Orfėjo tema henriko radausko poezijoje
5 (100%) 1 vote

Orfėjo tema henriko radausko poezijoje

ORFĖJO TEMA HENRIKO RADAUSKO POEZIJOJE

“ Radauskas yra turbūt vienintelis lietuvių poetas, kuriam apibrėžti nepadeda jokie įprastiniai kontekstai iš mūsų literatūros arba idėjų istorijos ir jokie apmąstymai apie didžiąją tremties katastrofą, mūsų tautos likiminę kryžkelę ir panašiai. “ ( R. Šilbajoris )

Gimęs Radauskas 1910 m. Krokuvoje. Vaikystė prabėgo Aukštaitijoje. Baigė Panevėžio mokytojų seminariją, studijavo Vytauto Didžiojo universitete.Didžioji jo kūrybos dalis parašyta ir išleista JAV, kur poetas ir mirė 1970 m.

Radauskas kartu su Škėma priskiriami vyresniųjų kartai. Pagal savo amžių jis būtų tarp romantikų ir žemininkų, bet nėra nei toks , nei anoks. Kūryboje jis galbūt artimas impresionistams. Iš impresionistų jis perima pagrindinius principus : įspūdinga akimirka, judesys, spontaniška tikrovės sąsaja su fantazija ; laisvas gamtos pasaulio gyvanimas; perteikimo grožis – spalvos, garsai. Kaip ir impresionistai, Radauskas poezijoje ieško naujų grožio derinių. Poezijoje jis tarsi fiksuoja akimirką, bet ji yra ne išgyvenimo, o matymo akimirka ( aš matau.. ) Kaip kūrėjas Radauskas yra absoliučiai antijausmiškas. Jo vizija ekspresionistinė, regėjimo įspūdis deformuotas. H.Radauskas – grynosios poezijos kūrėjas. Jis nepaiso istorinio laiko ir nepalankių aplinkybių. Jis – poetas. Meno ir tikrovės santykis skaudino neoromantiką Aistį ( skausmas jam buvo pagrindinė kūrybos versmė ). Tuo tarpu Radauskui tai – pagrindinė vaizduotės žaismės medžiaga. Tverdamas grožį, Radauskas kuria tokį efektą, lyg jis žaistų. Poetinį stebuklą Radauskas kuria be kančios. Čia vien džiaugsmas. Jis panyra į savo susikurtą grožio erdvę ir džiaugiasi, jog gali joje kurti. Kūrybos, meno pasaulis įsibrauna į gyvenimą ir jį sujaukia, dviejų pasaulių susiliejimas tampa chaotišku ir stebuklingu, eilėraštis tuomet kupinas paslaptingų vaizdų, ekstzės ( dvasios kalba nesąmones, krūmai beprotiškai čiulba, lakštingala isterišku balsu juokiasi, fanatiški gėlių miškai ) . Radausko viso meno esmė yra stulbinti. Iš literatūros srovių , mitų, juos maišydamas, tarsi alchemikas, tikėdamasis sukurti naują, dar nepažintą medžiagą,kurią naują , savitą kūrybinį pasaulį. Šiame nuolatiniame kūrybos procese veikia iš skirtingų kultūrų, literatūros tekstų atėję personažai : sirenos, neregiai, muzikantai, jūreivis, lekiantis olandas, undinės…Visa tai jis įveda į žaidybišką ir fantastišką savo poetinį pasaulį. “Radauskas yra stačiai apvaigęs Europa. Tradicine, amžina Europa, jos pastatais ir muziejais, jos viduramžiais ir ypač – Rnesansu – ir dabartimi .” ( T. Venclova )

Kūryba :

“ Fontanas “ 1935 m.

“ Strėlė danguje “ 1950 m.

“ Žiemos daina “ 1955 m.

“ Eilėraščiai “ 1965 m.

Pats H. Radauskas savo poeziją apibūdino – strėlė danguje. Taip pavadintas jo antrasis poezijos rikinys, išėjęs Čikagoje.

Kūryba yra ne laisva poeto valia, o jo likimas. Poetas nėra šaulys, kuris iššauna strėlę aukštybėsna, jis pats yra strėlė, paleista nežinomo šaulio, tačiau jo veikimas yra aukščiausias intensyvumas. Poetas kuria tarytum ne savo noru, o talento, įdiegto jam ,reikalavimu,iš būtinybės, nes jis paprasčiausiai turi kurti, kaip ir strėlė, paleista į dangų turi skrieti .

Rinkinį “ Strėlė danguje “ pradeda vienas žinomiausių H. Radausko eilėraščių – “ Dainos gimimas “.Čia Radauskas atskleidžia poeto santykį su kūryba. Aš nestatau namų, aš nevedu tautos,

Aš sėdžiu po šakom akacijos baltos,

Ir vėjas dangiškas į jos lapus atklysta,

Ir paukštis čiulbantis joj suka savo lizdą,

Ir skamba medyje melodija tyli,

O aš klausausi jos ir užrašau smėly,

Ir vamzdį paimu , ir groju, ir dainuoju

Su vėju ir paukščiu, ir su medžiu baltuoju,

Ir ūžia debesys nežemiškos spalvos

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 606 žodžiai iš 1180 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.