Nematodai
5 (100%) 1 vote

Nematodai

Tikslas

Darbo tikslas yra aptarti kas tai yra nematodai, jų rūšys ir sukeliamos ligos.

Uždaviniai

1. Išsiaiškinti nematodų sukeliamų ligų simptomus.

2. Užsikrėtimo būdus.

Įvadas

Vis dažniau populiarėjanti problema darosi žarnyno ligos kurias sukelia helmintai. Tai parazitinės kirmėlės. Jos į organizmą gali patekti paprasciausiai per negerai nuplautus vaisius ar daržoves, per nešvarias rankas.Labai dažnai parazitinėmis kirmėlinėmis ligomis užsikrečia vaikai per naminius gyvūnūs.Šiuo metu jie didžiausi šių ligų platintojai. Vaikai gali užsikrėsti žaisdami kieme, kur dažnai buna užsikrėtusių šunų išmatų. Todėl labai svarbi yra profilaktika.

Helmintai

Helmintai – parazitinės kirmėlės. Gyvulys, kurio organizme laikinai arba nuolat gyvena parazitas, vadinamas seimininku. Pagal parazito vystymosi ypatybes, jo prisitaikymą parazituoti, skiriami šie parazitu seimininkai: tarpinis šeimininkas, kurio organizme vystosi parazito lerva; galutinis seimininkas, kurio organizme parazitas subręsta lytiškai. Kai kuriu rūšių parazitai turi daugiau negu vieną tarpinį šeimininką, kuriame formuojasi skirtingų stadijų lervos. Toks šeimininkas vadinamas papildomuoju, arba antruoju tarpiniu šeimininku.

Pavyzdžiui, Diphyllobothrium latum vystytis reikia trijų šeimininkų: suaugę helmintai parazituoja mėsėdžių, kiaulių ar žmonių plonojoje žarnoje, o jų lervos vystosi ciklopų ar diaptomų organizme, o po to gėlavandenių žuvų organizme. Su užsikrėtusių pagrindinių šeimininkų išmatomis išsiskiria lerva koracidija ir skverbiasi į pirmojo tarpinio šeimininko organizmą. Žuvys šių helmintų lervomis užsikrečia prariję užsikrėtusius ciklopus. Žuvų raumenyse, ikruose vystosi galutines stadijos lerva – plerocerkoidas. Žmonės suvalgę, arba mėsėdžiai, suėdę tokią termiškai neapdorota žuvį, užsikrečia šiuo helmintu. Dėl aplinkos poveikio, evoliucijos procese dalis parazitų prisitaikė parazituoti daugelio seimininkų organizme,pvz., kepeninė siurbikė galinti parazituoti daugelio naminių ir laukinių gyvulių kepenyse ir tulžies latakuose. Tačiau yra ir tokiu parazitų, kurie parazituoja tiktai vieno seimininko organizme, pvz., kiaulių metastrongilai. Toks šeimininkas vadinamas obligatiniu.

Daugindamiesi helmintai dažniausiai išskiria kiaušinėlius, kurie patenka į išorę. Kai kurių helmintų kiaušinėliai patenka į šeimininko organizmą, bet jame nesivysto. Tokie seimininkai vadinami rezervuariniais, pvz., mėsėdžių nematodo kiaušinėliai gali patekti į graužikų organizmą. Tačiau iš kiaušinėlių išsivysčiusios lervos toliau nebesivysto ir gali ilgai išlikti gyvybingos rezervuarinio seimininko audiniuose. Mėsėdžiai, prariję tokį graužiką, užsikrečia toksokaroze. Pagal parazitavimo trukmę parazitai gali būti laikini. Tokie parazitai vystosi ir gyvena aplinkoje, o šeimininkas jiems reikalingas tik mitybai,pvz., vištų erkės. Parazitai, kurie vystosi ir maitinasi ant šeimininko organizmo nuolat, vadinami stacionariniais.

Nematodai

Nematodai tai apvaliosios kimėlės. Nematoda klasės helmintų sukeliamos ligos vadinamos nematodozėmis, o šias ligas nagrinėjantis mokslas – nematodologija. Dalis šios klasės helmintų gyvena vandenyje, dirvoje arba parazituoja žemės ūkio bei laukinių gyvūnų, vabzdžių organizme arba ant augalų. Šios klasės helmintai sukelia daugiausia veterinarijoje svarbių parazitinių ligų. Nematodai yra plauko storio arba storesni skirtalyčiai helmintai. Šie helmintai būna nuo 1 mm iki 1m ilgio. Nematodai būna verpstės ar siūlo formos, į abu galus smailėjantys. Skersini jų pjūvis yra apskritimas. Nematodų patelės visada būna didesnės už patinus.

Iš išorės nematodų kūno paviršių dengia žieduota kutikulė. Kai kurių rūšių nematodai turi įvairių kutikulės darinių. Po kutikule yra hipodermis, kuris formuoja išilgai kūno keturis į vidų atsikišusius volelius. Dorsaliniame ir ventraliniame voleliuose išilgai kūno yra dorsalinis ir ventralinis nervų kamienas; lateraliniuose voleliuose yra lateraliniai ekscentriniai kanalai. Iš vidaus hipodermis išklotas išilginių raumeninių skaidulų sluoksniu, kuris hipodermio volelių dalijamas į keturias dalis. Raumenų ląstelės išsidėsčiusios tarp hipodemio ir kūno ertmės. Nematodų kūno ertmė prisipildžiusi skysčio. Raumenų skaidulos padeda išlaikyti vidinį jo slėgį; taip išlaikoma kūno forma. Nematodų vidaus organai yra kūno ertmių skystyje.

Nematodų virškinimo sistema yra tubulinė. Ji prasideda priekinės kūno dalies ertmėje, kuri vadinama žiotimis. Kai kurių rūšių nematodai aplink žiotis turi lūpas. Žiotis pereina tiesiai į cilindro formos raumeningą ryklę arba turi papildomą žiočių kapsulę. Žiočių kapsulė turi storas kutikulines sieneles ir gali turėti chitininės dantukų formos plokšteles. Šiomis plokštelėmis nematodai nurėžia gleivinės gabaliuką ir apvirškina jį kapsulės liaukų išskiriamais fermentais. Kai kurių rūšių nematodai į kapsulę gali išskirti antikoaguliantų, stabdančių kraujo krešėjimą, ir taip palengvina maitinimosi procesą. Nematodai, turintys mažą
žiočių kapsulę (trichostrongilidai) arba mažas žiotis (askaridės), dažniausiai maitinasi šeimininko gleivinės skysčiais, žuvusiomis audinių ląstelėmis, virškinimo produktais ar virškinimo trakto turiniu. Helmintai, parazituojantys kraujyje arba audiniuose, maitinasi krauju ar audinių skysčiais.

Nematodų stemplė gali būti įvairios formos, turėti rūšinių ypatumų. Tai raumeningas organas, kurio sienelėje išsidėsčiusios liaukos išskiria virškinimo fermentus. Stemplė stumia maistą į vamzdelio formos neraumeningą žarną. Virškinimo traktas baigiasi tiesiąja žarna, kurios vidinis paviršius išklotas mikrogaureliais, didinančiais žarnos adsorbcinį paviršių. Patelių žarna atsiveria į anusą, o patinėlių į kloaką; joje yra ir genitaliniai organai.

Nematodų šalinimo sistema yra primityvios sandaros. Ją sudaro du šoniniai išilginiai susijungiantys šalinimo kanalai ir ekskrecinė pora, atsiverianti priekinėje kūno dalyje, ties stemple.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 892 žodžiai iš 2953 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.