Nevėžis1
5 (100%) 1 vote

Nevėžis1

Panevėžio pavadinimas atsirado nuo Nevėžio upės, o Nevėžio vardas kilęs iš indoeuropiečių žodžio vaagh, kuris reiškia rėkti, triukšmauti, ošti. Kadangi Nevėžis prasideda neiginiu,tai reiškia netriukšmingą, neošiančią upę. Nevėžio upės baseinas yra grynai lietuviškas,tiek jis pats,tiek intakai iš svetur negauna nė lašo vandens ir svetimiems jo neduoda. Nevėžis įteka į Nemuną ties Raudondvariu viduryje Lietuvos, o prasideda 7 km piečiau Troškūnų. Štai kaip aprašo Nevėžio pradžią senieji raštai: “ Netoli Raguvos miestelio, į pietus nuo Troškūnų, paniurusio miško paunksnyje tūno klapios, švendrais tirštai užaugusios pelkės. Aklą ir klaikią gūdumą retkarčiais sudrumsčia baugus apuoko ūkavimas ar šnypštimas šlykščių šliužų, kurie šliaužioja šen ir ten per kyšančius iš balų kupstus. Ši vieta niekada nemato keliautojo, net iš smalsumo niekas čia nekiša nosies, ir ką jis čia rastų matytino, nebent vaiduoklius, kurie vaidenasi panašiose baisiose vietose. Iš tokio tad užkampio teka Nevėžis, laikomas viena žymiausių žemaičių upių: ją dėl plukdymų ne kartą mini Seimų įstatymai“…

Nevėžis aukštupyje gana vingiuotas, jis blaškosi, atkakliai laikydamasis šiaurės vakarų krypties, kol ties Velžiu įtekėjus Juodai, keletą kilometrų teka tiesiai į šiaurę. Prie Pajuostės įtekėjus Juostai, Nevėžis pasisuka į vakarus, bet miesto ribose daro didelį vingį ir ties Senamiesčiu pasisuka į pietus.

Prie Žagienio upė daro vingį į vakarus, o ties Kranto gatve – šiaurę, bet atsimušusi į aukštą krantą, vėl pasuka į vakarus ir taip teka iki Sanžylos žiočių ties Berčiūnais.

Į Nevėžį įteka 70 didesnių ir mažesnių upeliukų, o 41 – Panevėžio apskrities ribose. Jo ilgis 218,7 km, vagos plotis nuo 30 iki 100 metrų, gylis 0,3 – 3 m, žemiau Babtų 7 – 8 metrai.

Pavasariais Lėvuo apsemdavo šimtus hektarų pievų ir dirbamos žemės, verždavosi į Nevėžį, pridarydavo ūkininkams daug nuostolių, todel 1930 m. Buvo pradėtas kasti Sanžylos kanalas. Jo kasimas kainavo 250000 litų. Iš Sanžylos per sekundę Nevėžis gauna 200 – 300 litrų vandens. Šiemet dėl sausros Nevėžį mažai begelbėjo jo intakai. Panevėžio regiono aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, birželio 30-ąją iš Sanžylos Nevėžis begavo 120 litrų per sekundę, o atlikus matavimus ties Jackagaliu nustatyta, kad iš Juodos į Nevėžį per sekundę įsilieja vos 60 – 70 litrų.

Toks lėtas ir nevandeningas Nevėžis šiemet būtų miręs, jei ne Kavarsko siurblinė, pastatyta 1963 – 1964 metais ir papildanti Nevėžį Šventosios vandeniu. Ties Panevėžiu Nevėžio debitas turi būti 4 kub. Metrai per sekundę, kad upė pajėgtų apsivalyti nuo biogeninių teršalų.

Kavarsko siurblinę finansuoja Panevėžio ir Kėdainių miestai. 54 proc. išlaidų moka Panevėžys, 46 proc. – Kėdainiai. Per birželio mėnesį iš Panevėžio miesto biudžeto teko sumokėti net 700000 rublių! Šios išlaidos, matyt, dar didės, kadangi elektros energija nepaliaujamai brangsta, o Kavarsko siurblinė, šiemet suremontavusi vieną siurblį, pumpuoja iš Šventosios 3,9 – 3,7 kub. m vandens. Šios siurblinės vyr. Elektrikas Jonas Dilys sakė, jog liepos mėnesį siurblinė sunaudojo daugiau kaip 1 mln. kilovatvalandžių eletros energijos. Gaila, kad ne visas vanduo pasiekia Panevėžį. Panevėžio regiono aplinkos apsaugos agentūros darbuotojo Antano Kontrimavičiaus duomenimis, prie Berčiūnų Nevėžio debitas 3,4 – 3,5 kub. m per sekundę, vadinasi, kažkur prapuola ne tik visas Nevėžio nuotėkis, bet ir dalis Šventosios vandens. Kur jis dingsta, kol kas neaišku, tačiau dalis, matyt, išgaruoja, filtruojasi.

Epizodiniai tyrimai rodo, kad Kavarsko siurblinė reikalinga, norint išsaugoti Nevėžio, Nemuno, Kuršių marių ir Baltijos jūros ekosistemą. Dar 1989 metais buvo nustatyta, kad Nevėžis ir Šventoji nuplukdo į Kuršių marias nuo kelių šimtų iki tūkstančių tonų sunkiųjų metalų ir cheminių junginių.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 631 žodžiai iš 1194 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.