Osteochondrozė
5 (100%) 1 vote

Osteochondrozė

Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centras “Bendruomenės slauga”

Aida Černuauskienė

Masažuotoja

AB “Utenos trikotažas”

Sveikatos punktas

2002

Utena

Kaklinės stuburo dalies osteochondrozė

Konsultavo: Jūratė Stankevičienė

I. Problema

2002 metų kovo mėnesį išanalizavus AB “Utenos trokotažas” dirbančiųjų apsilankymus sveikatos punkte, išaiškėjo, kad per 2001 metus iš 1433 dirbančiųjų, kurių amžius 18- 60 metų, 167 dirbantieji kreipėsi dėl kaklinės stuburo dalies osteochondrozės, kuri ypač paūmėja rugsėjo- gegužės mėnesiais.

Dirbdama eilę metų masažo kabinete pastebėjau, kad ligonių sergančių kaklinės stuburo dalies osteochondroze skaičius kas metai didėja, ligonių amžius pajaunėja.

Palyginimui pateikiu šiuos skaičius:

Metai Dirbančių skaičius Ligonių skaičius Kaklinės stuburo dalies osteochondrozės atvejų skaičius

1999 1563 315 125

2000 1485 335 132

2001 1433 385 167Stuburas dalyvauja daugumoje kūno judesių, atlieka įvairias funkcijas, padeda kūnui išlaikyti formą, padėtį ir pusiausvyrą, mortizuoja smūgius, saugo nugaros smegenis ir iš jų išeinančius nervus.

Judamuosius segmentus vieną su kitu jungia sąnariai. Jie teikia stuburui lankstumo. Taip pat yra gausybė stuburą palaikančių raiščių ir raumenų.

Tarp slankstelių yra diskai. Diskai yra stuburo judėjimo centrinis punktas. Disko nėra tarp pirmojo ir antrojo kaklo slankstelių, taip nė vieno kryžkaulyje ir uodegikaulyje.

Stuburo sąnarių skausmą sukelia atsipalaidevę, išklipę tarpslanksteliniai diskai, kurie turi įtakos atitinkamam judamajam segmentui.

Kūno pusiausvyra sutrinka, kai nuo krūvio arba paties žmogaus pastangomis pakinta kūno padėtis. Silpniausia šios jėgų saveikos grandis yra kaklinė stuburo dalis, laikanti galvą.

Galva ir kaklinė stuburo dalis gali judėti į visas puses. Sukijant galvą į šalis, daugiausia juda pirmasis kaklo slankstelis, kiti- labai nedaug.

Šis ypatingas galvos judrumas ir didoka jos masė daug reikalauja iš sprando raumenų ir stuburo raiščių.

Osteochondrozė- stuburo liga, kuri pažeidžia tarpslankstelinius diskus, slankstelius ir stuburo raiščius.

II. Problemos atsiradimo priežastys

Susiję su tiesioginiu darbu:

1. Priverstinė kūno padėtis darbo metu. Ji labiausiai išryškėja siuvimo, mezgimo cechuose, logistikos skyriuje, kur dirbantieji ilgai fiziškai vargina kaklą, ko pasekoje silpsta kaklo ir pečių juostos raumenys, pertempiami raiščiai.

2. Nuolatinės stuburo perkrovos fizinio darbo metu: Nuolat yra traumuojami stuburo slanksteliai, pažeidžiami tarpslanksteliniai diskai, ko pasekoje vystosi stuburo osteochondrozė. Keliant sunkų svorį, užblokuojami vienas ar net keli stuburo sąnariai.

Nesusiję su darbu:

1. Judėjimo stoka.

2. Netinkama mityba.

3. Pveldimumas ir įgimti stuburo defektai. Klinikiniai tyrimai rodo, kad yra šeimų, kuriose broliai ir seserys, tėvai ir vaikai yra linkę susirgti osteochondroze, o susieti jų ligą su kokiais nors išorės veiksniais nepavyksta. Tokiems ligoniams nustatomi įvarūs kaulų augimo defektai.

4. Nepakankamas pačių dirabnčiujų požiūris į savo sveikatą.

5. Neturėjimas pakankami žinių apie kalinės dalies osteochondrozę ir netaisiklingą laikyseną.

III. Problemos sprendimo tikslas

Per vienus metus AB “Utenos trikotažas” dirbantieji įgis:

1. Teorinių žinių apie kaklinės stuburo dalies osteochondrozę ir netaisiklingą laikyseną.

2. Apie mankštą, sergant šiuo susirgimu.

3. Teisingą sedėjimą prie siuvimo mašinų.

4. Teisingą svorio nešimą, tausojant stuburą.

5. Sveiką mityba.

IV. Informacijos apie problemos sprendimo būdus rinkimas ir kaupimas

Dirbdama masažuotoja, pastebėjau, kad kiekvienais metais pirmą kartą apsilankančių ligonių skaičius vis didėja, jaunėja pacientų amžius. Dabar stuburo osteochondroze serga jau ir 20- 30 metų amžiaus žmonės.

Kaklo osteochondrozė praktiškai sudaro 25% visų stuburo osteochondrozių. Jos klinika gali būti labai įvari. Pirmiausia pasireiškia skausminių simptomų kompleksas, kurie nieko bendra su kakline dalimi neturi. Kartais skausmai išplinta į pečių juostą, tarp menčių, o taip pat į vieną ar abi rankas. Gali pasireikšti naktiniai rankų daigstymai , užtirpimai, gelti kaulus.

Būna atvejų, kai sutrinka regėjimas, pradeda svaigti galva, pakyla kraujospūdis.

Pastaruoju metu padaugėjo ligonių, kuriems skausmai atsiranda krūtinėje ir ligoniui atrodo, kad tai širdies liga.

Esant ūmiai kaklo osteochondrozei, ligoniai hospitalizuojami. Jie 8- 10 dienoms guldomi ant kieto pagrindo, po galva dedama plokščia pagalvėlė. Skiriamas medikamentinis gydymas. Skausmą efektyviai malšina fizioterapinės procedūros.

Ligai aprimus, skiriama gydomasis masažas, mankšta, elektroforezės, ultragarso procedūros. Gerų rezultatų duoda vandens procedūros, ypač vertikalios vonios (stuburo tempimas vandenyje), Šarko, cirkuliacinis dušai, gydomosios vonios, purvo procedūros, akupunktūra ir Alexanderio metodas- tai sistema, padedanti atkurti taisiklingą laikyseną ir judesius. Šį metodą XIX a. vid. Sukūrė Tasmanijoje gimęs Australijos aktorius F. M. Alexanderis, turėjęs problemų dėl balso. Gydytojams jo išgydyti nepavyko, tačiau Alexanderis
pats pastebėjo, kad jo galvos judesiai nenatūralūs- kalbėdamas jis atmesdavo galvą atgal ir nuleisdavo, taigi pabandė subalansuoti judesius. Rezultatai buvo teigiami. Alexanderio metodas nurodo bendras klaidas, susijusias su laikysena ir judesiais:

o Viso kūno suglebimas.

o Vienas petys aukščiau už kitą.

o Viena ranka labiau atkišta į priekį negu kita.

o Pečiai visada įtempti.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 813 žodžiai iš 1619 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.