Napoleonas bonapartas2
5 (100%) 1 vote

Napoleonas bonapartas2

“Napoleonas Bonapartas ”

Darbą atliko:

Armandas Lapinskas

TURINYS

Įvadas……………………………………..2

Kelias į valdžią…………………………3

Napoleono politikos specifika…….4

Kontinentinė sistema………………..6

Išvados……………………………………9

Literatūros sąrašas……………………10

ĮVADAS

Dauguma istorikų Napoleoną Bonapartą laiko viena didžiausių pasaulio istorijos legendų. Šaltakraujiškas strategas, naktis triūsiantis prie naujų užkariavimų planų, nenuilstantis karvedys, kovojantis kariuomenės priešakyje ir savo asmenybės galia suteikiantis kariams nenumaldomą fanatizmą ir pasitikėjimą visu tuo ką valdovas sako ir daro. Napoleonas yra nuolat lyginamas – su Aleksandru Makedoniečiu, Gajumi Julijumi Cezariu, net Adolfu Hitleriu, tačiau nė vienas iš šių karvedžių nebuvo toks didingas kaip Napoleonas.

Prancūzija niekada – nei prieš, nei po Napoleono – nebuvo pasiekusi tokios galios, kaip jam valdant. Europa keliaklupsčiavo, Rusija bijojo, o Napoleonas toliau žygiavo. Vienintelis baubas, kurio Napoleonas vengė – Didžioji Britanija. Jo ir anglų santykiai buvo savotiški. Valstybės kariavo, tačiau realių karo veiksmų, be kelių susikirtimų Viduržemio jūroje, Pirėnuose ar Atlanto vandenyne, nebuvo. Galingiausią kariuomenę turintis, galingiausias valdovas pasaulyje, paniškai bijojo tiesiogiai susikauti su mirtinu priešu, tai galiausiai ir pražudė jo imperiją.

Trumpai charakterizuoti Napoleono užsienio politika nėra sunku – tikslas – didinga ir stipri Prancūzija, priemonės – bet kokios, kad tik visas pasaulis lenktųsi ir dirbtų jam, ir tuo pačiu jo imperijai. Šio darbo tikslas ir yra – apibūdinti Napoleono vykdytą tarptautinę politiką, jos teigiamas ir neigiamas pasekmes.

Pirmose dalyse trumpai supažindinsiu su Napoleono Bonaparto biografija, jo pakilimu ir kritimu. “Napoleono politikos specifika” – pamatinė šio darbo dalis. Joje didžiausią dėmesį bus skirsiu principams, kuriais vadovaudamasis, Napoleonas vykdė užsienio politiką. Didžiausią dėmesį skirsiu Prancūzijos santykiams su Didžiąja Britanija, Rusija ir metų bėgyje pavergtais kraštais. Trečioji darbo dalis – Napoleono afišuotos kontinentinės sistemos deskripcija.

I. KELIAS Į VALDŽIĄ

Napoleonas Bonapartas gimė 1769 metų rugpjūčio 15 dieną. 1785 baigė artilerijos mokyklą ir gavo jaunesniojo leitenanto laipsnį bei buvo paskirtas į artilerijos pulką Valencijoje. 1791 metais už vyriausybės rūmų apgynimą jis buvo pakeltas į kapitonus ir 1796 metų kovą išvyko į Nicą, kurios armijos vadų buvo paskirtas. Veikdamas strategiškai brandžiai jis sugebėjo kovoti prieš Austriją ir Pjemontą, bei galiausiai juos įveikti, ko pasekoje Prancūzijai atiteko Nica ir Savoja, o vėliau, po Compo Formio taikos sutarties, ir Lombardija su kairiuoju Reino krantu. Grįžęs į Paryžių, su Direktorijos palaiminimu, gavo 38 tūkstančius karių, ir 1798 metų gegužę išplaukė į Egiptą. Čia sėkmingų karo kampanijų dėka jis paėmė Kairą, tačiau pralaimėjo mūšį anglams ir prarado laivyną (galbūt čia ir verta ieškoti Napoleono neapykantos Didžiajai Britanijai priežasčių).

Tuo metu Prancūzijoje kilo neramumai ir Napoleonas grįžo į savo kraštą, palikdamas Egipte iškovotas pozicijas susilpnėjimui. Grįžęs, veikdamas kartu su kitais generolais (Napoleonas jau buvo pakeltas į generolus), panaikino Direktoriją ir, pagal naująją konstituciją nustatė trijų konsulų (Napoleono, Kambasereso ir Lebuerio) valdžią, nors faktiškai viską tvarkė tik jis vienas.

To meto bloga krašto padėtis privertė Napoleoną imtis pertvarkymo. Greitai buvo įvykdytos administracijos, teisės reformos. Taip pažangiai tvarkant šalį, Napoleonas netruko gauti ir tautos pritarimą, kuri visuotiniu balsavimu paskyrė jam Pirmojo Konsulo postą iki gyvos galvos, tačiau to Napoleonui nereikėjo – jo galvoje jau virė mintys apie imperatoriaus titulą.

Pagrindis tikslas tuo metu buvo sudaryti taiką su anglais, tačiau į Napoleono laišką, Anglijos ministras pirmininkas Pitas (Pitt) atsakė reikalavimu, kad Prancūzijos soste sėdėtų Liudviko XVI brolis. Tos nuomonės buvo ir austrai, kurie, nelaukdami Napoleono atsako, jau žygiavo Paryžiaus link. Pirmasis Konsulas netruko atsakyti į tai kariniais veiksmais ir Austrijos pajėgos buvo sutriuškintos prie Marengo. Ši pergalė buvo viena svarbiausių Napoleono gyvenime ir ypač svarbi tarptautiniame kontekste, nes prancūzų pralaimėjimas būtų reiškęs Burbonų sugrįžimą į valdžią ir pusiausvyros atstatymą Europoje. Tačiau taip neįvyko ir dabar jau visa Prancūzija –

nuo pramonininkų iki darbininkų džiaugėsi valdovo pergale.

1801 metų vasario 9 dieną Liunevillyje pasirašyta taika, pagal kurią Italija iki Adige upės atiteko Prancūzijai, o austrai atsisakė pretenzijų į valdžią vokiečių žemėse.

1802 metais kovo 25 Amjene taika sudaryta ir su anglais, kurie, paskutiniųjų prancūzų laimėjimų paveikti, pripažino Prancūzijos respubliką, jos kolonijas ir pažadėjo užleisti Maltą ir Egiptą. Taip pat buvo pasirašytos sutartys su Ispanija, Neapoliu, Portugalija, Rusija, Turkija ir Bavarija.

1804 metais gegužės 3 dieną Prancūzija buvo paskelbta
imperija.

II. NAPOLEONO POLITIKOS SPECIFIKA

Apie Napoleono sugebėjimus kontroliuoti situacija galima sakyti taip – kol nesiėmė kontinentinės ekonomikos, tol Europą buvo galima suvaldyti, tačiau kai Bonapartas pradėjo įnirtingai siekti savo idėjos realizavimo, jo imperijos pamatai ėmė drebėti ir galiausiai, po Vaterlo, sutrupėjo. Taigi, kas išprovokavo kontinentinę ekonomiką, apie kuria kalbėsiu vėliau?

Norint atsakyti į šį klausimą, verta pakalbėti apie imperialistinės Prancūzijos santykius su pavergtomis valstybėmis ir visų pirma su tomis, kurios tik savo geopolitinės padėties dėka sugebėjo atsilaikyti (D. Britanija ir Rusija).

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 842 žodžiai iš 2697 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.