O balakausko šiuolaikinė muzika
5 (100%) 1 vote

O balakausko šiuolaikinė muzika

Osvaldas Balakauskas (g. 1937, Miliūnai, Lietuva) mokėsi Vilniaus pedagoginio instituto Muzikos fakultete (1957-1961), vėliau kompoziciją studijavo Kijevo konservatorijoje, Boriso Liatošinskio klasėje ( 1964-1969) m. Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje (reziduojantis Paryžiuje). Šiuo metu Lietuvos Muzikos akademijoje vadovauja Kompozicijos katedrai. 1996 metais Osvaldas Balakauskas buvo apdovanotas Lietuvos Nacionaline premija.

Osvaldo Balakausko muzika nuolat atliekama įvairiuose festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. Minėti festivaliai Maskvos žvaigždės (1982), Varšuvos ruduo (1987, 1993,1994, 1997), Leningrado III tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis (1988), Berlyno bienalė, Zagrebo bienalė (1989), Berliner Festwochen, Prahos pavasaris (1991), Pasaulio naujosios muzikos dienos (1992, Varšuva), Šlėzvigo-Holšteino festivalis (1992), Europa Musicale (1993,Miunchenas), Wratislava Cantans(1995), New Haveno tarptautinis menų ir idėjų festivalis (1996).

Osvaldas Balakauskas yra vienas iš nedaugelio mūsų laikų kompozitorių, ambicingai plėtojančių savo originalią muzikos sistemą. Jo kūrybiniame kelyje ypatingai svarbūs buvo studijų metai Kijeve, kur kompozitorius bendravo su avangardistines idėjas puoselėjančias Ukrainos kompozitoriais, susižavėjo Stockhauseno, Boulezo, Xenakio ir ypač Weberno bei Messiaeno kūryba. Kompozitoriaus kompozicinė technika yra plėtojama dviejomis kryptimis:

• per specifinį serializmą, kai serija reguliuoja transpoziją. Transpozicijos objektais gali tapti garsų grupė, akordas, akordų grupė, tam tikros dermės ar net jau sukomponuotos ( stilistiškai atpažįstamos) muzikos fragmentas;

• per naująją diatoniką, eksplotuojant 8-, 9-, 10-, ir 11-, garsų diatonines sistemas ir jų imantinę struktūrą. Ši sistema išplėtota teorinėje Osvaldo Balakausko studijoje ,,Dodekatonika”, kurios pirma dalis neseniai buvo publikuota Krokuvos muzikos akademijoje.

Nauja harmonija (dažniausiai besiremianti oktatotiniais ir enneatoniniais modeliais) kuria ypatingą, intriguojantį garsinį klimatą, kuris yra atpažįstamas kaip ,,Balakausko tonacija”. Griežtai organizuota garso aukščio sfera yra derinama su ritmo sistemomis, kildinamomis iš Blacherio. Kūriniuose kompozitorius vis dažniau naudoja elektronines priemones.

O.Balakauskas yra vienas svarbiausių lietuvių simfoninės muzikos kompozitorių. Jo muziką veikia įvairios idėjos ir stiliai: dodekafonija, modalumas, progresiniai ritmai, impresionizmas, neoklasicizmas, džiazas. Balakauskas yra sukūręs originalią kūrybos sistemą, apimančią aukščio ir ritmo organizavimą, o harmoninę kalbą apibendrinęs traktate ”Dodekatonika” (1997). Kompozitorius mėgsta konsonansinį skambesį, judrų kontrapunktą, aiškią formą. Jam artimas muzikos idealas, todėl jis rašo daugiausia instrumentinę muziką, pasižyminčią koncertiškumu ir virtuoziškumu. Balakauskas taip pat yra lietuviškos elektroakustinės ir elektroninės muzikos pradininkas.

Balakauskas sukūrė 5 simfonijas (1973-2001), “Kalnų sonatą” fortepijonui ir orkestrui (1975), “Passio strumentale” styginių kvartetui ir orkestrui (1980),Koncertą obojui ir orkestrui (1981), “Opera strumentale” orkestrui (1987), “Concerto brio” smuikui ir orkestrui (1999), “Tyla. Le silence” 4 balsams ir orkestrui (1987), “Chopin-Hauer” ansambliui ir įrašui (1990), “Requiem in memoriam Stasys Lozoraitis” mecosopranui, chorui ir orkestrui (1995), kamerinių elektroakustinių ir elektroninių kūrinių.

“Bop-art” violončelei ir fortepijonui (pirmoji versija-trombonui ir fortepijonui, 1995) yra vienas kūrinių, kuriuose Balakauskas remiasi įvairiomis džiazinėmis idėjomis ir artimomis džiazui struktūromis. “Bop-art” reiškia “bopo menas”, tačiau tai tik simbolinis pavadinimas, labiau žymintis sąsają su džiazu apskritai nei konkrečiu stiliumi.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 484 žodžiai iš 874 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.