Oda
5 (100%) 1 vote

OdaOda – tai žmogaus apsauginis „skafandras“, saugantis organizmą nuo aplinkos poveikio. Jos pažeidimas – tai vartai mikroorganizmų invazijai ir įvairioms ligoms.Odą veikia įvairūs aplinkos faktoriai – aplinkos temperatūra, drėgmė, cheminis aplinkos užterštumas (rūgštūs lietūs ir t.t.), ir aišku, mūsų naudojamos higienos ir kosmetikos priemonės. Jas mes naudojame, norėdami padėti savo „skafandrui“ susidoroti su aplinkos faktoriais, norėdami pabėgti nuo laiko tėkmės. Bet ar iš tikrųjų mes visada padedame savo odai? Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairių produktų, turinčių mus jauninti, saugoti, tausoti ir gražinti. Ar visi jie nekenksmingi mūsų odai, ar visus bandymus ištvers mūsų oda, ar … Perskaitykite:

1. Muilas. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja neutralią rūgščios reakcijos odos dangą. Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis ne šarminius. Muilai, skirti intymiai higienai – dar švelniau veikiantys ir mažiau dirginantys muilai, kas ypač svarbu, nes jie kontaktuoja ne su oda, o su gleivinėmis, kurios itin jautrios didesnių cheminių medžiagų koncentracijų poveikiui. Kokį naudosite muilą – kietą ar skystą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui ir nepamiršti jo naudoti apskritai. Maža detalė – naudojant kietą muilą, stenkimės jį laikyti sausai ir visada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, tampa neveiksmingas, o kartais ir pavojingas, nes virs mikroorganizmų migracijos keliu šeimoje. Dar viena smulkmena – senesnio amžiaus žmonės dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą – tai labai klaidingas įsitikinimas – visų pirma jo šarmų kiekis yra labai didelis, jis labai agresyvus, todėl tinka tik skalbimui. Apskritai, patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų, dažų (gali sukelti alerginius susirgimus). Bet paprastai šie muilai nėra geros prekinės išvaizdos, todėl žmonės juos vengia rinktis.Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele – skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Šių prausimosi priemonių reakcija paprastai atitinka optimalią (pH-5,5), o odai švelnumo įspūdį suteikia sudėtyje esančios įvairios rūgštys (įdėmiau perskaitykime etiketes).Muilais nepatartina plauti sausos odos, ypač kai mėgstama praustis karštu vandeniu, nes šie faktoriai ypač greitai pažeidžia šarminį-rūgštinį odos balansą.

2. Odą saugančios priemonės

1) Losjonai, pieneliai kūnui – naudojami kaip apsauginiai faktoriai, atstatantys odos drėgmės balansą, neleidžiantys jai sausėti. Jų sudėtyje yra riebalų, ir vitaminų, kitų biologiškai aktyvių medžiagų, atstatančių odos elastingumą, stangrumą. Svarbu kiekvieną kosmetikos priemonę sau pritaikyti, kad nesukeltume nepageidaujamų reakcijų. Kiekvieną priemonę įsigijus, pravartu būtų išbandyti ant vidinio žasto paviršiaus – jei ji jums netinka, pamatysite paraudimą, atsiras pateptos vietos niežulys ar kitos reakcijos.

2) Kremai. Pagrindinė taisyklė – rinktis pagal savo odos tipą. Beveik visų kremų pagrindinė sudedamoji dalis riebalai (glicerinas ir kiti), riebaluose tirpūs vitaminai E ir A, pantenolis, subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis ir t.t. Į kai kurių kremų sudėtį įeina dezinfekuojančios medžiagos, šios priemonės skirtos problemiškai spuoguotai odai.Kremai, skirti specialiai odos priežiūrai, gali turėti biologiškai veiklių medžiagų – keramidų, augalinių rūgščių. Tai kremai saugantys nuo raukšlių, strazdanų. Juos reikėtų vartoti itin atsargiai, nes sudėtyje esančios medžiagos gali veikti itin agresyviai, ko pasėkoje gali sukelti neprogramuotas reakcijas – odos paraudimą, paburkimą, perštėjimą, niežulį. Bet kokiu atveju kremą naudoti tiesiog būtina, kai oda yra sausa ir jautri. Tada ji labiausiai pažeidžiama, o apsaugą jai gali sukurti tik naudojamos pagalbinės priemonės (kremai, losjonai).

Kad atstatyti natūralų rankų odos drėgmės balansą, gydyti rankų odos įdrėskimus, vėlgi patartina naudoti kremus, gaminamus glicerino pagrindu.

Kojoms irgi yra gaminami specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina minkštinančios odą, ją maitinančios ir antiseptinės (saugančios nuo grybelinių odos susirgimų) medžiagos. Ypač kruopšti turėtų būti linkusi gausiai prakaituoti kojų priežiūra.

Dar viena problemiška mūsų kūno dalis yra lūpos. Lūpų oda yra plona ir jautri, ji ypač jautriai reaguoja į vėjo, saulės, karščio ar šalčio poveikį. Lūpų oda sausėja, ima pleiskanoti, suskeldėja, kraujuoja ir, žinoma, labai skauda. Lūpų odos pažeidimui įtakos turi karštas maistas, rūkymas, alkoholis ir, aišku, dantų būklė. Neretai lūpas apninka herpes virusų infekcija, todėl turėtumėte pasirūpinti, kad namų vaistinėlėje visada būtų priešvirusinis tepaliukas. Turbūt žinote, kad Herpes infekciją savo šeimos ir draugų ratui galite lengvai padovanoti bučiuodamiesi, p

er rankšluosčius ir t.t. O lūpų priežiūros pagrindiniai elementai būtų šie – vengti blogų įpročių, nenaudoti netinkamos, pasenusios kosmetikos, stengtis apsaugoti lūpas nuo tiesioginių ultravioletinių spindulių,
nesinaudoti svetimu rankšluosčiu, moterims – nepalikti lūpų dažų nakčiai, juos kruopščiai nuvalyti, nes visos kosmetikos priemonės irsta ir yra gera terpė mikrobams.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 865 žodžiai iš 1611 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.