Naudingos iškasenos
5 (100%) 1 vote

Naudingos iškasenos

1. PEGMATITAS

Klasė pagal cheminę sudėtį — oksidas . Pegmatito sudėtis — kvarcas, lauko špatai

( dažniausia ortoklazas ) ir žėrutis. Struktūra stambiagrūdė, kristalinė., tekstūra masyvioji., randamas Žemės gelmėse., naudojamas kaip žaliava ortoklazui, žėručiui, retiesiems mineralams gauti.

Pegmatitas tai gyslinės uolienos susidariusios iš didelių mineralų kristalų. Skiriami rūgštūs ( granitiniai, granodioritiniai, t.y. panašios mineralinės sudėties kaip granitas arba granodioritas ) rečiau baziniai ( gabriniai ) ir dar rečiau ultra baziniai. Dažniausiai granitiniai. Tarp jų dar skiriami feldšpatiniai, muskovitiniai, retūjų mineralų ir mišrūs. Be pagrindinių mineralų — feldšpatų ir kvarco , juose būna spadumeno, turmulino, granatų, topazo, berilo, pasitaiko radioaktyviųjų ir retųjų žemių elementų.

Šarminiuose pegmatituose daug retųjų mineralų : cirkonio, urano, torio, niobio, hafnio, lantano, iridžio, rubidžio. Baziniuose ir ultrabaziniuose pegmatituose daug plagioklarų, piroksenų, amfibolų, sulfidų. Pasitaiko pegmatitų susidariusių iš labai didelių kristalų. Iš pegmatitų gaunami feldšpatai, žėručiai, pjezokvarcas, brangakmeniai. Dėl pegmatitų susidarymo nėra vieningos nuomonės A. Fresmanas ir kiti teigė, kad jie kristalizuojasi iš liekaninės (pegmatitinės ) magmos, turinčios daug lakiųjų komponentų. Zavarskio ir V. Nikitino nuomone pegmatitai persikristalizuoja iš pirminių uolienų veikiant pneumotolitam. Visų pripažįstama, kad jie formuojasi stadijomis. Pirmoje stadijoje susidaro magminės uolienos, antroje – persikristalizuoja, trečioje vyksta jų metasomatinis kitimas. Giluminių magminių uolienų masyvuose jie sudaro gyslas, štokus, lęšius. Pegmatitai randami Karelijoje, Ukrainoje, Urale, JAV, Kanadoje, Kinijoje, Švedijoje, Norvegijoje.

2. ARGILITAS

Klasė pagal cheminę sudėtį — silikatai. Argilita sudaro molio mineralai ir priemaišos ( kvarcas, žėrutis, chloritas, geležies oksidas ir kiti. Struktūra nuotrupinė, tekstūra sluoksniuota .Randamas dideliuose gyliuose. Naudojamas kaip statybinis akmuo, statybinių medžiagų pramonėje ( stogų dangai, laiptų pakopoms, palangėms, grindų plytelėms ir kt.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 297 žodžiai iš 559 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.