Oro transportas
5 (100%) 1 vote

Oro transportas

Turinys

1. Įvadas

2. Oro transporto raida

3. Oro transporto reikšmė

4. Oro transporto privalumai

5. Oro transportas Lietuvoje

6. Daugiau nei milijonas keleivių per metus

7. Išvados

8. Literatūra

Įvadas

Oro uostai pasaulio transporte vaidina didelį vaidmenį. Kol pasaulyje nebuvo oro uostų ir lėktuvų, keliavimas užtrukdavo daug ilgiau negu dabar, kai jie yra.

Pagrindiniai oro transporto centrai yra paplitę po visus žemynus. Daugiausia oro uostų yra Šiaurės Amerikoje ir Europoje, taip pat nemažai jų yra ir Pietrytinėje Azijoje.

Daugiausia oro transportas yra naudojamas keleivių gabenimui, nors juo yra gabenami ir kroviniai, Tačiau bet krovinių gabenimui daugiau yra skirtas vandens ir geležinkelio transportas.

Didžiausias pasaulyje oro transporto centras pagal keleivių gabenimo skaičių yra Londonas, kuris 1998 m. pergabeno 102.2 mln. keleivių. Kiti didžiausi oro transporto centrai yra: Niujorkas – didžiausias Šiaurės Amerikoje, Čikaga, Los Andželas, Tokijas – didžiausias Azijoje, Atlanta, Dalasas, Paryžius, San Franciskas, Majamis. Tai dešimt didžiausių oro transporto centrų pasaulyje. Daugelis iš jų yra Šiaurės Amerikoje.

Oro transporto raida

Per paskutinius 40 metų krovinių vežimo srityje sparčiausiai plėtojosi oro pervežimai. 2000 metais krovinių vežimo oro transportu apimtys padvigubėjo lyginant su 1990 metais. To priežastys – pasaulyje vis intensyvėjantis darbo pasidalijimas ir užsienio prekyboje nuolat didėjanti itin vertingų krovinių dalis.

Vežimai oro transportu yra palyginti nauja paslaugų sritis. Tik 1960 metais pradėjo steigtis oro bendrovė, kurios krovinių vežimo nelaikė šalutine paslauga šalia keleivių vežimo paslaugos. Lėktuvais teikiama nauja paslaugų sritis ėmė plėtotis tikslingai didinant krovinių gabenimo pasiūlą.

Pirmieji lėktuvai tik kroviniams vežti buvo Boeing 707 ir Mc Donnell Douglas DC 8. Jumbo pavadinimu išgarsėjusio didžiulio 103 tonų transportavimo pajėgumo lėktuvo Boeing 747, skirto tik kroviniams gabenti, talpykla buvo gerokai padidinta. Iki tol tik keleiviams vežti skirti lėktuvai buvo pakeisti didelių salonų lėktuvais.

Apie 60 procentų krovinių gabenimo pasiūlos tenka keleivinio oro transporto tarnyboms, 40 procentų – vien tik krovininiams reisams, įskaitant ir čarterinius krovinių vežimus.

Aviacijos transportui labai svarbūs oro uostai. Jų yra daugiau nei 20 tūkst. Pasaulio oro transporto sistemai itin svarbūs tarptautiniai oro uostai, kurių yra apie 1 tūkst. Daugiausia didelių tarptautinių oro uostų yra JAV. Didžiausi jų – O‘Hare (Čikaga) ir Hartsfeeld (Atlanta), per metus aptarnaujantys daugiau nei po 60 mln. keleivių. Europoje yra apie 400 tarptautinių oro uostų. Didžiausias Europoje ir vienas didžiausių pasaulyje – Heathrow oro uostas Londone. Per metus Heathrow aptarnauja 48 mln. keleivių. Kasdien į jį atskrenda ir išskrenda apie 1000 lėktuvų. Į labai svarbų Frankfurto prie Maino (Vokietija) oro uostą reguliariai skraido lėktuvai ir iš Lietuvos. Per Frankfurtą iš mūsų šalies skrendama į kitus žemynus. Daugėja oro uostų sparčiai ekonomiškai stiprėjančiose Rytų ir Pietryčių Azijos šalyse. Japonai, stokodami žemės, Naritos (Tokijas) ir Kansai oro uostus įrengė dirbtinėse salose.

Didmiesčiai turi po kelis oro uostus, paprastai išsidėsčiusius skirtinguose miesto pakraščiuose, 40 – 50 km, o kartais ir didesniu atstumu nuo miestų. Po kelis oro uostus yra Niujorke, Londone, Paryžiuje, Maskvoje, Tokijuje ir kitur.

Oro uostas yra sudėtingas transporto centras, įvairių paslaugų sferos šakų susitelkimo vieta. Į ją sueina automobilių ir geležinkelių magistralės, čia daug mašinų stovėjimo aikštelių, viešbučių, prekybos centrų.

Aviacijos transportas brangus, tačiau pasaulyje beveik neliko rajonų, kuriuose jis nebūtų plėtojamas. Ekonomiškai stipriose ir didesnėse šalyse susiformavo tankus oro linijų tinklas. Geriausiai oro transportas išplėtotas JAV, kur lėktuvais kasmet vežama apie 1 mlrd. keleivių.

Didžiausi pasaulio oro uostai pagal keleivių vežimą, 1996 m.:

• O‘Hare (Čikaga);

• Hartsfyldas (Atlanta);

• Fort Vortas (Dalas);

• Tarptautinis (Los Angelas);

• Heathrow (Londonas);

• Haneda (Tokijas);

• Tarptautinis (San Fransiskas);

• Reino Maino (Frankfurtas);

• Kimpo (Seulas);

• Tarptautinis (Majamis).

Oro transporto reikšmė

Tai vėliausiai atsiradusi ir sparčiai besiplėtojanti transporto šaka. Ji mažai priklauso nuo vietovės, išskyrus pakilimo ir nusileidimo vietas. Oro keliu galima patekti į bet kurią pasaulio vietą. Tam turi būti įrengtas oro uostas arba nusileidimo aikštelė (mažiems lėktuvams).

Svarbiausias oro transporto privalumas – greitis. Tai labai svarbu verslui, nes sutaupo daug laiko. Greitis kompensuoja kitų transporto rūšių keleivių ir krovinių vežimo kainą. Nedidelį skrydžio laiką ir saugumą garantuoja brangi technika bei aukštas aptarnavimo lygis. Pastaruoju metu daugiau skraido krovininių lėktuvų, kuriais gabenamos greitai gendančios maisto prekės (vaisiai, uogos, daržovės), gėlės, brangakmeniai, pinigai bei vertybiniai popieriai ir t. t. Moderni technika praplėtė gabenamų krovinių sortimentą ir sutrumpino krovos darbus. Sumažėjo ir krovinių gabenimo trukmė. Pavyzdžiui, iš Didžiosios
Britanijos į Naująją Zelandiją krovinys skraidinamas šiek tiek daugiau nei parą. Laivu šis krovinys būtų gabenamas apie mėnesį. Oro transportas yra nepamainomas ištikus bet kokiai nelaimei, teikiant humanitarinę pagalbą.

Reikia pripažinti, kad skirtinga oro transporto paskirtis įvairiose Žemės vietose. Ekonomiškai stiprių valstybių tankiai gyvenamose srityse jis užtikrina greitą bei efektyvų vežimą ir krovinių gabenimą. Tačiau su aviacija labai konkuruoja automobiliai ir geležinkeliai. Bet tose vietose, kur sausumos transportas išplėtotas prasčiau, lėktuvas ar sraigtasparnis dažnai būna vienintelė viešoji susisiekimo priemonė. Pavyzdžiui, Amazonijos miškuose, Sibiro platybėse. Čia daugelyje gyvenviečių įrengtos nedidelių lėktuvų ir sraigtasparnių aikštelės. Kanados, Aliaskos, Australijos gyventojui lėktuvas yra lygiai taip svarbus, kaip ir automobilis europiečiui.

Oro transporto raidą parodo vežtų keleivių skaičius. XX a. viduryje šiuo transportu per metus vidutiniškai buvo vežama apie 20 mln. keleivių, o dabar – daugiau kaip 2 mlrd. Oro linijų ilgis per tą laiką pailgėjo apie 7 mln. km – beveik iki 10 mln. km. Ypač sparčiai oro transportas plėtojamas ekonomiškai stipriose arba didelėse valstybėse – Didžiojoje Britanijoje, Japonijoje, JAV, Kanadoje, Kinijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje ir kt.

Oro transporto privalumai

Greitis

Lėktuvas krovinį nugabena greičiausiai iš visų transporto priemonių. Kuo vertingesnis krovinys, tuo greičiau jis turi būti panaudotas gamyboje, nes užtrukus didėja sandėliavimo ir palūkanų kaštai.

Saugumas

Krovinius vežti oru yra saugu. Lemiamos reikšmės čia turi trumpas transportavimo laikas. Be to, ši transporto priemonė nepriklauso nuo gamtos reiškinių poveikio, kroviniai apsaugoti nuo kratymo ar sutrenkimų juos perkraunant ir transportuojant. Kuo saugesnis transportavimas, tuo mažesni pakuotės ir draudimo kaštai.

Patikimumas

Oro vežimai yra patikimi. Skrydžių tvarkaraščių paprastai laikomasi valandos, dažnai ir minutės tikslumu. Disponuoti siunta laiko požiūriu galima labai tiksliai.

Vežimų dažnumas ir tinklas

Oro transportas siūlo labai daug skrydžių kroviniams gabenti, todėl kasdien yra pateikiama informacija apie reisų laiką. Tai suteikia galimybę naudotis ne tik savo šalies, bet ir netoli esančių kaimyninių oro uostų paslaugomis. Taigi kiekvieną savaitę ryšys su pasauliu palaikomas reguliariai.

Įkrovumas

Lėktuvo transportavimo pajėgumas yra palyginti mažas, nes į laivus galima pakrauti kur kas daugiau krovinių. Bet vienai tonai tenkančios talpyklos požiūriu lėktuvas yra pranašesnis už jūrų laivą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1173 žodžiai iš 3882 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.