Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui
5 (100%) 1 vote

Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui

NUSIKALTIMAI IR BAUDŽIAMIEJI NUSIŽENGIMAI ŽMOGAUS SEKSUALINIO APSISPRENDIMO LAISVEI IR NELIEČIAMUMUI

Nusikaltimai žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui trumpai vadinami lytiniais nusikaltimais. Tai objektyviai seksualūs veiksmai, kurie daro fizinę ir moralinę žalą konkrečiam asmeniui ir pažeidžia visuomenėje susiformavusią lytinių santykių sanklodą. Šie nusikaltimai pažeidžia Konstitucijos pripažintas žmogaus teises- teisę į laisvę, neliečiamumą, garbę ir orumą.

149 straipsnis. Išžaginimas

Išžaginimas, dar vadinamas išprievartavimu, yra sunkiausias ir dažniausiai padaromas lytinis nusikaltimas. Daugiau kaip 90 procentų užregistruojamų nusikaltimų yra išžaginimai. Bausmė- laisvės atėmimas iki 7 metų.

Išžaginimo objektas yra asmens seksualinio apsisprendimo laisvė, kai nukentėjusysis yra lytiškai subrendęs, ir seksualinis neliečiamumas, kai nukentėjusysis nėra lytiškai subrendęs. Papildomas objektas- garbė ir orumas, taip pat fizinė laisvė, sveikata. Šiuo nusikaltimu padaroma fizinė žala.

Nukentėjusiuoju gali būti ir sutuoktinis/ė, meilužis/ė, ar moteris prostitutė. Nusikaltimo esmė yra ta, kad veika padaryta, lytiškai santykiauta prieš moters valią, be jos sutikimo.

Fizinis smurtas nusikaltimo sudėtyje- mušimas, smūgių sudavimas, surišimas ir pan.

Grasinimai- tai psichinis smurtas. Įstatyme grasinimų turinys nenurodytas.

Pasinaudojimas bejėgiška nukentėjusiosios būkle yra tada, kai lytiškai santykiaujama su asmeniu, kuris dėl psichinės ar fizinės būklės arba nesupranta, nesuvokia su juo atliekamų veiksmų prasmės, reikšmės, arba, nors ir supranta, tačiau dėl fiziologinių priežasčių negali priešintis ar net išreikšti savo nuomonės. Žodžiu, kai su asmeniu elgiamasi kaip su daiktu.

Straipsnio antra dalis išskiria grupiškumą, t.y. kai nusikaltimą atlieka grupė asmenų. Bendrininkais laikomi ne tik lytiškai santykiavę, bet ir smurtavę, grasinę ar kitaip padėję įgyvendinti nusikalstamą sumanymą. Bausmė- laisvės atėmimas iki 10 metų.

Trečioji dalis išskiria nepilnamečio asmens ( neturinčio 18 metų) išžaginimą. Tokie išžaginimai sudaro daugiau nei pusę visų išžaginimų. Bausmė- laisvės atėmimas nuo 3 iki 10 metų.

Ketvirta dalis nurodo mažamečio išžaginimą (asmens iki 14 metų) už kurį skiriama bausmė laisvės atėmimas nuo 5 iki 15 metų.

150 straipsnis. Seksualinis prievartavimas

Prievartinis aistros tenkinimas nėra laikomas lytiniu santykiavimu, nes negali sukelti ir praktiškai nesukelia tokių sunkių padarinių kaip natūralus lytinis aktas- nėštumo, užkrėtimo ŽIV ar kita venerine liga, ilgalaikio psichikos sutrikimo, dėl ko išžaginimas ir laikomas labai sunkiu nusikaltimu ir taip griežtai baudžiamas.

Už šį nusikaltimą taikomas laisvės atėmimas iki 6 metų. Taip pat išskiriami grupiškumas, bei šių veiksmų atlikimas su nepilnamečiu bei mažamečiu asmeniu.

151 straipsnis. Privertimas lytiškai santykiauti

Privertimas yra asmens prispyrimas lytiškai santykiauti pasinaudojant jo priklausomumu arba grasinant panaudoti smurtą ar panaudojant kitokią psichinę prievartą. Bausmė už šį nusikaltimą- areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų. Taip pat išskiriamas tokių veiksmų atlikimas nepilnamečiui asmeniui.

152 straipsnis. Seksualinis priekabiavimas

Už šį nusikaltimą taikoma bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas.

Už visuose šiuose straipsniuose, 1 dalyje numatytą veiką asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

153 straipsnis. Mažamečio asmens tvirkinimas

tvirkinamieji veiksmai yra tyčinis nusikaltimas, padaromas tiek tiesiogine, tiek netiesiogine tyčia. Be to, ši sudėtis yra ir tais atvejais, kai jų adresatas arba atsitiktinis stebėtojas yra vaikas ar paauglys, neturintis 16 metų, ir kaltininkas tai žinojo, numatė, arba galėjo numatyti.

Už vaikų ir paauglių tvirkinimą atsako abiejų lyčių asmenys, sulaukę 16 metų. Jie baudžiami bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

XX SKYRIUS

NUSIKALTIMAI ŽMOGAUS LAISVEI

Šių nusikaltimų objektas yra žmogaus laisvė, t.y. laisvė pasirinkti, kaip elgtis, įskaitant ir laisvę pasirinkti savo buvimo vietą. Nukentėjusiuoju gali būti bet kuris žmogus, įskaitant mažametį, neveiksnų, nepakaltinamą asmenį, kuris laisvės gali ir neturėti arba nesuvokti, tačiau tada kaltininkas objektyviai disponuoja žmogumi kaip daiktu arba pažeidžia tėvų, globėjų teisę lemti nukentėjusiojo poelgius bei jo buvimo vietą.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 682 žodžiai iš 1311 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.