Opera
5 (100%) 1 vote

Opera

Operos gimimas

Opera atsirado Florencijoje, kuri nuo senų laikų buvo vienas didžiausių Italijos meno centrų. Florencijos didiko Giovanni Bardi namuose rinkdavosieruditai – poetai, muzikai. Filosofai.Šis būrelis buvo vadinamas Florencijos kamerata. Jie studijavo senovės graikų filosofų Platono ir Aristotelio darbus, graikų meną. Aiškinama, kad graikų tragedija buvo tokia įspūdingatodėl, kad ji buvo dainuojama, – muzikos uždavinys esąs išreikšti, pabrėžti poetinio teksto prasmes. 1581 m. Vinčenzo Galilei, būsimojo astronomo tėvas, matemati-

Kas, senosios graikų kultūros žinovas, kompozitorius teoriškai pagrindė naujojo muzikos stiliaus atsiradimą. Tuometinei polifonijai jis priešpastatė vienbalsio dainavimo stilių, pats sukūrė keletą kūrinių solo su akompanimentu. Tai gimė akompanuojamoji monodija – rečitatyvinis, vėliau ir melodingas dainavimo būdas, kuomet vienu balsu, pritariant instrumentams, jausmingai ir pakiliai perteikiama dramos prasmė.

1597 m. kompozitorius Jacopo Peri ir poetas Ottavio Rinuccini sukūrė pirmąją muzikos dramą „Dafnė“, kuri buvo atlikta didiko Jacopo Corsi rūmuose. Mūsų dienas pasiekė keletas jos fragmentų. 1600 m. laikomi tikraisiais operos atsiradimo metais. Pagal antikinį siužetą kompozitorius J. Peri poeto O. Rinuccini libretu sukūrė operą „Euridikė“.

Ji buvo atlikta prancūzų karaliaus Henriko IV ir Marijos Medici vedybų proga. Tada operą tuo pačiu libretu sukūrė ir Giulio Caccini.

Šventinis operos pastatymas neapsiėjo be puošnių scenos kostiumų ar dekoracijų. Spektaklio pradžioje buvo prologas. Veikalo siužetas – vėliau daugelyje operų naudotas pasakojimas apie Orfėją ir Euridikę.

Pirmaisiais raidos dešimtmečiais operų pastatymai buvo reti. Opera pasiekė kitus italų kultūros centrus, įgydama naujų bruožų.

Lietuvių opera

Renesanso bei operos radimosi laikais Lietuvos valdovų ir aukštuomenės rūmuose, pasiturinčių miestiečių namuose vyko turtingas profesinis muzikos gyvenimas. Operos menas lietuvą pasiekė labai anksti. Tai Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos nuopelnas. Su operos menu jis susipažino 1625 m. Florencijoje ir Mantujoje – ankstyviausiuose to meto židiniuose. Vladislovo Vazos dėka buvo padidinta rūmų kapela, abiejose jungtinės valstybė sostinėse – Varšuvoje ir Vilniuje. Šiuose miestuose buvo parodyta keletas operų. Vilniuje pirmasis operos spektaklis įvyko 1636 m. rugsėjo 4 d. Žemutinės pilies rūmų teatre. Buvo parodyta muzikinė drama „Elenos pagrobimas“.

Pirmoji lietuvių opera. Lietuvių nacionalinė opera išvydo sceną XX a. pradžioje, nors operos sukūrimi idėja sklandė jau XIX a. Tam trugdė nepalankios Lietuvos kultūrai sąlygos – 40 metų trukęs spaudos draudimas ir tai, kad Lietuvoje dar nebuvo susiformavusi nacionalinė lietuvių muzikos mokykla.

1906 m. Mikas Petrauskas, kuris dėl savi įsitikinimų buvo persekiojamas caro valdininkų, slapstydamasis Pušynėsa dvare prie Raseinių, sukūrė muziką Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio pjesei „Birutė“, tapusiai pirmąja lietuvių nacionaline opera.Operoje vaizduojamo lietuvių santykiai su kryžiuočiais, kunigaikščio Kęstučio ir Birutės meilė. Opreos muzikos kalba nesudėtinga, ją gali atlikti ir mėgėjai. „Vilniaus kanklių“ draugijos pastangų dėka „Birutė“ 1906 m. lapkričio 6 d. Buvo parodyta dabartinės Valstybinės Filharmonijos salėje. Spektaklyje dalyvavo žymūs lietuvių kultūros veikėjai.

Operą „Jūratė“ Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės libertu buvo pradėjęs kurti Mikalojus Konstantinas Čiurlionis; opera buvo ir Česlovo Sasnausko planuose, tačiau ankstyvos šių kompozitorių mirtys neleido įgyvendinti sumanymų. Kita lietuvių opera buvo M. Petrausko „Eglė – žalčių karalienė“ (1924 m.), sukurta ir pastatyta Bostone.

Operetė.

Paryžiaus operetė. XIX a. viduryje prancūzų kompozitoriai Florimond‘as Ronger Herve ir Jacques Offenbachas sukūrė pirmąsia soperetes , turėjusiais ryškų bsatyrinį, parodijų charakterį. Paryžiaus operetei būdinga melodinga, meniška, paremta Paryžiaus kavinėse dažnai skambančiomis dainelėmis ir šokio ritmais muzikos kalba.Vėlesnėse operetėse atsirado daugiau lyrikos, buitinių temų.

Operetė, miuziklas. Operetės ištakų galima ieškoti XVI a . italų komedijoje, XVIII a.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 626 žodžiai iš 1234 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.