Nemunas
5 (100%) 1 vote

Nemunas

Nemunas

Mūsų Nemunas – tai didžiausia mūsų šalies upė. Nemunas – mūsų upių ir upelių tėvas, brangus tėviškės gamtos turtas. Turbūt neįmanoma įsivaizduoti, kaip atrodytų Lietuva be Nemuno. Šios didelės, gražios upės. Nemunas tekėdamas per Lietuvą joje formuoja nuostabią gamtą ir jos vaizdus. Na ir neveltui Lietuva kartais vadinama Nemuno kraštu.

Jau ir mažytis vaikelis pradėjęs eiti į mokyklą žino kokia upė Lietuvoje yra pati ilgiausia ir tikrai žino, kad jos ilgis 973 km. Tiesiu taikymu nuo upės versmių iki žiočių – 400 km. Taigi savaime suprantama, kad upė yra labai vingiuota. Tekėdama per lygumas ji labai sukinėjasi, sudaro įvairiausias kilpas. Į Nemuną įteka apie 220 upių ir upelių. Jų bendras ilgis – 7590 km. O jeigu priskaičiuotumėme ir tuos upelius kurie įteka į Nemuno intakus, tai yra visą Nemuno upyną, gautume ilgį kurio užtektų du kartus apjuosti visą Žemę. Upyno plotas – daugiau nei 98 km. Tai vadinasi upynas yra maždaug pusantro karto didesnis už Lietuvą.

Pats Nemunas, kaip žinai, prasideda ne Lietuvoje. Jis išteka Gudijoje iš Pinsko pelkių. Virš teritorijos kur teka Nemunas, oro masės iš vakarų, nešdamos nuo Atlanto vandenyno lietų bei sniegą. Nemuno upyne per metus vidutiniškai iškrenta apie 60 km vandens.

Nemunas – lygumų upė. Ji kone 1000 km ilgio, o jos versmė tik 180 m aukščiau už žiotis. Tad upės tėkmė leidžiasi kas kilometrą nežymiai ( 15-20 cm ) , srovė lėta – vidutiniškai apie 40 cm/s. Tik sraunumose, slenksčiuose, kurie nuo seno vadinami rėvomis, upės greitis didesnis nei 1 m/s. Anksčiau, kai nebuvo Kauno marių, vandenys nuo upės pradžios iki žiočių nutekėdavo maždaug per mėnesį, o dabar daug ilgiau, nes vandenys turi plaukti Kauno mariose, iki prasmunka pro užtvankos angas.

Priklausomai nuo žiemos Nemunas būna užšalęs vidutiniškai nuo trijų iki keturių mėnesių. Bet kartai jis iš viso neužšąla. Kaip buvo 1883 – 1884 ir 1975 – 1976 metų žiemomis. Tai žinoma labai priklauso nuo žiemos. Jei ji labai šalta ir ilga tai ir Nemunas būna užšalęs ilgiau, o jei ne tai ir Nemunas nebūna ilgai užšalęs. Pavasarį, tirpstant ledui, upė pridaro labai daug nemalonumų. Kiekvieną pavasarį upė patvinsta, ir išsilieja iš savo krantų. Daugiausia ji išsilieja Rusnėje. Ten kasmet žmonės susilaukia labai didelių nelaimių, kurių priežastys būna Nemuno potvyniai. Šiose vietose dėl upės išsiliejimo būna labai daug stichinių nelaimių. Va net prieš kelis metus žmonės buvo priversti kurį laiką išsikelti iš savo namų, nes upė buvo patvinusi tiek, kad gyvenamų nuosavų namų grindys buvo apsemtos vandeniu ir gelbėtojai negalėjo garantuoti, kad upes lygis dar daugiau nepakils. Taigi nėra ši upė tokia gailestinga stichinių nelaimių atžvilgiu.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 476 žodžiai iš 951 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.