Nėštumo nutraukimas
5 (100%) 1 vote

Nėštumo nutraukimas

NĖŠTUMO NUTRAUKIMAS

Abortas(lot. abortus – aborior – sunykstu, apmirštu), nėštumo nutraukimas arba nutrūkimas per pirmąsias 28 nėštumo savaites. Abortas būna:

• Savaiminis;

• Dirbtinis.

Savaiminis abortas, arba persileidimas įvyksta prieš moters norą. Būna ankstyvasis (nėštumas iki 15 savaičių) ir vėlyvasis (15 – 28 savaičių nėštumas).Jis dažniausiai įvyksta, kai apvaisintas kiaušinėlis gimdoje netaisyklingai vystosi ir žūva. Dažniausiai savaiminį abortą sukelia nėščiosios liga (pvz.: infekcinės širdies ir kraujagyslių, inkstų ligos, cukrinis diabetas), taip pat apsinuodijimas nikotinu, alkoholiu, gyvsidabriu, vitaminų trūkumas, lytinių organų anomalijos, uždegimai, navikai, sąaugos, kiaušidžių ir kitų belatakių liaukų sutrikimai. Abortai gali įvykti ir dėl fizinės ar psichologinės traumos.

Per savaiminį abortą gemalas atsiskiria nuo gimdos sienelių ir gimdos raumenys susitraukinėdami išstumia jį iš gimdos. Kol vaisiaus audiniai atsiskyrę tik mažame plote, nėščioji jaučia nestiprius sąrėmių pobūdžio skausmus pilvo apačioje, iš makšties teka negausios kraujingos išskyros (gresiantis abortas). Nepradėjus gimdyti abortas progresuoja: skausmai stiprėja, vaisiaus audiniai vis labiau atsiskiria nuo gimdos sienelių. Tinkamai gydant, nėštumą galima išsaugoti.

Dirbtinį abortą leidžiama daryti tik gydytojui ligoninėje iki 12 nėštumo savaitės. Vėliau abortas daromas tik tokiu atveju, jei nėščioji serga, liga per nėštumą ūmėja ir gresia jos ir būsimojo kūdikio sveikatai ir gyvybei. Ne gydytojo ir ne ligoninėje daromas abortas vadinamas kriminaliniu. Jį padarę asmenys baudžiami pagal įstatymą.

Ir savaiminis ir dirbtinis abortas labai kenkia moters sveikatai. Pastojus organizmas persitvarko, jo sistemos per kelis mėnesius prisitaiko prie nėštumo. Kai dėl aborto visa tai staiga nutrūksta, organizmas atgauna pusiausvyrą tik po daugelio. Abortas dažnai sutrikdo kiaušidžių funkciją, mėnesinių ciklą, kenkia moters centrinei nervų sistemai. Ypač pavojinga nutraukti pirmąjį nėštumą, nes nuo tokio aborto moteris dažniau tampa nevaisinga.

VAISIAUS VYSTYMASIS

Laikas Vystymasis

25 diena Plaka širdis, formuojasi nervų sistema

28 diena Pradeda formuotis kojos ir rankos

Maždaug šiuo metu – po 4 savaitės – atliekami nėštumo testai

6 savaitė Susiformuoja kaulai, atsiranda raumenų refleksai

7 savaitė Susiformuoja pirštai, ausys, pieninių dantų užuomazgos dantenose

10 savaitė Jau susiformavę ir funkcionuoja visi svarbiausi organai: širdis, smegenys, kepenys, skrandis, inkstai

12 savaitė Formuojasi balso stygos, lytiniai organai

16 savaitė Vaisius yra pusės to ilgio, kurio gims

20 savaitė Atsiranda antakiai, blakstienos, plaukai, kūdikis pradeda atsiliepti į išorinius dirgiklius

Neišnešioti kūdikiai gimsta iki 25-os savaitės

24 savaitės Yra to laiko riba, iki kurios leidžiama daryti abortą

TEISINIS KONTEKSTAS

Nuo 1984 m. lapkričio 1d. įsigaliojo įstatymas dėl nėštumo nutraukimo (NNĮ). Įstatymu mėginama suderinti du principus: moters teisę į pagalbą, kai nėštumas nepageidaujamas, ir būtinybę apsaugoti negimusią žmogaus gyvybę.

Moralinis konfliktas. Į klausimą, ar nėštumo nutraukimas yra moraliai leistinas, atsakoma pagal dvi medicinos etikos tradicijas: tai pasaulėžiūros tradicija gerbti individualią žmogaus gyvybę ir švietimo tradicija gerbti individo anatomiją. Abortas arba niekuomet moraliai neleistinas („vaikžudystė“), arba leistinas visuomet, kai moteris to nori („savo pilvo šeimininkė“). Taip vyksta moralinis dviejų skirtingos nuomonės šalių konfliktas. Abortas yra moralės problema, kadangi čia susiduria dvi ar trys kertinės vertybės: gyvybė ir autonomija, kartais sveikata. Kad ir kaip abortas pribrėžiamas ir vertinamas, kalbama apie žmogaus gyvybės vystymosi nutraukimą. Kyla moralės klausimas, ar tai pateisinama ir kada.

Moralinis negimusios gyvybės statusas – etikoje vadinamas moralinio statuso terminas. Terminu „statusas“ žymima padėtis visuomenėje, turint tam tikrų pasekmių, tokių kaip pagarba ar ypatingos teisės. Jei šis statusas yra kaip gimusių žmonių, tada negimusi gyvybė nusipelno apsaugos. Diskusijoje dėl moralinio negimusios gyvybės statuso svarbus vaidmuo atitenka ir asmens sampratai. Kasdieniniame gyvenime žmonės turi gerbti vieni kitus kaip asmenis, autonomiški sprendimai turi būti gerbiami. Todėl galioja kategorinis Kanto imperatyvas – asmenimis negali naudotis kaip priemone tikslui pasiekti, kad ir koks kitiems jis būtų geras ar pageidautinas, nes jie visad yra tikslas savaime. Aišku embrionas nėra asmuo šia termino reikšme. Jei apibrėžiamos asmeniui būdingų savybių realios apraiškos, gemalas nėra laikytinas asmeniu.

Dažniausiai diskutuojama dėl 3 nuomonių:

 Embrionas laikytinas žmogumi nuo apvaisinimo. Susiliejus lytinėms ląstelėms sukuriamas naujas individas, turintis unikalų chromosomų derinį.

 Embrionas turi būti laikomas žmogumi nuo įsitvirtinimo. Įsitvirtinimas gimdoje yra lemiamas momentas, nes tuo metu įvyksta pagrindinė diferenciacija.

 Lemiantis momentas yra pirmosios nervinio audinio užuomazgos. Tai reiškia, kad tik praėjus 6 vystymosi savaitėms embrioną galima vadinti asmeniu.

Moralės principų absoliutumas. Jei pagarbos

gyvybei principas galioja absoliučiai, ir individuali žmogaus gyvybė prasideda nuo apvaisinimo, įsitvirtinimo ar pirmosios smegenų užuomazgos, tada nuo tos akimirkos bet koks principo pažeidimas yra nepateisinamas. Tas pats ipso facto galioja ir principui gerbti moters autonomiją – jos sprendimas turi būti gerbiamas. Nėštumo nutraukimas moraliai problemiškas dėl dviejų, atskirai paėmus, gerbtinų vertybių konflikto: negimusios gyvybės ir moters autonomijos; konfliktą galima išspręsti tik paminant vieną iš šių vertybių.

Teisė gyventi

Pasaulio valstybėse veikia skirtingi įstatymai, todėl ir pilietinės teisės skirtingos. Taigi žmogiškumo pripažinimas priklauso nuo vietovės, kurioje užsimezga gyvybė. Kyla klausimas, ar mūsų civilizuoto pasaulio visuomenė ne šizofreniška? Koks gi tas žengiantis į XXI amžių žmogus? Kas jis? Kam tarnauja? Atrodo mūsų vaikai greit pamirš, kad apskritai egzistuoja tokie klausimai. Žmogus tartum nuskendęs bedugnėje…

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 904 žodžiai iš 2814 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.