Nelegali migracija Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Nelegali migracija Lietuvoje

ĮVADAS

Po 1990 metų įvykusi ekonominė transformacija labai stipriai paveikė tarptautinės emigracijos procesą. Pasikeitė mastas, migracijos kryptys, ryšiai. Suaktyvėjo ne tik emigracija, bet ir ženkliai padaugėjo asmenų, atvykstančių į Lietuvą iš kitų šalių. Padaugėjo atvykėlių jau ne iš Rusijos, bet iš kitų regionų –Azijos, Afrikos. Atsirado vis daugiau nelegalių migrantų, ieškančių prieglobsčio(ir gaunančio pabėgėlio statusą) iš valstybių, kur vyksta karas bei vykdomi persekiojimai.

Nelegalių migrantų skaičius itin padidėjo nuo 1995 metų, o 1996 metais buvo pats didžiausias. Didelis nelegalių migrantų protrūkis būtent ir paskatino kurti centrus, kuriuose būtų apgyvendinti svetimšaliai. 1997 metais sausio mėnesį Švenčionių rajone, Pabradėje, buvo įkurtas Užsieniečių registracijos centras. Tais pačiais metais kovo 3 dieną, norint įgyvendinti prieglobstį gavusių užsieniečių socialinę integraciją, laikinai apgyvendinti prieglobstį gavusius užsieniečius bei užsieniečius, kol nagrinėjami jų prašymai suteikti pabėgėlio statusą, Jonavos rajone, Rukloje, buvo įkurtas Pabėgėlių priėmimo centras.

I.Užsieniečių registracijos centras

Užsieniečių registracijos centras (URC) Pabradėje buvo įkurtas vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 metų rugsėjo 30 dienos nutarimą. Pagal šį nutarimą Pabradėje apgyvendinami tie užsieniečiai, kurie neteisėtai atvyko į Lietuvos Respubliką ir neteisėtai yra joje, iki „įstatymo nustatyta tvarka jie bus išsiųsti iš Lietuvos Respublikos“. Tuomet Lietuvos Vyriausybė numatė, jog šiam tikslui iš Vyriausybės rezervo fondo Pasienio policijos departamentui prie Vidaus Reikalų ministerijos turi būti skirta 540 tūkstančių litų neteisėtai atvykusių į Lietuvos Respubliką apgyvendinimo ir išlaikymo išlaidoms padengti.

Savo veiklą Užsieniečių registravimo centras pradėjo 1997 metų sausio 1 dieną, būdamas tiesiogiai pavaldus Vidaus Reikalų ministerijai. Iki tol Užsieniečių registravimo centro teritorijoje buvo įsikūręs Pasienio policijos departamento prie Vidaus Reikalų Ministerijos Greitojo reagavimo būrys. Nuo 2000 metų sausio 1-osios Užsieniečių registravimo centras iš Policijos departamento pavaldumo perduotas tuometinei pasienio policijai(šiuo metu Valstybės sienos apsaugos tarnyba)

Dabar tai vienintelis Lietuvoje centras, skirtas laikinai apgyvendinti neteisėtai esančius ir neteisėtai atvykusius į Lietuvą užsieniečius.

Migracijos departamento sprendimu Užsieniečių registracijos centre taip pat apgyvendinami užsieniečiai, prašantys suteikti pabėgėlio statusą Lietuvoje.

Užsieniečių registracijos centras organizuoja ir užsieniečių, gavusių laikiną teritorinį prieglobstį Lietuvoje, perdavimo Pabėgėlių priėmimo centrui Rukloje. Tarp Užsieniečių registravimo centro uždavinių taip pat yra ir savanoriško užsieniečių grįžimo į kilmės šalis organizavimas bei užsieniečių išsiuntimas iš Lietuvos.

Maksimalus apgyvendintų Užsieniečių registracijos centre skaičius buvo 1997 metais rugpjūčio 19-21 dienomis – 962 užsieniečiai. 2002 metais sausio mėnesį URC gyveno 91 užsienietis. Nuo 1997 sausio 1 d. iki 2002 sausio 1 d. Užsieniečių registracijos centre laikinai buvo apgyvendinti 3585 užsieniečiai. Daugiausiai tarp jų buvo Afganistano (555), Rusijos (429), Pakistano (392), Bangladešo (338), Indijos (333), Šri Lankos (294) ir Kinijos (248) piliečių.

II. Pabėgėlių priėmimo centras

Pabėgėlių priėmimo centras yra socialines paslaugas teikianti biudžetinė, viešųjų paslaugų įstaiga, kurios steigėja yra Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Ji yra skirta organizuoti ir įgyvendinti prieglobstį gavusių užsieniečių socialinę integraciją, laikinai apgyvendinti prieglobstį gavusius užsieniečius bei užsieniečius, kol nagrinėjami jų prašymai suteikti pabėgėlio statusą iš esmės bendra tvarka.

Pirmieji užsieniečiai buvo apgyvendinti centre 1997 m. kovo 3 d. Oficialiai centras buvo atidarytas 1998 metais gegužės 14 dieną. Finansinė parama centrui įkurti buvo gauta iš Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos atstovybių Baltijos ir Skandinavijos šalyse, o taip pat Švedijos, Danijos, Norvegijos ir Suomijos vyriausybių.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 611 žodžiai iš 2031 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.