Orkestras ir jo rūšys
5 (100%) 1 vote

Orkestras ir jo rūšys

ORKESTRAS. RAIDA.Nuo Antikos laikų muzika buvo vokalinė ir instrumentinė. Tačiau vokalinė muzika turėjo svarbesnę reikšmę Antikos, Viduramžių, Renesanso epochose. Ir tik Vėlyvojo Renesanso ir Ankstyvojo Baroko sandūroje vokalinė ir instrumentinė muzika ėmė įgyti vienodai svarbę reikšmę.

Nors iš pradžių orkestrai, dar kitaip vadinami kapelomis, atlikdavo labiau akomponuojamąją paskirtį. Nebuvo konkrečios orkestrų sudėties, kompozitoriai vokalinės muzikos partitūrose nenurodydavo, kokiais instrumentais turi būti atliekamos instrumentinės partijos. Todėl kokiuose nors rūmuose ar kitoje muziką globojančioje vietoje būdavo pasitelkiami tie instrumentai, kurie būdavo po ranka. Tipinių instrumentų kolektyvų sudėčių susiformavimas dar buvo ateities uždavinys.

Tik baigiantis XVII amžiui įsitvirtino styginių orketras. Orkestruotės veiklos ar progreso sritys buvo muzikinis teatras ir koncertų salės. Orkestro raida buvo glaudžiai susijusi su operos meno vystymusi. Kompozitorius V.A. Mocartas buvo trečiuoju operos reformatoriumi, o tuo metu buvo įvesta ir įtvirtinta dviguba orkestro sudėtis. Vėliau opera ypatingai išpopuliarėjo ir ištobulėjo R.Vagnerio kūryboje, o savo ruožtu kompozitorius įvedė trigubą orkestro sudėtį. Pagausino metalinių pučiamųjų grupę (Vagnerio tūbos). Vagneris įtvirtino padidintą orkestrą.

Apie XX a. pasipylė daugybė įvairiapusių muzikos krypčių, stilių, kompozicijos techninių priemonių. Panaikinta daug tradicinių apribojimų. Žymiai pasikeitė muzikos notacija, bei orkestruotės ypatumai.

ORKESTRO RŪŠYS

Orkestru (gr. Orchestra) senovės Graikijoje buvo vadinama pusračio formos vieta priešais sceną chorui. Vėliau žodžio reikšmė kito: šiuo žodžiu pradėti vadinti tiek patys atlikėjai muzikantai, tiek instrumentų ansamblis. Dabar orkestru vadinamas organizuotas muzikantų-instrumentalistų kolektyvas, atliekantis instrumentinės muzikos kūrinius.

Instrumentiniai ansambliai buvo dvejopi: kameriniai ansambliai ir orkestrai. Kamerinį ansamblį sudaro nedidelis muzikantų skaičius, kur kiekvienas atlikėjas yra solistas (duetas, trio, kvartetas, kvintetas, sekstetas ir t.t.), arba mažas nepilnos sudėties orkestras. Tokios kamerinės sudėties yra G. Hendelio (“Concerto grosso”), J.S. Bacho (“Branderburgo koncertai”, siuitos) orkestrai.

Pagal instrumentų ansamblio sudėtį susidaro šios orkestro rūšys:

1) Styginių griežiamųjų instrumentų orkestras, sudarytas iš pirmųjų smuikų, antrųjų smuikų, altų, violančelių ir kontrabosų.

2) Styginių skambinamųjų instrumentų orkestras (a cordes picees), skirtingose šalyse sudarytas iš skirtingų, dažniausiai nacionalinių, tos šalies instrumentų, pvz.: Rusijoje – iš domrų ir balalaikų, Ukrainoje – iš bandūrų, Lietuvoje – iš kanklių ir t.t..

3) Pučiamųjų orkestras, sudarytas iš įvairių pučiamųjų instrumentų, pridedant kai kuriuos mušamuosius instrumentus.

4) Pramoginis orkestras, kurį sudaro palyginti nedidelis įvairių instrumentų ansamblis (keletas smuikų, violančelės, kontrabosas, saksofonai, akordeonai, kai kurie metaliniai pučiamieji instrumentai, mušamųjų ansamblis); estradinis orkestras paprastai susideda iš saksofonų ir klarnetų grupės, metalinių pučiamųjų instrumentų grupės ir mušamųjų instrumentų bei fortepijono.

5) Simfoninis orkestras, sudarytas iš styginių, medinių ir metalinių pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų grupių, dažai pridedama arfa ar fortepijonas.

6) Liaudies instrumentų orkestras, sudarytas iš specifinių kokios nors tautos instrumentų, pvz.: lietuvių liaudies instrumentų orkestrą sudaro lamzdeliai, birbynės, skudučiai, daudytės, skrabalai, kanklės.

SIMFONINIS ORKESTRAS

Visa simfoninio orkestro instrumentų visuma pagal tembrines – dinamines ir kitokias raiškos ypatybes yra skirstoma į orkestro grupes. Grupes sudaro skirtingi instrumentai, kurie yra įvairių rūšių, o dažnai jas sudaro keli vienos instrumentų šeimos atstovai. “Instrumentų šeima – orkestro grupės sudėtinis vienetas, kurį sudaro keli analogiškos konstrukcijos, bet skirtingo dydžio ir testitūros instrumentai” ( R.Urniežius. 2001, p.39). Pavyzdžiui medinių pučiamųjų grupėje yra šeima, kurią gali sudaryti mažoji fleita, didžioji fleita ir altinė fleita. Bet kurioje instrumentų šeimoje yra instrumentas, kuris laikomas tos šeimos pagrindiniu atstovu ir paprastai turi plačiausias ir įvairiausias raiškos bei akustines galimybes, yra plačiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs. (pavyzdžiui, fleitų šeimoje – didžioji fleita, klarnetų šeimoje – didysis klarnetas ir kt.).

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 645 žodžiai iš 2010 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.