Oda
5 (100%) 1 vote

Oda

Oda

Oda (lot. cutis) – žmogaus ir gyvūnų kūno paviršiaus dangalas, kuris su specializuotais dariniais – plaukais, nagais ir odos liaukomis sudaro bendrąją kūno dangą. Bendras žmogaus odos paviršiaus plotas – 1,6 m². Žmogaus oda sudaryta iš epidermio (epidermis), tikrosios odos (corium, derma) ir poodžio (subcutis, hypoderma). Ji saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų, išorės poveikių, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, išskiria vandenį ir katabolizmo produktus, susijusi su imunine sistema, joje yra daug receptorių, todėl svarbi ir kaip jutimo organas.

Odos liaukos

Odos liaukos – odos epidermio dariniai. Žmogaus ir žinduolių odoje jų yra daug, jos skiriasi forma, funkcijomis ir svarba:

• Riebalinės liaukos. Jos kekinės (alveolinės), išklotos daugiasluoksniu epiteliu. Išskiria tirštą, riebų sekretą į plaukų maišelius, todėl plaukai tampa patvaresni ir nešlapa. Gyvūnų pasaulyje tokia fiziologinė funkcija ypač svarbi daug laiko vandenyje praleidžiantiems žinduoliams (bebrui, ūdrai).

• Prakaito liaukos. Jos yra vamzdinės, galas susiraitęs į kamuolėlį ir paniręs gilai odoje. Šios liaukos išskiria prakaitą, kurio sudėtyje yra daug vandens, šlapalo ir druskų. Garuojant prakaitui kūnas pamažu atvėsta. Todėl tiek žmonėms, tiek žinduoliams prakaito liaukos svarbios kaip termoreguliacijos priemonė. Visiškai prakaito liaukų neturi banginiai, sirenos, labai jų mažai teturi plėšrieji, o daugumos graužikų jos yra tik letenėlių apačioje ir kirkšnyse. Arklio suprakaitavusi plaukuota oda putoja, nes prakaite yra baltyminių medžiagų.

• Kvapiosios liaukos. Jų išskiros stipriai kvepia, žinduoliams jos svarbios ryšiams palaikyti, ypač per rują. Be to, tokiomis išskyromis ženklinamos teritorijos, atbaidomi priešai. Elniai ir drambliai kvapiąsias liaukas turi galvos paviršiuje, porakanopiai – tarp kanopų, kabargos – pilvo srityje, kirstukai – liemens šonuose, bebrai – prie išorinių lytinių organų, įvairūs plėšrieji – prie analinės angos.

• Pieno liaukos

Oda

„Mano oda problemiška. Ar piliulės gali padėti?“

Kiekvienas, patyręs vargus dėl spuogų, tikrai žino, kaip spuogai gali įstumti žmogų į neviltį. Vos keletas odos defektų gali apkartinti gyvenimą. Nesibaigiančios odos problemos neabejotinai kenkia kai kurių moterų gyvenimo kokybei. Negraži, nuolat išberiama spuogais (akne) oda paprastai žengia koja kojon su silpnais, riebaluotais plaukais. Abi problemas kai kurios kontraceptinės tabletės, deja, gali netgi padidinti, tačiau yra piliulių, pagerinančių odos ir plaukų būklę.

Taigi jei turi problemišką odą, tau ypač aktualu sužinoti, kurios kontraceptinės piliulės geriausiai tiktų. Šiuo atveju tau padės gydytojas.

Spuogai

„Mane kamuoja aknė. Ar piliulė gali padėti?“

Aknė yra odos susirgimas, galintis išplisti visame veide, kai kuriose kaklo srityse bei nugaroje. Susirgus akne, išberia skausmingais raudonais spuogais, baltais, geltonais ar juodais kamedonais (inkštirais). Anksčiau ši liga buvo neišgydoma, tačiau šiandien yra puikus pasiūlymas nuo aknės kenčiančioms merginoms ir moterims. Dabar tu gali vartoti naujas kontraceptines piliules, kurių sudėtyje yra naujas progestinas, pavadintas drospirenonu. Daugumai vartotojų jis padeda galutinai atsikratyti aknės ir džiaugtis švaria oda.

Kas sukelia aknę?

Viskas, kas sukelia aknės atsiradimą, vyksta po oda, todėl dažnas prausimasis ir odos šveitimas nepadės ja atsikratyti. Nuo aknės kenčiančių moterų organizme vienu metu įvyksta daug reiškinių. Dėl padidėjusio riebalinių liaukų aktyvumo, veido ir galvos oda gamina per daug riebalų. Tuo pačiu metu odos porų sienelėse gaminamas baltymas, keratinas, pradeda formuoti mažus gumbelius. Negyvų odos ląstelių bei riebalų sankaupos suformuoja kamščius ir užkemša poras. Šie kamščiai neleidžia riebalų pertekliui ištekėti į odos paviršių. Šitoje lipnioje, riebioje terpėje dauginasi bakterijos ir dirgina odą. Būtent todėl, kylant spuogams, išties skauda.

Naujosios mažų dozių kombinuotos piliulės su drospirenonu – tai ne tik efektyvi apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė. Šios tabletės teigiamai veikia lengvo ir vidutinio sunkumo aknę.

Piliulė ir oda

Koks yra naujos piliulės vaidmuo?

Negraži, nuolat išberiama spuogais (akne) oda paprastai žengia koja kojon su silpnais, riebaluotais plaukais. Abi problemas kai kurios kontraceptinės piliulės, deja, gali netgi padidinti, tačiau yra tablečių, pagerinančių odos ir plaukų būklę.

Naujausi išradimai, tokie kaip kombinuotos kontraceptinės piliulės su drospirenonu, pasiūlo sprendimą. Šios piliulės gali visiškai pašalinti odos problemas bei sumažinti plaukų riebalavimąsi. Taigi jei turi problemišką odą, tau ypač aktualu sužinoti, kurios kontraceptinės piliulės geriausiai tiktų. Šiuo atveju tau padės gydytojas.

Drospirenonas ir tavo oda

Drospirenonas yra naujas progestinas, kuris kartu su kontraceptinėje tabletėje esančiu estrogenu apsaugo nuo nėštumo. Tačiau drospirenonas turi ir papildomą poveikį – teigiamai veikia odą ir plaukus.

Dažniausiai tokių problemų kaip inkštirai, aknė, riebaluoti plaukai priežastis yra androgenai – vyriški hormonai, skatinantys vyriško tipo antrinių lytinių požymių formavimąsi. Androgeninių hormonų yra
kiekvienos moters organizme, lygiai taip pat kaip kiekvienas vyras turi estrogenų. Drospirenonas pasipriešina androgenų poveikiui moters organizme, padėdamas greitai atsikratyti tokių problemų kaip riebi oda ir riebaluoti plaukai. Todėl tu žymiai labiau džiaugsies savo išvaizda ne tik prieš ir po menstruacijų, bet nuolat – mėnuo po mėnesio, metai po metų. Vien tik šis psichologinis poveikis gali sustiprinti tavo gerą savijautą.

Odos priežiūra

Rūpinuosi savo oda

Svarbiausi patarimai, ką daryti, kad oda atrodytų sveikesnė:

• Jei rūkai, nedelsdama mesk. Rūkymas gali suteikti tavo odai nesveiką gelsvą atspalvį, ji per anksti sensta, virš tavo viršutinės lūpos susidaro pastovių raukšlių.

• Venk cukraus, apdoroto maisto, keptų patiekalų, šokolado, nealkoholinių gazuotų gėrimų bei traškučių. Visi šie produktai gali sumažinti natūralų odos skaistumą.

• Per dieną išgerk šešias – aštuonias dideles stiklines mineralinio vandens, daugiau gerk sportuodama. Jei neišgeri pakankamai vandens, tavo oda greitai išsausės ir šerpetosis.

• Saulėtą dieną nesirodyk lauke be apsauginio kremo nuo saulės.

• Nevartok per daug alkoholio. Po smagaus vakarėlio visada gerk daug vandens, kad išvengtumei dehidratacijos.

Spuogų ir kitų odos defektų atsiradimas paauglystės periodu yra žiaurus smūgis jauniems žmonėms, kurie turi susidoroti su kitais emociniais ir fiziologiniais pokyčiais.Paauglystėje odos pakitimus lemia hormonai. Odos riebalų liaukos padidėja ir suaktyvėja, gamindamos riebios medžiagos perteklių. Riebalų liaukų yra viso kūno odoje, bet daugiau jų yra ant veido ( ypač kaktoje, ant nosies ir smakro, dažnai vadinamoje ,,T“ zonoje ), ant kaklo, pečių, viršutinės krūtinės dalies ir nugaros. Tai sritys, kuriose dažniausiai iškyla spuogai.

Spuogų atsiradimas

Odos problemų šaknys yra po odos paviršiumi esančiame davinyje. Paprastai riebalų liaukų pagaminti riebalai prasiskverbia pro plaukų maišelius ar poras į odos paviršių. Padidėjus riebalų kiekiui, jis gali susijungti su negyvomis odos ląstelėmis ir užkimšti poras.Tuomet atsiradusios bakterijos dauginasi ir skaido riebalus porose, išleisdamos toksines medžiagas, kurios prasiskverbia pro porų sienelę ir lemia odos paviršiaus paraudimą bei spuogelius.

Porų kamščiai, susijungę su oru virsta inkštirais. Tai ne purvas sudaro inkštirus tamsius. Juodumas yra dėl pigmento melanino, kuris susirenka pusiau užkimštoje poroje. Kai pora visiškai užsikemša, susiformuoja spuogas. Jis yra pavojingesnis už inkštirą, nes dėl jo gali kilti uždegimas. Spuogai yra odos savybė ir jie susiformuoja odos poroje aplink plaukų maišelius ir riebalų liaukas.

Kasdieninės odos priežiūros įpročiai gydant spuogus:

Paaugliai gali neturėti pakankamai kantrybės, bet laikui bėgant, išmokus rūpintis oda, galima išvengti spuogų. Jokios odos priežiūros priemonės negali duoti rezultatų per naktį, tačiau iš anksto užkirsdami kelią ir gydydami, paaugliai gali pasiekti, kad jų oda būtų lygesnė ir išmokti geriau rūpintis iškilusiais spuogais.

Prevencija: kad nuplautų kasdienį purvą ir riebalus nuo savo veido, paaugliai turi atsargiai prausti veidą su švelniu veido skysčiu ar švelniu antibakteriniu muilu bent du kartus per dieną.Negalima spausti, krapštyti ir liesti spuogų, nes tai gali sukelti uždegimą ir jis paplis po visą odą.

Oda ir jos sandara

Oda- pats didžiausias kūno organas ( jos paviršius yra 1,5- 2 m2 ). Oda atsinaujina iš vidaus ir nuolat keičiasi. Ją sudaro trys sluoksniai: epidermis, derma ir hipoderma.ODOS FUNKCIJOS:

1. Apsauginė (nuo nepalankių veiksnių: mechaninių, cheminių, šiluminių, šviesos).

2. Kvėpavimo.

3. Oda atlieka kondicionieriaus vaidmenį (per parą oda išgarina 800g vandens garų).

4. Šalinimo

EPIDERMIS

– tai danga, apsauganti tikrąją odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio. Epidermyje dalijasi ląstelės. Jis sudarytas iš tokių sluoksnių: raginio, blizgiojo, grūdėtojo, dygliuotojo ir bazalinio. Epidermyje nėra kraujagyslių, todėl jį maitina limfa, tekanti pro bazalinę membraną.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1448 žodžiai iš 4744 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.