Nutukimas jo priežastys ir profilaktika
5 (100%) 1 vote

Nutukimas jo priežastys ir profilaktika

Tikėkimės, kad posakis „gero žmogaus turi būti daug”, nugrims gilion užmarštin. Požiūris į nutukimą keičiasi. Tolimoje praeityje sugebėjimas kaupti riebalus buvo evoliucinis privalumas, leidžiantis žmogui išgyventi ilgais priverstinio badavimo periodais. Apkūnios moterys, įamžintos garsių dailininkų drobėse, simbolizavo vaisingumą ir sveikatą, o pilni vyrai – buvo didybės ir turtingo gyvenimo simbolis.

Tačiau vystantis medicinos mokslui palaipsniui keitėsi požiūris į pilnumą. Dabar nutukimas vertinamas kaip chroniška liga, turinti neigiamos įtakos sergamumui diabetu ar širdies ligomis bei priešlaikinės mirties rizikos padidėjimui. Tai yra didžiulė problema; liga, kuriai apibūdinti pasitelkiama itin daug skaičių: kasmet auga ne tik kenčiančių nuo antsvorio žmonių kiekis, bet ir išlaidos, skiriamos šiai ligai gydyti.

Nutukimo epidemija

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo(!) žmonių kenčia dėl antsvorio ar nutukimo.

Didžiausias susidomėjimas nutukimu bei su nutukimu susijusiomis problemomis yra Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kas trečias amerikietis kenčia nuo antsvorio. JAV Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimų duomenimis, nutukusių per metus padaugėja 1 proc. Tai reiškia, kad 2230 metais absoliučiai visi, t. y. 100 proc. amerikiečių bus nutukę.

Panaši situacija ir Europoje. Anglijos sveikatos departamento duomenimis, 34 proc. 16-64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. to paties amžiaus vyrų kenčia nuo antsvorio, o 16 proc. vyrų ir 17 proc. moterų yra ypatingai nutukę.

Europoje nutukimo problema ypač aktuali pietinės ir rytinės Europos gyventojams (tai reiškia, kad ir mums), kur net 40 proc. gyventojų kenčia nuo nutukimo. Lietuvoje antsvorį turi 42 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Net 17 proc. Lietuvos moterų ir 11 proc. vyrų yra nutukę.

Tačiau nutukimas yra rimta problema ne tik išsivysčiusiose šalyse. Britanijos medicinos žurnale „Lancet” pateikiami duomenys, jog per paskutiniuosius 8 metus Kinijoje moterų, turinčių antsvorį, padvigubėjo, o vyrų – patrigubėjo. Nerimą medikams kelia ir tas faktas, kad arterinės hipertenzijos susirgimų skaičius dabar praktiškai prilygsta JAV.

Daugiau nei pusė naujų susirgimų cukriniu diabetu atvejų, užregistruota Indijoje ir Kinijoje, skelbia žurnalas „Lancet”. Egipte tiek pat sergančių cukriniu diabetu, kiek ir Amerikoje. Meksikoje visuose visuomenės sluoksniuose nutukimo atvejų sparčiai daugėja, o tuo pačiu ir sergančių diabetu. Net ir labai vargingose šalyse, kurios yra į pietus nuo Sacharos, skaičius, kenčiančių nuo antsvorio daugėja.

Kas yra nutukimas?

Nutukimu vadiname per didelį kūno svorį dėl riebalinio audinio kiekio padaugėjimo.

Kūno svorį galima įvertinti apskaičiuojant Kūno masės indeksą (KMI). KMI – tai kūno masės ir ūgio santykis. Jį galima apskaičiuoti kūno masę kilogramais padalinus iš ūgio metrais pakeltais kvadratu.

Žmogaus svoris yra idealus, jeigu jo KMI yra 22,5 kg/m².

Pagal KMI žmonės atitinkamai klasifikuojami bei galima numatyti jų susirgimo įvairiomis ligomis riziką:

Liesi – mažiau nei 18,5 kg/m²

Normali kūno masė – 18,5 – 24,9 kg/m²

Antsvoris – 25,0 – 29,9 kg/m²

I laipsnio nutukimas – 30,0 – 34,9 kg/m²

II laipsnio nutukimas – 35,0 – 39,9 kg/m²

III laipsnio nutukimas – daugiau nei 40 kg/m²

Vertinti kūno masę, naudojant KMI, netinka augantiems vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, kuriems sunku išmatuoti ūgį, sportininkams, sunkumų kilnotojams, kurių labai išsivystę raumenys, taip pat nėščioms moterims.

Populiarus ir kitas – paprastesnis metodas. Nutukimas konstatuojamas, jei moters liemens apimtis viršija 88 cm, o vyrų – 102 cm.

Ligos priežastys

Nutukimas dažniausiai siejamas su netinkamais mitybos įpročiais ir pasyviu gyvenimo būdu. Kai su maistu gaunama energija viršija poreikius, tai jos perteklius trigliceridų pavidalu kaupiasi organizmo riebaliniame audinyje.

Nutukimą gali lemti daugybė veiksnių:

Genetinės priežastys

Daugiausia nutukusiųjų yra šeimose, todėl galima įtarti genetinį paveldimumą. Tyrimų duomenimis, apie 70 proc. nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra ar buvo nutukęs. Genetinis nutukimo perdavimas kol kas išlieka nežinomas. Gali būti, kad nutukimui turi įtakos keletas genų, kurie yra svarbūs energijos įsisavinimui ir sunaudojimui.

Fiziologiniai veiksniai

Kūno masė didėja senstant. Svorio augimas šiek tiek sumažėja senstant. Be to, moterų kūno masės indeksas didėja proporcingai gimdymų skaičiui.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 677 žodžiai iš 2230 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.