Narkotikai ir jaunimas
5 (100%) 1 vote

Narkotikai ir jaunimas

Narkotikai. Prieš keliolika metų tas žodis mums tereiškė kažką tolima, svetima, maža ką turintį bendro su mūsų gyvenimu, su mūsų aplinka. Lyg tolimas aidas mus pasiekdavo tarsi atsitiktinės žinios, kad kažkur gyvena keistuoliai, geriantys ne alų, ne midų, o linksminantys save hašišu ar marihuana. Žodis “ narkotikai ” mums, nei jų mačiusiems, nei regėjusiems, asimiliavosi su proto netekimu, su nusikaltimais, su mirtimi. Narkotikų vartojimas Lietuvoje neturi gilių tradicijų. Aguonos, kanapės nuo seno yra žinomos kaip augalai, dažniausiai vartojami kulinarijoje. Šiandien mes jau baigiame tai užmiršti ir, išgirdę kalbant apie aguonas ar kanapes, pirmiausia pagalvojame apie narkotikus. Statistiniai duomenys liudija, kad per pastaruosius 5 metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Deja panaši tendencija stebima ir mokyklose. Nuo 1993m. Lietuva įsitraukė į Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą. Šių mokyklų tikslas – stiprinti moksleivių sveikatą, gilinti sveikatos žinias ir įgūdžius, bendromis mokytojų, medikų, šeimos ir visuomenės pastangomis kurti integruotą, visaapimančią sveikatos stiprinimo ir ugdymo sistemą per vaikų ugdymo institucijas. Vis dažniau išgirstame minint amfetaminus, LSD, “ ekstazi ”, heroiną, kokainą. Ir nors pastarieji narkotikai nėra kol kas labai“ populiarūs ” Lietuvoje, tačiau jie tokiais taps, jei žmonės, ypač jaunimas, laiku nesuvoks jų žalos. Specialistai teigia, kad kiekvienais metais Lietuvoje nuo narkotikų miršta 250 – 300 žmonių. Mirė ir miršta nuo narkotikų jau ne kažkur už jūrų marių, o mūsų Lietuvėlėje, vis dar poetų teberimuojamoje kartu su žodžiais “ rūtų darželis”, “ berželis”, “gėlelė”.

Narkotikai jau Lietuvoje. Jie lyg piktžolės apleistuose laukuose, mūsų krašte rado gerą dirvą. Narkotikų prekeiviai jau nukreipė savo negailestingą žvilgsnį į mūsų šalį, taip vykusiai tinkančią tiek narkotikų tranzitui, tiek jų rinkai. Netolimoje ateityje prognozuojamas naujas narkotikų antplūdis.

Jaunimas ir narkotikai

Kodėl jauni žmonės vartoja narkotikus ?

Priežasčių yra daug:1. Jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu.

2. Nes dažnai jų draugai vartoja narkotikus.

3. Nes jie mėgsta riziką.

4. Nes jie nori šokiruoti tėvus ir draugus.

5. Jie nori pabėgti nuo šiandieninio gyvenimo ir asmeninių problemų.

6. Šiandien narkotikų nesunku gauti, ir kai kas nori išbandyti jų poveikį.

7. Jiems patinka savijauta pavartojus narkotikus.

Kas yra narkotikai ?

Tirpikliai

Dažniausiai jauni žmonės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais tirpikliais. Plačiausiai yra vartojami: aerozoliai, butano dujos, klijai, cheminiai valikliai, dažai ir dažų skiedikliai, benzinas.

Tirpiklių gėrimo ar uostymo efektai yra panašūs į alkoholio. Kai kurie vartotojai gali matyti keistus vaizdus. Atsigaunama gana greitai, jaučiamos lengvos pagirios. Tačiau tirpikliai gali būti mirties nuo širdies sustojimo priežastimi. Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo į kvėpavimo takus priežastimi. Galima mirti ir nuo tirpiklių uostymo pavojingose vietose, tokiose kaip kanalų pakrantės ar apleisti pastatai. Daug prisiuostę, gali prarasti sąmonę, gali uždusti naudodami polietileninį maišelį vemiant. Ilgalaikis tirpiklių vartojimas būna koncentracijos praradimo, didelės depresijos ir nuovargio priežastimi. Kai nustojama uostyti, šie simptomai palaipsniui praeina. Bet kai kurie žmonės, siekdami išvengti savo asmeninių problemų, taip įpranta prie tirpiklių, kad tampa psichologiškai priklausomi nuo jų uostymo. Ilgai vartojami tirpikliai gali pažeisti smegenis, inkstus ir kepenis.

Įstatymas: Lietuvoje dar nepriimtas.

Kanapės

Narkotikas gaminamas iš kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės (“žolė”) paprastai rūkomos hašišo pavidalo. Tai rudos spalvos masė, kuri susmulkinama ir maišoma su tabaku. Vienas gramas kanapių kainuoja 15 lt, vienas gramas hašišo – 50 lt. Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais jiems spalvos gali atrodyti ryškesnės, o garsai – čaižesni. Žmogus fiziškai prie kanapių nepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, mažina galimybes atlikti sunkesnius darbus. Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – širdies, kvėpavimo takų ir bronchų sutrikimais bei plaučių vėžiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs ir depresiški. Žmonėms, sergantiems psichinėmis ligomis, rūkyti kanapes nuolat ypač pavojinga.

Kanapes rūkant nuolat, atsiranda rizika pabandyti ir “sunkesnį” narkotiką – heroiną.

Įstatymas: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Stimuliatoriai

Amfetaminai

Tai dažniausiai sutinkami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šie narkotikai buvo tablečių formos (“rožinės širdys”). Dabar jie dažniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidžiami injekcijų pagalba. Vienas gramas
amfetaminų kainuoja apie 40 Lt. Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3 – 4 valandas. Pavartojus juos padidėja judrumas, padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 845 žodžiai iš 1557 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.