Nevaisingumas1
5 (100%) 1 vote

Nevaisingumas1

VYRŲ NEVAISINGUMAS

Vyrų nevaisingumo priežastys:

Nevisavertės spermos gamyba (impotentio generandi) – dažniausia;

Lytinis nepajėgumas (impotentio coeundi);

Lytinių organų vystymosi trūkumai.

Spermos trūkumai įvairūs: maža jos apimtis (mažiau 1 ml), mažas spermatozoidų kiekis spermoje (nuo 1 iki 60 mln./ml) arba viename spermos ml mažiau nei 1 mln. spermatozoidų, nepakankamas jų judrumas, patologinės spermatozoidų formos. Taip pat spermatozoidai gali būti visiškai nejudrūs arba negaminama sperma, kartais spermatozoidai dėl kliūčių nepatenka į spermą ir labai reti atvejai, kai lytinio akto metu neišsilieja sperma.

Vyrų nevaisingumas gali būti pirminis – įgimtas ir antrinis – įgytas, kur kas dažnesnis. Dažniausios įgytos vyrų nevaisingumo priežastys– tai lytinių takų infekcijos (gonorėja, sifilis, virusai, vaikiškų infekcijų sukėlėjai – raudonukės, parotito), patekusios į sėklides ir sukėlusios jų uždegimus. Ypač pavojingos infekcinės ligos 8–15 m. amžiaus berniukams.

Dažnai vyrų gyvenimo pobūdis neigiamai atsiliepia lytiniam aktui ir gali būti nevaisingumo priežastimi. Pavyzdžiui, neigiamas karščio poveikis spermatozoidų gamybai (karštos vonios, pirtys), sėdimo pobūdžio profesijos (pvz., tolimųjų reisų vairuotojai), per dažni lytiniai santykiai, rūkymas (daugiau nei 20 cigarečių per parą), spermatozoidų skaičiui ir judrumui įtaką daro dideli svaigalų kiekiai, narkotikai lėtina spermatozoidų gamybą, tiesiogiai veikia testosterono produkciją, slopina lytinį potraukį (libido). Libido taip pat slopina pervargimas, vaistai, ypač priešvėžiniaipreparatai, kontraceptikai, radiacija. Retais atvejais nevaisingumo priežastimi gali būti spermatozoidų antikūnai, t. y. gaminami vyrų sėklidėse vyrų antikūnai, inaktyvuojantys spermatozoidus, ir moterų (spermagliutinai) antikūnai, esantys gimdos kaklelio gleivėse ir neleidžiantys spermatozoidams prasiveržti į gimdą.

Nevaisingumą sukelia ir įgimtos sėklidžių ar sėklinio prielipo anomalijos (nenusileidusios sėklidės ir kt.). Nevaisingumo priežastimi gali būti venų išsiplėtimai apie sėklides ir jų augliai. Nemažai vyrų tampa nevaisingi po lytinių organų traumų. Įvairios ligos – priekinės hipofizės dalies, skydliaukės – gali turėti įtakos sėklidžių spermatozoidų gamybai ar hormoninei veiklai. Gimsta berniukai su hidrocelėmis, kriptorchizmu. Nors tai koreguojama operacijomis,bet ir po jų berniukas gali likti nevaisingas.

Kaip ir moterys, vyrai gali būti nevaisingi dėl psichoseksualinių priežasčių. Tai dažniau įgimta ar įgyta impotencija, lytinio akto technikos nesklandumai, priešlaikinis sėklos išsiliejimas. Ypač neigiamai veikia lytinio akto nutraukimas, ilgainiui sukeliantis impotenciją ir kitą lytinio akto patologiją. Vyrų nevaisingumas išsivysto neretai dėl įvairių neurologinių sutrikimų.

Vyrų nevaisingumo priežastys gali būti pašalintos. Deja, vyrai nenoriai tiriasi ir gydosi. To priežastis – auklėjimo trūkumai šeimoje, visuomenėje tvyranti sena pažiūra į „vyriškumo“ išaukštinimą, ypač nenorą pripažinti save „ne vyru“.Ypač svarbu vaisingumą saugoti, t. y. pasirinkti sveiką gyvenimo būdą – tinkamai maitintis, vengti svaigalų, narkotikų, rūkymo. Nereikia pamiršti, kad nevaisingumas gali išsivystyti ir dėl – nutukimo, tuberkuliozės, širdies, inkstų ir kitų vyrų ligų, ypač sunkių jų formų.

Nors vyrų nevaisingumo gydymas nėra dar labai veiksmingas, bet kaskart atneša vis geresnių rezultatų. Svarbiausia rastis nevaisingumo priežastį ir ją pašalinti. Jau ir Lietuvoje sėkmingai daug nevaisingų vyrų gydoma.

MOTERS NEVAISINGUMAS

Medicininiu požiūriu moterų nevaisingumas skirstomas į:

• pirminį, kai moteris niekada nebuvo pastojusi,

• antrinį, kai buvo pastojusi vieną ar daugiau kartų, bet pakartotinai pastoti nepavyksta.

Ovuliaciniai sutrikimai

Yra moterų, kurių lyties organai nesubręsta per visą moters vaisingumo laikotarpį (nuo 16 iki 47 m.). Tokios moterys arba visai neserga mėnesinėmis, arba jų mėnesinių ciklai nereguliarūs. Mėnesinės sutrikusios gali būti dėl neišsivysčiusios kiaušidės ir neišsivysčiusių kiaušintakių. Kiaušidėse tokiais atvejais dažniausiai negali reguliariai subręsti (kas mėnesį) kiaušialąstė. Neretai būna vadinamieji anovuliaciniai ciklai, t. y. ciklai be ovuliacijos. Ovuliacijai įtakos gali turėti ne tik įgimtos lytinės sferos savybės, bet ir įvairūs išoriniai ar vidiniai veiksniai – psichologiniai stresai, klimato kaita, nuovargis, badavimas, įvairios ligos ir kt.Ovuliaciją veikia ne tik kiaušidžių pokyčiai. Anovuliaciniai ciklai vyksta ir dėl hipofizės veiklos – nepakankamos folikulus stimuliuojančio (FSH) ir liuteinizuojančio (LH) hormonų gamybos arba dėl šiuos hormonus reguliuojančių veiksnių stokos. Anovuliaciniai ciklai atsiranda ne vien tik dėl įgimtų savybių, bet ir dėl kai kuriuose kontraceptikuose esančių hormonų poveikio, ypač jei jie vartojami ilgiau. Ovuliacijai įtakos turi ir pagumburio hormono prolaktino gamybos sutrikimai (pvz., dėl jo auglio gaminami dideli šio hormono kiekiai arba jo nepakanka dėl įvairių kitų priežasčių). Ši patologija taip pat gydoma, nors kartais ir nesėkmingai dėl nepakankamai žinomų prolaktino gamybos
� kiaušialąstė, esanti folikule, subrendimo metu ne visuomet gali išsilaisvinti iš jo. Toks neplyšęs, vadinamas liuteinizuojantis folikulas dažnai gali būti nevaisingumo priežastis. Dėl tokio folikulo veikimo atsiranda pokyčių, pvz., išveši gimdos gleivinė. Tuomet prasideda įvairaus pobūdžio kraujavimai, t. y. sutrinka mėnesinės. Jei folikulas neplyšta ir neįvyksta ovuliacija, geltonkūnis nesivysto ir tuomet progesterono kiekis viso ciklo metu lieka nedidelis. Tai rodo vienfazė temperatūros kreivė. Tai veikia ir gimdos kaklelio gleives, jos netenka būdingų ciklo metui pokyčių. Kartais progesterono gaminama nedaug, bet jo pakanka temperatūros pakilimui, tik jis būna trumpas ir dėl to taip pat moteris negali pastoti.

Šiuo metu Jūs matote 42% šio straipsnio.
Matomi 900 žodžiai iš 2122 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.