Negimdinis nėštumas
5 (100%) 1 vote

Negimdinis nėštumas

Įvadas

Negimdinis nėštumas. Ši patologija dažnai pasireiškia staigiai -moteris kreipiasi į medikus dėl pilvo skausmų ir nedidelio kraujavimo iš lytinių organų, kartais moteris vemia, alpsta. Negimdinį nėštumą, leidžia įtarti tai, kad kurį laiką moteriai buvo pranykusios mėnesinės, po kiek laiko iš lytinių organų ėmė rastis tamsių kruvinų išskyrų. Pro vaginą tiriant,užčiuopiamas išsigaubęs į vaginą užpakalinis skliautas. Šiuo atveju moterį nedelsiant reikia guldyti į ligoninę. Punkcija į Duglaso ertmę padeda nustatyti negimdinio nėštumo diagnozę. Gydymas – chirurginis(neatidėliojant).

Paprastai nėštumas plėtojasi gimdos ertmėje. Jei apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi ir bręsta už gimdos ertmės ribų, toks nėštumas vadinamas negimdiniu (1pav.). Dažniausiai negimdinis nėštumas būna kiaušintakyje, jo ampulėje,sąsmaukoje arba gimdinėje dalyje , rečiau — kiau¬šidėje ,pilvo ertmėje, plačiajame gimdos raištyje tarp kiaušintakio ampulinės dalies galo ir kiaušidės, heterotopinis nėštumas, kai vienas gemalas gimdoje, kitas — už jos ribų, rudimentiniame gimdos rage, kai gimda dviragė.Kiaišintakiai gali deformuotis ir dėl infekcijų, blogai įdėtos kontraceptinės spiralės ar ankstesnio negimdinio nėštumo.1 pav. Negimdinis nėštumas: 1 — kiaušintakio ampulinėje dalyje; 2 — gimdos sąsmau¬koje; 3 — intramuralinėje da¬lyje; 4 — kiaušidėje;

5 — pilvo ertmėje

Iš pradžių negimdinio nėštumo požymiai būna tokie patys kaip gimdinio: dingsta mėnesinės, padidėja krūtys, rytais gali pykinti, pakinta skonio jutimai, veido odos, pilvo baltosios linijos ir krutų spenelių pigmentacija, pamėlę išoriniai lytiniai organai, makštis ir gimdos kaklelis, biologiniai nėštumo mėginiai yra teigiami, bazinė kūno temperatūra- hipertermiška. Tačiau maždaug šeštą nėštumo savaitę pasirodo šokolado spalvos išskirų, ima mausti pilvo apačią. Jeigu taip arsitiktų, būtinai kreipkis į ginekologą.

Diagnostika. Prasidedantį ir progresuojantį negimdinį nėštumą sunku diagnozuoti. Todėl, išnykus mėnesinėms, labai svarbu nustatyti, ar to priežastis yra nėštumas. Visuomet, kai laiku neprasideda mėnesinės arba kai jos neįprastai trumpos ir negausios, moteris turi pradėti rytais matuoti bazine temperatūrą (7—8 min. termometras laikomas įkištas į tiesiąją žarną). Ji nėštumo pradžioje būna hiperterminė (37,2—37,4 °C). Be to, tikslinga atlikti imunologinius tyrimus. Jeigu šie tyrimai teigiami, būtina nustatyti nėštumo lokalizaciją (gimdoje ar už jos ribų), nes nėštumo pradžioje subjektyvūs nėštumo požymiai ir negimdinio nėštumo atveju yra tokie patys, kaip ir nėštumui esant gimdoje. Tiriant pro makštį, nustatoma, jog gimda yra šiek tiek padidėjusi, suapvalėjusį, suminkštėjusi, o šalia jos apčiuopiamas apvalus arba ovalus, elastingas, neskausmingas darinys. Tyrimą kartojant kas 3—4 dienas, pastebima, jog šalia gimdos esantis darinys vis didėja, o gimda nu¬stoja didėjusi. Šiuo atveju reikia Įtarti negimdinį nėštumą ir moterį tuoj pat hospitalizuoti. Diagnozė patikslinama ultragarsiniu tyrimu — matyti išbu¬jojusi gimdos gleivinė, o šalia gimdos — apvalus, skysčio pilnas darinys su gemalu. Tačiau nedidelio (pvz., 3—5 sav.) nėštumo kartais ultragarsu nepavyksta nustatyti. Kiaušintakinį nėštumą gali padėti diagno¬zuoti histerosalpingografija (HSG), bet ją atlikti galima tik tuomet, kai nė¬ra kontraindikacijų ir moteris nesuinteresuota nėštumu. Galiausiai progre¬suojantis negimdinis nėštumas (visų lokalizacijų) diagnozuojamas laparo¬skopija.

Anamneziniai kiaušintakinio aborto duomenys yra neintensyvus, užei¬nančio pobūdžio apatinės pilvo dalies skausmas ir kraujingos išskyros iš gimdos nėštumo pradžioje. Tiriant pro makštį, čiuopiama padidėjusi, minkš-toka, neskausminga gimda. Tačiau judinama gimda sukelia skausmą. Ku¬rios nors pusės gimdos priklausiniai būna sustorėję, išburkę ir skausmingi. Jeigu apie kiaušintakį yra susitelkusių kraujo krešulių, jie čiuopiami kaip tešliškos konsistencijos skausmingas darinys. Jei kraujo susitvenkia užgim-dinėje įduboje, čiuopiant užpakalinį makšties skliautą, jaučiama fliuktuacija ir moteris skundžiasi skausmu. Ultragarsu gimdos ertmėje nematyli jokių nėštumo požymių, tik kurioje nors jos pusėje yra neryškių ribų, tirštoko turinio su skysčio įntarpais darinys, o užgimdinėje įduboje — skysčio telkinys. Tiksliausiai kiaušintakinis abortas diagnozuojamas laparoskopija.

Jei moteris, kuriai išnykusios mėnesinės ir buvo subjektyvių nėštumo požymių, staiga pajunta ūmų apatinės pilvo dalies skausmą, ją pykina, kartais iki vėmimo, ji alpsta, trumpam netenka sąmonės, reikia įtarti kiau-šintakio plyšimą. Ligone reikia skubiai vežti į ligoninę. Čia pirmiausia pastebima, kad jos oda ir gleivinė pablyškusios, vyzdžiai išsiplėtė. Moteris skundžiasi bendru silpnumu, ūmiu apatinės pilvo dalies skausmu. Jos kūno temperatūra normali, bet kraujospūdis sumažėjęs, pulsas — dažnas, mažo pilnio. Palpuojant jaučiama, jog pilvo apatinės dalies raumenys įtempti. Tiriant pro makštį, nustatoma, kad gimda šiek tiek padidėjusi, minkštoka, bet dėl didelio skausmingumo jos ribų negalima apčiuopti. IŠ gimdos teka kraujingos išskyros. Labai
skausmingi palpuojami gimdos priklausiniai, ypač tos pusės, kur plyšęs kiaušintakis. Plyšusį kiaušintakį dėl įtemptų pilvo raumenų ir skausmo sunku apčiuopti, bet jaučiama, kad užgimdinė įduba pilna skysčio (kraujo). Ištyrus kraują, nustatoma, jog jame mažai hemoglo- bino, normalus leukocitu skaičius, truputį padidėjęs ENG (kaip ir nėštumo metu). Anamnezės ir tyrimų duomenys rodo, kad tokią ligonės būkle sukėlė ūmus vidinis kraujavimas, kurio priežastis — plyšęs kiaušintakis (2 pav.).

2pav. A. Galima apvaisinto kiaušinėlio implantacija B. Implantacija gimdos rage

Šiuo metu Jūs matote 64% šio straipsnio.
Matomi 918 žodžiai iš 1434 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.