Netaisiklinga laikysena
5 (100%) 1 vote

Netaisiklinga laikysena

LAIKYSENOS REIKŠMĖ ŽMOGAUS GYVENIME

Kiekvienas privalome rūpintis savo sveikata. Juk ji, kaip ir gera savijauta, žvali nuotaika, daug priklauso nuo mūsų pačių. Deja, toks požiūris nėra populiarus. Savo sveikatai, ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai dėmesio skiriame per mažai. Taisyklinga laikysena sudaro prielaidas ne tik geram fiziniam išsivystymui, judesių atlikimui, bet ir optimaliai atskirų organų ir sistemų veiklai. Todėl taisyklingą laikyseną reikia ugdyti iš mažens, o ją saugoti – visą gyvenimą.

Taisyklinga kūno laikysena – tai kiekvieno žmogaus individuali įprastinė poza, kai jis stovi, sėdi, eina. Ją apibūdina stuburo ir krūtinės ląstos forma, galvos, pečių lanko, pilvo, dubens ir kojų laikųmo būdas. Ji susijusi su įgimtomis judamojo aparato savybėmis, nervų sistemos būkle, fiziniu išsivystymu. Laikysena priklauso nuo raumenų ir raiščių būklės, tiesiamųjų ir lenkiamųjų raumenų tarpusavio jėgos santykio, dubens padėties, stuburo paslankumo ir kt. Tačiau laikysenai turi įtakos ne tik anatominiai ir fiziologiniai organizmo faktoriai, bet ir žmogaus psichika, CNS būklė. Laikysena nebūna įgimta. Ji pradeda formuotis vaikystėje ir nusistovi su augimo pabaiga , nors tam tikru mastu keičiasi visą gyvenimą.. Nekoreguojant laikysenos gali išsivystyti stuburo deformacijos, kurios sąlygoje gyvybiškai svarbių organizmo sistemų funkcijų nepakankamumą. Taigi manyti, kad netaisyklinga vaiko laikysena yra tik laiko klausimas , kuris išsispręs savaime yra klaidinga. Anksti diagnuozuota netaisyklinga kūno laikysena duoda didesnes galimybes pasiekti teigiamų rezultatų. Netaisyklingos laikysenos profilaktikos procese turėtų dalyvauti pediatras, chirurgas, kineziterapeutas, masažuotojas, vaiko tėveliai, mokytojai. Tik sutelkus bendras jėgas galima tikėtis ne tik veiksmingesnio netaisyklingos laikysenos koregavimo, bet ir veiksmingų profilaktikos priemonių sukūrimo ir panaudojimo.

Netaisyklingos laikysenos paplitimas . K. Saniuko ir A. Aleksejevo duomenimis , Lietuvoje 25- 30 procentų vaikų ir paauglių diagnuozuojama ydinga laikysena, o 6-8 procentai skoliozė. Statistikos duomenys rodo, kad laikysenos strikimų daugėja, jų amžius jaunėja. Nataisyklinga laikyseną įprasta laikyti ,, mokykline „ liga . Ji dažniausiai nustatoma 11 – 15 metų paauglems, kai yra jau pakankamai ryški. Netaisyklinga laikysena mokyklose diagnozuojama kas trečiam vaikui.

Netaisyklingos laikysenos dinamika per 4 metus 100- čiui patikrintų vaikų ( 7- 14 m.)

Metai Lietuvoje Miestuose Rajonuose

1995 72,7 83,9 65,1

1996 75,2 83,4 69,6

1997 77,2 77,2 77,2

1998 85,5 78,6 89,8

Stuburo bei jį supančių raumenų struktūra ir funkcijos . Stuburas – tai centrinė žmogaus kūno ašis, kuria sudaro slanksteliai, tarp jų esantys diskai ir gausybė jį palaikančių raščių. Jis susideda iš trijų nevienodai judrių segmentų – kaklo, krūtinės ir juosmens, taip pat iš dviejų visai nejudrių – kryžkaulio ir stuburgalio. Judrių slankstelių yra 24: 7 kaklo,12 krūtinės, ir 5 juosmens. Nejudrūs slanksteliai : 5 tarpusavyje suaugę kryžmens ir 4-5 stuburkaulio.

Kiekvienas slankstelis yra sudarytas iš pagrindinės dalies – kūno, lanko ir 7 ataugų. Lnko nugarinėje pusėje kyšanti atauga vadinama keterine. Šios slaqnkstelio ataugos lengvai apčiuopemos – ypač krūtininėje stuburo dalyje. Kaklinės dalies slankstelių, išskyrus septintąjį, keterines ataugas apčiuopti sunkiau, nes jos yra giliau. Septintojo slankstelio keterinė atagau lengvai apčiuopema. Be keterinės, kiekvienas slankstelis turi porą skersinių ataugų. Visos šios ataugos laiko raumenis. Kiekvienas slankstelis turi dvi poras ataugų: porą nukreiptą į viršų, porą- į apčią. Tai sąnarinės ataugos, kurios jungia vieną slankstelį su kiru. Slankstelio lankas riboja slankstelio angą iš nugaros ir šonų. Slankstelių angos išsidėsčiusios viena ant kitos ir sudaro stuburo kanalą, kuriame yra nugaros smegenys. Stuburo kanalą sudaro smegenų dangalai, kiti audiniai, tačiau svarbiausia jo dalis yra tvirtas kaulinis futliaras, susidedantis iš slankstelių kūnų ir lankų. Ten, kur slankstelio lankas jungiasi su kūnu, yra apatinė ir viršutinė slankstelio įlankos, kurios sudaro tarpslankstelines ataugas. Jos yra porinės ir sudaro trumpus kaulinius kanalus. Tarp slankstelinės ataugos nuo kaklinės iki kryžminės dalies palatėja. Kaklinėje dalyje jų aukštis- iki 4 mm. , o juosmeninėje – daugiau negu 10 mm. Pro tarpslankstelines angas iš stuburo kanalo išeina nugaros nervai, kraujagyslės ir limfagyslės.

Tarp kai kurių slankstelių yra tarpslanksteliniai diskai. Jų yra 23 . Diskų nėra tarp 1 ir 2 kaklelio slankstelio, taip pat nėra nei vieno kryžkaulyje ir stuburkaulyje. Kiekvienas tarpslankstelinis diskas susideda iš skaidulinio žiedo minkštojo branduolio. Įvairių žmonių tarpslankstelinių diskų minkštieji branduoliai yra nevienodi. Jų diametras svyruoja nuo 1 iki 2,5 cm. . Tose stuburo dalyse yra kalo ir juosmens sritys. Šiose srityse stuburo linkiai yra nukreipti į priekį ir vadinami fiziologine lordoze. Krūtinės ir kryžkaulio dalyse linkiai nukreipti atgal. Jie vadinami fiziologine kifoze. Šie linkiai suformuoja jau 5-6 metų vaikams, o galutinai 17-20 metų jaunuoliams.

Priklausomai nuo kūno laikysenos , diskų krūvis yra skirtingas: gulint jis
mažiausias, stovint padidėja apie 4 kartus, o pasilenkus ar sėdint- net 6 kartus.

Stuburo funkcinė anatomija. Stuburo judesiai galimi 3-jose plokštumose:

• Frontalioje ( šoninis lenkimas);

• horizontalioje ( rotacija);

• sagitalioje ( lenkimas ir tiesimas);

Visi stuburo slanksteliai iki tam tikro laipsnio gali judėti visose 3- jose ploktumose.

Skirtingose stuburo dalyse, o taip pat perėjimo zonose judesių amplitudė skiriasi.

Stuburo judesiai vyksta tarpslanksteliniuose diskuose ir sąnariuose. Kiekvieno sąnario nedidelis judrumas priklauso nuo :

• disko lankstumo;

• sąnarinių paviršių gaubtumo;

• tam tikro kapsulių laisvumo.

Kiekviena slankstelio dalis yra reikšminga jo funkcionavimui. Slankstelio kūnui būdingiausia atraminė funkcija. Sąnarinės ataugos apibrėžia judesio kryptį ir apriboja neteisingą judėjimą. Slankstelio lankas apsupa ir apsaugo nugaros smegenis. Keterinė ir skersinė ataugos- tai kauliniai svertai raumenims ir raičiams prisitvirtinti.

Dažna funkcijų sutrikimų vieta – slankstelių perėjimo sritys. Juosmeninė dalis pereina į krūtinę dažniausiai per T 12 slankstelį . jo viršutinė dalis ir viršutinių sąnarių ataugų forma atitinka krūtinės dalies slankstelį , o apatinė dalis – juosmeninės. Jei ši dalis išplinta per 2 slanksteliu ( dažna anomalija), tai stuburo dinamikos pokytis tampa labai ryškus. Galima manyti, kad dėl šios priežasties T12 slankstelis yra ta vieta, nuo kurios krūtinės dalies netaisyklinga laikysena įgyja kryptį priešingą juosmeninei.

Kaklinės dalies perėjimas į krūtininę yra ne t T1, o C7 slankstelis. Paslankiausia stuburo dalis pereina į mažiau paslankią.

Kiekvienas perėjimas ypatingas dažnomis anomalijomis. Dažna funkcinių sutrikimų vieta T4 – T5 slankstelis, nes čia baigiasi kaklo funkcinė dalis. Galvos lenkimas pirmyn – atgal, maksimalus galvos pasukimas ir šoninis lenkimas vyksta iki T2 – T5 slankstelio. Todėl ši dalis dažnai vadinama kaklinės dalies perėjimu į krūtinę stuburo dalį.

Stuburui judėti padeda raumenys. Stuburą valdančųjų raumenų daugiausia yra nugarinėje stuburo pusėje. Susitraugdami jie tiesia nugarą, kreipia liemenį į kairę ar dešinę puses. Tiesemieji raumenys išlaiko vertikalią kūno padėtį. Svarbiausią reikšmę stuburui judėti turi gilieji ( ilgieji ir trumpieji ) nugaros raumenys. Jie išsidėstę iš abiejų slankstelių keterinių ataugų pusių – nuo pakaušio iki kryžkaulio. Gilieji nugaros raumenys lenkia stuburą atgal. Jiems susitraukus vienoje pusėje stuburas gali lankstytis į šonus, suktis aplink savo išilginę ašį.

Svarbiausieji ilgieji raumenys:

1. Liemens tiesiamasis raumuo – tiesia stuburą, atlošia galvą, išlaiko tiesią liemens padėtį vaikščiojant.

2. Klubinis šonkaulio raumuo – traukia šonkaulius žemyn, lenkia stuburą į savo šonus. Veikdami kartu abiejų pusių raumenys tiesia liemenį, lošia jį atgal .

3. Pusketerinis raumyuo – susitraukdamas vienoje pusėje, suka stuburą į priešingą pusę, o susitraukdamas abiejuose pusėse – tiesia stuburą ir traukia galvą atgal.

4. Dauginis raumuo – tiesia stuburą.

5. Gręžiamieji kaklo, krūtinės ir juosmens raumenys – tiesia ir suka stuburą.

Gilieji trumpieji nugaros raumeny:

1.Tarpskersiniai raumenys – lenkia stuburą į šoną.

2. Tarpketerinai raumenys – tiesia stuburą.

3. Šonkaulių keliamieji raumenys – kelia šonkaulius ir lenkia stuburą į šoną.

Raumenų skirstymas.

1 Kategorija – lokalūs stabilizatoriai gilieji

Charakteristika:

• susitraukiant nėra matomo judesio, bet stabilizuoja segmentą savo įtempimu;

• šie raumenys aktyvūs viso judesio metu;

• giliausios skaidulos aktyvuojamos vien įsivaizdavus judesį;

2 Kategorijos – globalūs stabilizatoriai.

Charakteristika :

• ekcentrinis aktyvumas judesio kontrolėje.

3 Kategorija – globalūs judesį sąlygojantys raumenys.

Charakteristika :

• amplitudiniai judesiai ;

• koncentrinė veikla;

• stabilumo palaikymas;

• aktyvūs krūvio metu.‘

Pilvą juosia tiesieji, išoriniaiir vidiniai įstrižiniai bei skersinai raumenys. Pilvo raumenys lenkia stuburą į priekį, lenkiantis priartina krūtinės ląstą ir dubenį, sumažina dubens pasvirimą. Jie kartu su tiesiamaisiai liemens raumenimis padeda lenkti liemenį į šoną, sukti stuburą ir krūtinės ląstą, kvėpuoti. Pilvo raumenys lyg korsetas laiko pilvo ertmės organus atitinkamoje padėtyje, padeda atitiesti sulianktą liemenį. Nusilpus pilvo raumenims padidėja dubens kampas ir juosmens išlinkimas pirmyn, pilvas išsipučia.

Raumens pavadinimas Raumens pradžia Raumians prisitvirtinimas Raumens funkcija

Gilieji ilgieji nugaros raumenys.

Tiesiamasis liemens raumuo. Kildamas į viršų dalijasi į 3 dalis

a) klubinis šonkaulių

b) ilgiausiasis raumuo dalijamas į krūtininę, kaklinę ir galvinę dalis

c) keterinis raumuo dalijamas į krūtininnę , kaklinę ir galvinęn dalis.

Kryžkaulis, klubakaulio skiauterė, keterinės juosmens slankstelių ataugos.

Šonkauliai, keterinės bei skersinės stuburo slankstelių ataugos, speninė smilkinkaulio atauga.

Tiesia stuburą, atlošia galvą, fiksuoja liemens tiesią padėtį. Susitraukdamas vienoje pusėje , lenkia stuburą į savo pusę.

Tiesiniai keterinai raumenys. Juos sudaro trys sluoksniai :

a) pusketerinis raumuo turi
galvinę, kaklinę ir juosmeninę dalis;

b) daugiašakis

c) sukamieji raumenys: kaklo, krūtinės, juosmens.

Skersinės stuburo slankstelių ataugos.

Aukščiau esančių stuburo slankstelių keterinės ataugos

Tiesia ir suka stuburą.

Gilieji trumpieji nugaros raumenys.

1. Skersiniai raumenys

2. Tarpketeriniai raumenys

3. Keliamieji šonkaulių raumenys. Yra ilgieji ir trumpieji raumenys.

Skersines stuburo slankstelių ataugos

Keterinės kaklo ir juosmens slankstelių ataugos

VII- kalo, I-IX krūtinės slankstelių skersinės ataugos Aukščiau esančių stuburo slankstelių skresinės ataugos

Aukščiau esančių kaklo ir juosmens slankstelių keterinės ataugos.

Žemiau esančio šonkaulio kampas. Lenkia stuburą į šoną.

Tiesa stuburą.

Lenkia stuburą į šoną, kelia šonkaulius, tiesia stuburą.

Pilvo raumenys.

Priekiniai pilvo raumenys:

1.Tiesusis pilvo raumuo

2.Piramidinis raumuo V-VII šonkaulių kremzlės, kardinė krūtinkaulio atauga

Viršutinė gagtikaulio šaka, gagtinė sąvarža Viršutinė gagtikaulio šaka, gagtinė sąvarža

Baltoji pilvo linija Lenkia liemenį į priekį, priaartina krūtininės ląstą prie dubens. Nuleidžia šonkaulius, padeda iškvėpti.

Įtempia baltąją pilvo liniją

Šoniniai pilvo raumenys

3. Išorinis išstrižinis pilvo raumuo

4. Vidinis įstrižinis pilvo raumuo.

5. Skersinis pilvo raumuo

V-XII šonkauliai

Juosmeninė nugaros fascija, klubakaulio skiauterė, kirkšnies raištis.

VII-XII šonkauliai, juosmeninė nugaros fascija, kirkšnies raištis Klubakaulio skiauterė, kirkšnies raišti, gagtinė sąvarža, baltoji pilvo linija.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1691 žodžiai iš 5626 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.