Nervinė anoreksija
5 (100%) 1 vote

Nervinė anoreksija

TURINYS

ĮVADAS………………………………………………………………………………………………2

NERVINĖ ANOREKSIJA……………………………………………………………………………3

KAS SUKELIA ANOREKSIJĄ………………………………..…………………………………3-4

ANOREKSIJOS POŽYMIAI……………………………………………..…………………………4

ANOREKSIJOS PADARINIAI………………………………………………………………….…5

KAIP UŽKIRSTI KELIĄ VALGYMO SUTRIKIMAMS………………………………………………………………………….………..6-7

STATISTIKA…………………………………………………………………………………………7

ANOREKSIJOS GYDYMAS……………………………………………………………………….8

ANOREKSIJOS EIGA…………………………………………………………………………….…8

SLAUGOS YPATUMAI……………………………………………………………………………8

SITUACIJOS……………………………………………………………………………………..9-10

IŠVADOS…………………………………………………………………………..………………11

LITERATŪRA……………………………………………………………………………………..12

ĮVADAS

Anoreksija (lot. anorexia nervosa; gr. an- nebuvimas ir gr. anorexis – apetitas) yra nevalgumas, apetito nebuvimas. Jau seniai buvo žinoma keista liga – ,,nervinė džiova’’. Ligonis sąmoningai nevalgydavo, kartais atkakliai kovodamas su alkiu. Labai išsekdavo. Nevalgymo priežastis – liguistas įsitikinimas savo storumu, siekimas žūtbūt suliesėti. Šią ligą pirmasis aprašė Mortonomas. Dabar tai paauglių liga.

Tikslas. Išsiaiškinti šios ligos eigą.

Uždaviniai.

1. Išsiaiškinti šios ligos priežastys.

2. Išsiaiškinti šios ligos požymius.

3. Išsiaiškinti pasekmes.

NERVINĖ ANOREKSIJA

Anoreksija tiesiogiai išvertus reikštų apetito nebuvimą. Tai neteisingas ligos apibūdinimas, nes dažniausiai sutrinka ne apetitas, o mityba. Žodis nervosa rodo, kad sutrikimo priežastis yra susijiusi su centrine nervų sistema.

Sergant nervine anoreksija mažėja svoris (dėl dietos laikymosi), daugeliu atveju taip atsitinka dėl merginų ar moterų, o kartais ir vaikinų ar vyrų noro sulieknėti, baimės nutukti. Anoreksija sergantys žmonės nepaisant jų svorio mano esantys nutukę. Dažnai jie nesupranta, kad jau pakankamai sumažino svorį, ir vistiek mano, jog dar yra nutukę. Anoreksija sergantys žmonės siekia tobulybės ir kelia savo kūnui labai didelius reikalavimus. Jie džiaugiasi galėdami valdyti savo kūną, o svorio sumažėjimą sieja su pastangų rezultatais. Norėdami numesti kuo daugiau svorio jie vengia kaloringo maisto ir gali išsekti net iki mirties. Dažniausiai mirties priežastis būna depresija, bei ligos, kurių negali nugalėti nusilpęs organizmas. Mirtingumas yra apie 5-18%.

,,Žmonės kenčiantys dėl valgymo sutrikimų, dažnai slepia savo ligą,užsidaro nuo savo artymųjų, draugų, išgyvena vienatvės, kaltės, gėdos jausmus, apie kuriuos nekalba. Kai šie neišsakyti jausmai tampa sunkiai pakeliami, pradedama galvoti apie savižudybę’’ – sako ,,Jaunimo linijos ‘’ Vilniaus tarnybos vadovas Paulius Skruibys.

Nervinė anoreksija – viena iš dažniausių psichiatrinių diagnozių tarp jaunų moterų , be to, turinti vieną didžiausių mirtingumo procentų tarp visų psichiatrinių ligų.

KAS SUKELIA ANOREKSIJĄ

Biologiniai veiksniai.

Remiantis I.Kajokienės (2004m.) teigimu:

,,Manoma, kad sergančioms anoreksija moterims sutrinka galvos smegenų zona, kuri kontroliuoja norą valgyti, seksualinį potraukį ir menstruacijas. Gali būti, kad šis sutrikimas yra ne anoreksijos priežastis, o mažėjančio svorio padarinys.

Buvo atlikti tyrimai su dvyniais. Dvyniai būna monozigotiniai ir dizigotiniai. Monozigotiniai dvyniai išsivysto iš iš to paties apvaisinto kiaušinėlio (zigotos) dalių, kai jos atsiskiria viena nuo kitos. Tokie dvyniai turi identišką genetinę informaciją ir yra labai panašūs. Dizigotiniai dviniai išsivysto, kai apvaisinami du kiaušinėliai skirtigais spermatozoidais. Tokie dvyniai turi skirtingus genus ir gali būti net skirtingų lyčių. Tyrimai rodo, kad tikimybė susirgti anoreksija antram monozigotiniam dvyniui, jei ja serga pirmasis, yra 50%; o dizigotiniam dvyniui – 10 % . Tai įrodo, kad didelę įtaką daro paveldimumas.

Psichologiniai veiksniai.

Anoreksija dažnai išsivysto brendimo laikotarpiu. Šiuo laikotarpiu mergaitė tampa moterimi ir ieško savojo ,,aš’’. Ji dažnai jaučiasi nesaugiai. Bandymas išmokti reguliuoti savo svorį suteikia jai saugumo jausmą.

Anoreksija sergančios mergaitės šeimoje dažnai labai būna saugomos, neatsižvelgiant į jų besivystantį savarankiškumą. Taip pat neigiamą įtaką daro konfliktai. Gali būti, kad toks aplinkinių elgesys yra ne priežastis, o padarinys : anoreksija dar labiau padidina tėvų susirūpinimą, norą apsaugoti vaiką nuo konfliktų ir sunkumų.

Šeimos ir visuomenės veiksniai.

Remiantis A. Kriščiūnu
(1997m.):

,,Liga klostosi pamažu. Mokiniui turi reikšmės pervargimas, gerų pažymių vaikymasis, troškimas patekti į aukštąją mokyklą. Kartais tokį troškimą įperša tėvai, siekdami, kad duktė užsitikrintų gerą gyvenimą. Tėvai nepaiso ribotų duktės gabumų, nesirūpina jos poilsiu. Pervargę paaugliai darosi jautrūs, nervingi, per trumpai ir neramiai miega, juos nepasirengusius ištinka brendimo krizė.

Remiantis Lietuvos Aidu (2004 08 23):

,,Vakarų visuomenėje grožio idealas jau nuo 1960m. yra lieknas kūnas. Ir dabar ideali moteris turi būti, graži, liekna, išpuoselėta, gera virėja, žmona, motina ir dar sugebėti daryti karjerą. Ypač nepalankiai vertinamas moterų antsvoris. Reklamuose ir filmuose sudaromas įspūdis, kad tik lieknos moterys gali tikėtis sėkmės ir meilės. Tokius joms keliamus reikalavimus jos pradeda suvokti brendimo laikotarpiu, kai jų kūnas sparčiai keičiasi. Jeigu šeimoje ir visuomenėje mergaitė jaučiasi netvirtai, trūksta dėmesio ar ji pati siekia atsiskirti ir pradėti savarankišką gyvenimą, sutrinka asmenybės suvokimas. Tai sustiprina norą siekti idealo. Ligos rizika padidėj, jei paauglystėje badaujama eksperimentuojant.

SIMPTOMAI LEIDŽIANTYS NUSTATYTI, KAD ŽMOGŲ KAMUOJA VALGYMO SUTRIKIMAI

Remiantis V.Rimšaite(2004 05 11):

ü Ryškus svorio kritimas;

ü Nuolatinis domėjimasis svoriu, maistu, kalorijomis, maisto riebumu, dietomis.

ü Alkio neigimas.

ü Tam tikro maisto atsisakymas- ypač turinčio daug kalorijų.

ü Dažni komentarai apie savo storumą, ar viršsvorį, nepaisant krintančio svorio.

ü Nerimavimas dėl galimos svorio priaugimo ar buvimo ,,storu’’.

ü Nuolatinis situacijų susijusių su maistu, vengimas.

ü Sekinantis, nelankstus sportavimo režimas, nepaisant oro sąlygų, nuovargio, ligos ar susižeidimų, vadovavimasis poreikiu ,,sudeginti’’ suvartotas kalorijas;

ü Atsiribojimas nuo draugų ir mėgstamos veiklos.

ANOREKSIJOS PADARINIAI

Psichikos sutrikimai

Ligonės nesveikai siekia tapti kuo lieknenės. Dėl sutrikusio savo kūno suvokimo ligonėms atrodo, kad jos yra nutukusios. Jos laikosi dietų ir įsidėmi kiekvieną menkniekį, kurį suvalgo. Vos svoriui padidėjus keliais gramais, kyla didžiulė panika. Tai paskatina dar labiau sugriežtinti dietą. Jos atsuduria užburtame rate, dažnai kyla depresijos priepuolių, padidėja jautrumas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 938 žodžiai iš 3085 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.