Muzika vilniaus akademijoje
5 (100%) 1 vote

Muzika vilniaus akademijoje

Muzika Vilniaus akademijoje

Kaip jau minėjome, Vilniaus akademijos pirmtaku laikoma 1513 m. įsteigta mokykla prie šv. Jono bažnyčios. 1570 m. ji reorganizuota į Jėzuitų kolegiją, o iš pastarosios 1579 m. ir išaugo Vilniaus akademija.

Pilnas Akademijos pavadinimas- Vilniaus Jėzaus draugijos akademija ir universitetas. Iki XVIII a. pab. Ši aukštoji mokykla dažniausiai buvo vadinama akademija, o nuo XIX a. pradžios – universitetu.

Nuo pat akademijos įkūrimo joje veikė didelė, beveik profesionali instrumentininkų ir giedotojų kapela, didelė natų biblioteka. Akademija garsėjo ir studentų teatru, kuriame buvo statomi daugiausia muzikiniai vaidinimai, rengiami koncertai, poezijos ir iškalbos vakarai.

Muzikinis Akademijos gyvenimas buvo gyvas nuolatos.

Muzika tų laikų universitetuose buvo laikoma labai svarbiu dalyku, netgi priskiriama prie tiksliųjų mokslų- įėjo į vadinamąjį kvadriviumą. Šį mokomųjų dalykų ciklą sudarė 4 dalykai: muzika, aritmetika, geometrija ir astronomija. Kartu su trimis humanitariniais dalykais- gramatika, retorika ir dialektika, kvadriviumas sudarė vadinamųjų laisvųjų menų kursą, dėstomą tuometinėse aukštosiose mokyklose.

Muzikais arba muzikos žinovais buvo ir nemažai Akademijos profesorių. Daug Vilniaus akademijos studentų vėliau tapo garsiais muzikais ir netgi pačios Akademijos profesoriais.

Primieji Lietuvos kompozitoriai ir atlikėjai

Dauguma XVI a. muzikos atlikėjų bei kompozitorių buvo atvykėliai iš kitų šalių, daugiausia iš Italijos, Vengrijos, Čekijos, Vokietijos, Nyderlandų. Muzikantai atvykdavo pavieniui ir grupėmis, atsiveždavo gaidų, taigi Vilnių pasiekdavo naujovės, muzikine kultūra jis nė kiek nebuvo atsilikęs nuo kitų Europos muzikinės kultūros centrų. Vilniuje gerai buvo žinomi renesanso laikų Italijos, Nyderlandų polifonistai ir apskritai renesanso epochos muzika. Tačiau žinių apie to meto Lietuvos muzikos atlikėjus, kapelų vadovus ir kompozitorius yra išlikę nedaug. Mat dauguma jų buvo nekilmingi, todėl mažai apie juos ir terašydavo. Tarp žinomiausių 16 amžiaus Vilniuje dirbusių kompozitorių ir teoretikų (jie dažniausiai būdavo ir kapelų vadovai bei atlikėjai) buvo Mikalojus Gomulka, Vaclovas Tamotulietis, Lukas Marencijus.

Lukas Marencijus- Vilniaus pilyje dirbęs vienas iš žymiausių to laiko italų kompozitorių, kūrusių madrigalus ir kitų žanrų vokalinę muziką. Jo muzika labai melodinga, šviesi ir skaidri, dėl tokio jos skambėjimo pats kompozitorius buvo pramintas „saldžiausiąja gulbe“.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 358 žodžiai iš 641 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.