.Pagarbos motinai pradmenų buvo Žemynos, senovinės žemės ir vaisingumo deivės,įasmenintos moters gimdytojos ir maitintojos pavidalu,įvaizdyje.Motina dažnai,ypač dainose,lyginama su saule-„Skaisti saulė ant dangaus,tai yr mano motulė…“.Ji,kaip ir žemė,-maitintoja,kaip ir saulė,-šilumos teikėja. Skiriasi tik tuo,kad motinos širdies šiluma jaučiama visą gyvenimą.

Motinos meilė,atlaidumas ir ilgesys amžini.Pagarba motinai,jos išaukštinimas įpintas į visus šeimos papročius:tai ir dukters išleidimas į marčias,ir jaunamartės sutikimo apeigos,laidotuvių raudos…

Tikrai žinoma,kad motinos teisė buvo įtvirtinta 1529 metais Lietuvos Statute.

Lietuvės motinos istorinis vaidmuo didžiulis.Lietuviškuoju motinos pavyzdžiu istorikai ir rašytojai nuo seno laiko palangiškę Birutę-Kęstučio žmona.Tai iš jos kildinama lietuviškoji kunigaikščių dinastija,tai ji laikoma lietuviškųjų šeimos tradicijų pradininke. Ypač motinos vaidmuo Lietuvoje išaugo XVII-XX a.Kai vyrai ir sūnūs žuvo sukilimuose,karuose,kai jie ėjo emigrantų ir tremtinių keliais,mirė kalėjimuose,kai dar Valančiui neprabilus jie buvo žudomi alkoholio,jos genetiškai išsaugojo tautą.

1

Motinos daugiau negu kas kitas puoselėjo mūsų kalbą ir papročius.,,Mūsų kalbą,kuria mūsų prabočiai prieš tūkstantį metų kalbėjo,-rašė S.Daukantas,-ne raštai užlaikė,bet motinos,ant kurių kaulų seniai jau spindi saulė su žvaigždėmis“.Motina-liaudies dainų ir pasakų tobulintoja,kūrėja bei mokytoja.Liaudyje buvo nuostata,kad vaikas kiekvieną dieną iš motinos turi gauti tris pamokas:meilės,išminties ir sveikatos.Griežta valstietiška pedagogika ugdė meilę darbui,gerumą,jautrumą.Šeimoje įgyti doroviniai pagrindai turėjo prisidėti ir prie vaikų gyvenimo sėkmės.Ir kad per ilgus socialinės ir nacionalinės priespaudos amžius lietuvių tauta neprarado gyvybingumo,kad ji sukūrė savaimingą kultūrą ir išėjo į istorijos areną,tai didelis ir paprastos kaimo moters-Motinos nuopelnas.

Motinos,kaip neatskiriamos žmogaus ir tautos egzistencijos dalies,paveikslas tapo meninės kūrybos objektu.Iš profesionalų bene ryškiausią istorinį lietuės motinos tipą pavaizdavo P. Rimša skulptūroje ,,Vargo mokykla“.P. Rimšos sukurtas motinos portretas tapo simboliniu paminklu,įkūnijančiu tautos protestą prieš ilgus dešimtmečius trukusias carizmo pastangas sunaikinti lietuvių tautą,jos kalbą ir kultūrą.Ryškių darbų motinystės tema sukūrė skulptorius R. Midvikis,dailininkės D. Tarabildienė,S. Valiuvienė,grafikas S. Krasauskas bei kiti.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 793 žodžiai iš 2368 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.