Motinystė
5 (100%) 1 vote

Motinystė

TURINYS

Įvadas ………………………………………………………………………………………………………………… 3

Dalykai, kuriuos turi žinoti kiekviena motina …………………………………………………………. 4

Kūdikiui dar negimus ………………………………………………………………………………………….. 6

Kūdikio ryšio su motina svarba …………………………………………………………………………….. 8

Išvados ……………………………………………………………………………………………………………… 12

Literatūra ………………………………………………………………………………………………………….. 13

Priedai ……………………………………………………………………………………………………………… 16

ĮVADAS

Per paskutinius penkiasdešimt metų moters vertė ir motinystės reikšmė smarkiai pasikeitė. Penktajame dešimtmetyje moterys išėjo į darbus, norėdamos padėti kariaujantiems Antrajame pasauliniame kare. Šeštajame dešimtmetyje sugrįžo į namus, šeima ir vėl tapo jų dėmesio centru. Septintajame dešimtmetyje išplito moterų judėjimas, o aštuntą ir devintą dešimtmečiais moterys, derindamos darbą ir namus, suvokė, kad yra tokios pat vertingos kaip vyrai. Devintojo dešimtmečio pabaigoje ir dešimtojo pradžioje moterys pajuto, kad jų tarpusavio suvokimui kažko trūksta, tad ėmė tyrinėti visas moteriškumo apraiškas. Šiandien motina stengiasi, kad šeima prisitaikytų prie jos, o save siekia pritaikyti prie šeimos.

Paskutinių metų bandoma suprasti, kiek vertingas yra motinos darbas? Kai kurios motinos pluša nuo aušros iki vakaro augindamos vaikus. Namai yra vienintelis jų pašaukimas. Kitos kartais perduoda kai kurias motiniškas pareigas kitiems. Bet visos, kurios augina vaikus, skirdamos jiems savo gyvenimą, patiria išbandymą.

Mūsų visuomenėje mes dažnai susiduriame su dviem nuostatomis, susijusiomis su motinyste:

 Motinystė nalaikoma darbu.

 Motinystė nevertinama kaip sugebėjimas.

Jeigu esi mama, visuomenėje bus sakoma, kad tu nedirbi. Net jeigu tu esi mama, bet dar dirbi, pavyzdžiui, teisininkės darbą, dienos dalis, kai atlieki motinos pareigas, darbu nelaikoma. Mūsų visuomenėje motinystė nelaikoma darbu. Užduotis užauginti vaikus ir prižiūrėti šeimą mūsų pasaulyje nevertinama. Motinystė taip pat nevertinama kaip sugebėjimas, todėl daugelis moterų abejoja, ar motinystė svarbi, ar ji turi kažkokią vertę mūsų laikais (E. Morgan, C. Kuykendall. 2002).

Referato tikslai:

• Aptarti dalykus, kuriuos turi žinoti kiekviena motina: ką įtakoja motinystė, ar geri motinos ketinimai visada yra geri vaikui.

• Apžvelgti psichologinio pasiruošimo motinystei temą.

• Aptarti kūdikio ryšio su motina svarbą.

DALYKAI, KURIUOS TURI ŽINOTI KIEKVIENA MOTINA

Kiekviena mama žino, kad motinystė keičia gyvenimą. Kad suprasti, ką keičia motinystė, reikia išmokti iš naujo nustatyti jos vertę. Į vertės apibrėžimą neįeina atlyginimas ir finansinis skatinimas. Motinystės svarbą atskleidžia minčių ramybė, užplūstanti, kai žinote, kad darote ką galite, panaudodamos viską, kas jums duota.

E. Morgan ir C. Kuykendall (2002) rašo, kad motinystė įtakuoja daug ką. Pirmiausia motinystė keičia tavo vaiko gyvenimą. Vaikui reikia motinos. Niekas gyvenime nėra jam toks svarbus kaip motina. Autoriai daro išvadą, kad:

 Motina daro įtaką vaiko psichikos vystymuisi.

Ankstyvoji vaikystė yra lemiamas laikotarpis. Tyrimų duomenimis, vaiko aplinka nuo gimimo iki trejų metų nulemia smegenų struktūrą ir sugebėjimą mokytis.

 Motina daro įtaką emociniam savo vaiko vystymuisi.

Šiame ankstyvajame amžiuje daroma įtaka vaiko sugebėjimui mylėti. Globojanti mamos meilė padeda pagrindą vaiko sugebėjimui mylėti kitus, mokytis ir prisitaikyti prie aplinkos.

 Motinystė daro įtaką mamos gyvenimui.

G. Sosnovskienė (2000) straipsnyje „Ar geri motinos ketinimai visuomet yra geri vaikui“ rašo, kad kartais atsitinka taip, kad mamos, nors ir norėdamos sava vaikams visko paties geriausio, elgiasi ne visai išmintingai. Autorė rašo apie didelės meilės pavojus. Jeigu moteris negali savęs realizuoti visuomeniniame gyvenime ar profesinėje srityje, susilaukia vaikučio, gali būti, kad ji visas jėgas nukreips į mažylį, stengdamasi apsaugoti jį nuo „priešininko“, jos nepriėmusio pasaulio. Vaikas susidūręs su išorinio pasaulio agresyvumu bei pavojais, ieškos prieglobščio motinos meilėje. Susidaro dirbtinis uždaras ratas, kuriame motinos ir vaiko santykiai tampa pernelyg intensyvūs, kartais netgi liguisti. G. Sosnovskienė taip pat rašo apie vaiko charakterio formavimą. Dažnao galime pastebėti, kaip motina pati ugdo ir skatina teigiamas arba neigiamas vaiko savybes. Teigiamas savybes skatinamti motina bendrauja su vaiku taip, tarytum jis iš prigimties turėtų pozityvių charakterio bruožų, be to ji leidžia vaikui pajusti, kad jis yra stipri asmenybė. Neigiamas vaiko asmenybės bruožus motina nesąmoningai formuoja jį koneveikdama. Auklėjant vaiką labai svarbi yra laisvė ir draudimas. Suteikdama vaikui daug laisvės,
motina demonstruoja savo pasitikėjimą juo. Kai motina leidžia vaikui rinktis, o ne primeta savo nuomonę, reiškia, kad ji pripažįsta jo teisę į asmeninį gyvenimą. Ribojimai, draudimai, nuolatiniai „negalima“ – tai giluminis motinos nepasitikėjimas vaiku, psichologinės lygybės nepripažinimas. Autorė iš viso, kas buvo pasakyta daro išvadą, kad priežastys, skatinančios nesąmoningus neigiamus motinos veiksmus, dažniausiai susijusios su bendru moters napasitenkinimu gyvenimu, kuris šiais laikai yra dažnas reiškinys. Todėl motina visas savo neigiamas emocijas perduoda vaikui.

M. Nemanytė (2002) rašo, kad Jeilio universiteto Vaiko studijų centro klinikinės psichiatrijos profesoriaus daktaro K. Pruett nuomone, tikslios informacijos apie vaiko vystymąsi trūkumas gali tapti priežatimi, dėl kurios tėvai gali išauginti „perdėtai agresyvius vaikus, kurie reaguoja į situacijas baimingai ir priešiškai, užuot bendradarbiavę ir supratę; vaikus, kurie nagali pakęsti frustracijų, sulaukti savo eilės ar gerbti kitų poreikius“. Autorė rašo, ko motinos galėtų išmokti iš viso tyrimo. Pirmiausia, pergalvoti kai kurias savo nuostatas apie gerą auklėjimą. Autorė pataria įsidėmėti:

 Reikia nedelsiant reaguoti į savo kūdikio nuotaikas.

 Reikia stengtis, kad jūsų lūkesčiai dėl vaiko elgesio būtų realūs ir atitiktų jo amžių.

 Negalime imtis prievartos, reikia naudotis amžių atitinkančiais disciplinos metodais.

 Reikia sveikai maitinti savo kūdikį.

 Reikia kalbėti ir žaisti su savo vaiku.

 Reikia skaityti savo vaikui.

 Reikia suteikti savo vaikui saugumo ir jaukumo.

 Reikia saugoti vaiką nuo prievartos.

K. Miškinio (1985) knygoje „Šimtas atsakymų tėvams“ ir M. Perecago, B. Minzelio, H. Vimerio (1990) knygoje „Ką turėtų žinoti tėvai“ motinos galėtų rasti daug vertingų patarimų, kaip auklėti vaikus. Skaitant šias knygas kai ką reikai apmąstyti ir apgalvoti.

KŪDIKIUI DAR NEGIMUS

Motiną mintys ir nuojautos užplusta tik sužinojus, jog turės kūdikį. Reikšmingą vaidmenį čia gali vaidinti ir tai, kaip motina suvokia save ir jaučiasi šiuose santykiuose pati. Į motinos savivoką ir savijautą iki vaiko gimimo ir pirmaisiais mėnesiais po to, vertinant jų tarpusavio santykių kontekstą, taip pat reikia atsižvelgti. Motinos savijauta laukiant kūdikio ir jam gimus, jos mintys apie gyvenimo perspektyvą ir atmosferą namie ir tai, kaip ji save suvokia naujajame vaidmenyje yra labai svarbūs dalykai (Čekuolienė, 1997).

S. Meščeriakova (2000) rašo apie psichologinį pasiruošimą motinystei. Kuris anot jos yra labai svarbus. Psichologinis pasiruošimas motinystei nagrinėjamas čia kaip specifinis asmeninis lavinimas, kurio pagrindą sudaro subjektyvi – objektyvi orientacija santykiuose tarp motinos ir dar negimusio kūdikio. Autorė bando atsakyti į klausimą, kaip galima nustatyti psichologio pasiruošimo motinystei laipsnį, kūdikiui dar negimus? Motinos elgesys tik paskutiniais metais buvo pradėtas tirti. Psichologinis pasiruošimas motinystei formuojasi iš vienos pusės veikiamas biologinių, socialinių faktorių, kurie turi instinktyvų pagrindą, o iš kitos pusės tai pasireiškia kaip savitas asmeninis lavinimas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1164 žodžiai iš 3796 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.