Naviko patogeneze iniciacijos ir promocijos stadijos naviku iniciacijos teorijos
5 (100%) 1 vote

Naviko patogeneze iniciacijos ir promocijos stadijos naviku iniciacijos teorijos

Onkologiniams susirgimams galima drąsiai suteikti ХХ–ХХІa. epidemijos vardą. Tik mirtingumas dėl kraujagyslių sistemos ligų viršija mirtingumą onkologinėje srityje.

Navikas- tai pakitusių, neribotai besidauginančių organizmo ląstelių darinys, kurių neriboja sveikas organizmo ląsteles įtakojantys veiksniai: humoraliniai mechanizmai, nervų sistema. Taip pat skiriasi transformuotų ir sveikų ląstelių adaptaciniai procesai – nepakitusių ląstelių prisitaikymą sąlygoja reakcija į kokią nors aiškią priežastį, tačiau regeneraciniai ir hiperplaziniai procesai baigiasi, kai tik išnyksta juos sukėlęs poveikis. Tuo tarpu pakitusioms ląstelėms būdingas autonomiškumas ir rezistentiškumas. Naviko atsiradimo priežastis dažnai nėra aiški. Kartą atsiradęs, jis nesiliauja augęs bei plitęs ir, priešingai nei sveikoms ląstelėms, nepriklauso nuo to, ar jį sukėlusi priežastis dar veikia ar jau nebeveikia. Sveikų ląstelių transformaciją inicijuoja daugelis faktorių- tabakas, alkoholis ir jo metabolitai, imunosupresininiai (imunitetą slopinantys) ir citotoksiniai (ląstelės veiklą stabdantys) vaistai, mitybos sutrikimai, ultravioletinė ir jonizuojančioji tarša, nudegimai, opos, organizme susidarę laisvieji radikalai, kancerogenai, kokancerogenai ir kt. Aplinkiniai audiniai procese nedalyvauja. Visų pirma normalios ląstelės virsta navikinėmis, o paskui navikas auga „pats iš savęs“ Tačiau navikas pats gali augti tik susiformavus piktybinėms ląstelėms. Atrodo, kad navikas stengiasi užaugti kuo didesnis.Beaugdami piktybiniai navikai įauga į kraujagysles ir limfagysles. Jų ląstelės atitrūksta ir embolijos būdu metastazuojasi.

I stadija – manoma, kad naviko iniciacija įvyksta dėl pakitusio genomo ir pažeistos DNR,taigi genetinis chaosas ir nulemia naviko piktybinio išsigimimo pradžią ir raidą. Koks galėtų būti šių genetinių ilgai trunkančių pokyčių įvairovės pirminis mechanizmas (Iniciacija). Pirmos vėžio stadijos metu žmogus nejaučia jokių ryškiai išreikštų simptomų, todėl ši patologija dažniausiai baigiasi letališkai, nes žmogus simptomus ima jausti tik vėlesnėse vėžio stadijose, įvykus metastazėms( III stad.).

Promocijos stadijoje (II stad.) atsiranda silpni simptomai – prodominiai reiškiniai. Tai būna neryškūs simptomai, bendri negalavimai (pakilusi temperatūra, bendras silpnumas, galvos svaigimas,pykinimas,apetito praradimas ir t.t.). Ppromocijos stadijai galima priskirti ligos latentinį(slaptą) periodą. Tai laikotarpis nuo žalingo faktoriaus paveikimo (iniciacijos) iki pirmųjų matomų ligos reiškinių atsiradimo. Latentinės stadijos trukmė priklauso nuo žalingo faktoriaus stiprumo, jo veikimo laiko ir organizmo pasipriešinimo. Kuo organizmas atsparesnis, tuo latentinė stadija trunka ilgiau. Navikinių ląstelių vystymąsis gali net laikinai sustoti, kol organizmo priešinimas nusilps. Ši trukmė priklauso nuo vėžio piktybiškumo laipsnio. Žinoma atvejų, kai vėžys latentiniame periode išbūna net 20 ir daugiau metų. Tačiau ne retai pasitaiko, kad liga savo viršūnę pasiekia per 1,5 metų.

III stadija- kliniškai ryškios ligos stadija, kai atsiranda visi būdingi ligos simptomai.

Ligos baigties stadija – paskutinė stadija. Liga gali baigtis visišku ar nevisišku pasveikimu, perėjimu į patologinę būklę, ar mirtimi.

Ląstelės kitimas- malignizacija- prasideda, kaip minėjau, ne dėl vieno geno mutacijos, šis procesas yra daugiastadijinis. Pirmasis tai paskelbė J. Berenblumas (1941), tyrinėjęs įvairius cheminius kancerogenus kartu su nekancerogeniniais veiksniais.Paaiškėjo, kad pelė, kurios oda buvo patepta mažu kancerogeno kiekiu, o vėliau tepama nekancerogenišku krotono aliejumi, susirgo naviku, o nei nuo tokios mažos koncerogeno dozės, nei vien nuo krotono aliejaus naviko nebuvo. J.Berenblumas paskelbė, kad kancerogenas iš pradžių ląstelę sužadina (iniciacija), o krotono aliejus- tą sužadinimą palaiko (promocija). Dabartiniais tyrinėjimais siūloma kancerogenezę skirstyti ne į III, o IV-V smulkesnes stadijas, kurios kiekviena yra sąlygota atskiro geno pokyčių. Kancerogenezės modeliu žmogaus organizme laikomas gaubtinės žarnos piktybėjimo procesas, kurį sąlygoja vienas onkogenas ras ir trys mutuoti genai slopintojai: APC, DCC ir p53.Tačiau terminai `iniciacija` ir `promocija` išliko.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 642 žodžiai iš 2096 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.