Nežodinis bendravimas1
5 (100%) 1 vote

Nežodinis bendravimas1

Įvadas:

Žmogaus veido išraiška ir jos iššifravimas yra tik vienas iš bendravimo komponentų sudėtingame nežodinio bendravimo kontekste. Veido išraiška ko gero per dažnai prilyginama nuolatinei emocinei būsenai, nes iš tikrųjų ją galima išmokti apdairiai keisti, norint sudaryti reikiamą įspūdį. Veido išraišką reikšmingai gali pakeisti kosmetika, akiniai, plaukai.

Veido išraiška neabejotinai yra labai reikšmingas žmogaus bendrosios išvaizdos elementas, tačiau susipažinkime ir su kitais nežodinio bendravimo aspektais, ir įsitikinkime, kad jie vaidina nė kiek ne mažesnį vaidmenį, papildydami žodinį bendravimą.

Nežodinis bendravimas

Sakoma, kad žodine kalba žmogus naudojasi norėdamas nuslėpti savo mintis.

Nežodinio bendravimo elementų tinkamas naudojimas leistų patobulinti socialinio bendravimo įgūdžius, lavinti gebėjimus tiksliai apibūdinti save, nenaudojant žodžių. Kiekvienam pravartu žinoti:

a) apie ką byloja žmogaus jausmų “skelbimų lenta” – veidas

b) iš ko galime spręsti apie emocinę įtampą

c) kokią informaciją bendravime simbolizuoja rankų padėtys

d) ką reiškia įtemtas ar atpalaiduotas žmogaus kūnas

e) ką apie mus informuoja turimi daiktai

Kas yra nežodinis bendravimas

Nežodinis bendravimas – tai pats paprasčiausias būdas perduoti pasitenkinimą, nepasitenkinimą, skausmą, simpatiją ar antipatiją kitam žmogui. Prieš išmokdami žodinę kalbą, vaikai geba išreikšti save kūno kalba.

Nežodinis bendravimas arba kūno kalba – tai kūno komunikacijos forma, išreikšta nesąmoningais gestais ir pozomis.

Nežodinis bendravimas – tai universalinė kalba, nes, net nemokėdamas kalbėti, kūno signalų dėka žmogus gebės paaiškinti, kad jis yra alkanas, būdamas bet kuriame pasaulio krašte.

Nežodinio bendravimo elementai

Veido išraiška

Veido išraiška – tai pats svarbiausias nežodinio bendravimo elementas.

Gražūs jausmai sutaurina veidą; nedraugiški ir paniurę mažiau patrauklūs. Tiesa ir tai, kad veido išraiška greitai kinta, nes kalboje atspindi emocijas, kurias žmogus jaučia konkrečios situacijos metu.

Žmogaus veido išraiška susidomėta jau seniai, tačiau C. E. buvo vienas iš pirmųjų, pakvietęs 50 žmonių ir paprašęs juos pademonstruoti 40 skirtingų veido išraiškų. Pademonstruoti veido išraiškas nebuvo sunku, tačiau ekspertai jose visose tesugebėjo “ išskaityti” tik aštuonetą emocijų: džiaugsmą, liūdesį, nustebimą, pyktį, bjaurėjimąsi, baimę, susidomėjimą ir gėdą.

Emocijų išraiškoje dalyvauja visos veido dalys: kakta, antakiai, akys – akių vokai; burna- lūpos bei raumenys, formuojantys raukšles nuo nosies iki lūpų kampučių, nors kai kurios emocijos yra labiau susiję su tam tikromis veido dalimis.

Džiaugsmo emociją veide galime atpažinti iš skruostų – veido, akių – vokų bei skruostų – burnos padėties:

a) burna gali būti užčiaupta arba praverta, lūpų kampučiai truputi pakelti;

b) ryškios raukšlės nuo nosies iki lūpų kampučių, skruostai lyg pakelti ar padidinti;

c) matomos raukšlės apie akis, einančios nuo išorinio akies kampučio, smulkios raukšlelės atsiranda po apatiniu voku.

Liūdesio ir pykčio emocijos matomos iš akių- vokų bei skruostų – burnos padėties, šias emocijas išreiškia:

a) antakių judesius kontroliuojantis raumuo, kuris deformuoja antakių liniją;

b) kaktos vidurinėje dalyje susiformuoja trumpos, horizontalios raukšlės.

Nuostabos emocijai būdinga:

a) ypač pakelti antakiai

b) ištisinės horizontalios raukšlės kaktoje;

c) stipriau praverta burna;

d) plačiai atvertos akys.Baimės emocija nėra sieja su kuria nors atskira veido dalimi. Ją galima įvertinti tik pagal visų dalių veido išraišką.

Manoma, kad socialinės interakcijos metu veido išraiška yra ypač svarbi abiem jos dalyviams- kalbančiajam ir klausančiajam.

Ne tik veido išraiška, bet taip pat žvilgsnis ir gestai yra tie svarbūs elementai, kurie gali sustiprinti arba įnešti dviprasmiškumą į žodinį bendravimą.

Žvilgsnis

Bendravimo procese kalbėtojas su klausytoju nuolat bendrauja žvilgsniu. Apsikeitimai žvilgsniu ypač skiriasi šiais atvejais:

a) nesikalbant, tik apsikeičiant žvilgsniu su nepažystamais;

b) kalbantis nepažįstamiems , ypač jei pokalbis vyksta neutralia tema;

c) kalbantis pažįstamiems, kurie sėdi vienas prieš kitą;

d) kalbantis pažystamiems, kurie vienas kitam patinka.

Žvilgsnis taip pat turi informacijos siuntėjo funkciją. Apie 0,75s trunkančiu žvilgsniu siekiama pabrėžti kažką svarbaus; atskiri trumpi žvilgsniai gali pastiprinti žodžius ar tam tikras frazes; kryptingas žvilgsnis gali būti nukreiptas į tam tikrus objektus ar asmenis, ką nors apie juos sakant ar suteikiant jiems žodį.

Žvilgsnis gali atlikti ir valdingumo
funkciją. Pvz.: Napoleonas, norėdamas kitiems padaryti įspūdį, žiūrėdavo žvilgsniu, kuris buvo apibūdintas kaip”nepakeliamas išlydimo metalo spindesys”.

Gestai

Kalbėdami žmonės daro daugybę kūno judesių ypač rankų judesių. Gestai yra viso žmogaus kūno judėjimo dalis. Judėjimu savo gyvenimą pradeda kūdikiai.

Kūno judesiai pirmiausia yra svarbūs pačiam asmeniui, nes kiekvienas kūnas atskleidžia giluminius dalykus, todėl svarbu yra jausti ir įsiklausyti į savo kūną. Judesys gali išreikšti jausmus, patirtį, išgyvenimus, nes tai, kas vyksta kūne yra emocijų šaltinis. Kūno judesių suvokimas bei gebėjimas tiksliai išreikšti savo patirtį retai kada ateina savaime, to reikia mokytis.Gestikuliuojama dažniausiai kalbos pauzių metu ir tai skatina manyti, kad gestai,išreikšdami bendra kūno nusiteikimą, pasirodo pirmiau nei mintis išreikšdama žodžiais. Psichoanalitikų nuomone, gestai pasirodo pirmiau, nes jie išreiškia pasąmonines mintis, kurios sąmoningai bus suvoktos šiek tiek vėliau.

Gestai yra tyrinėti kur kas mažiau, tačiau, atrodo, kad mojavimas kumščiu (pykčio išreiškimas), rankų sukryžiavimas (nerimas, susirūpinimas), veido užsidengimas rankomis (gėda), rankos piršto iškėlimas ir galvos nulenkimas (nuraminimas), žiovulys (nuobodumas) kultūros požiūriu yra universalūs.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 973 žodžiai iš 1878 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.