Osteoporozė
5 (100%) 1 vote

Osteoporozė

Kaip maitintis norint išvengti kaulų išretėjimo ligos osteoporozės

Osteoporoze vadinama kaulų liga, pasireiškianti skeleto struktūrinės medžiagos mažėjimu. Progresuojant šiai ligai, kaulai pasidaro porėti ir trapūs.

Osteoporoze serga milijonai žmonių, daugiausia klimakterinio amžiaus moterys. Trapūs kaulai, ypač stuburo, šlaunų ir riešų, greitai lūžta. Maždaug 40 proc. moterų, sulaukusių 70 metų amžiaus, jau yra patyrusios bent vieną lūžį dėl osteoporozės. Ligai progresuojant, pradeda klibėti dantys, formuojasi kupra. Osteoporozė diagnozuojama padarius rentgeno nuotrauką.

Pagrindiniai rizikos veiksniai

Be klimakso, osteoporozės išsivystymo riziką padidina skeleto kaulų smulkumas, nepakankama kūno masė, hipodinamija, piktnaudžiavimas alkoholiu, neracionali mityba ir rūkymas. Visi šie veiksniai gali sumažinti kaulų tankį brandžiame amžiuje ir neleisti jiems maksimaliai sutankėti jaunystėje. Dėl nepakankamo kaulų išsivystymo, natūralus jų tankio mažėjimas prasideda anksčiau, todėl osteoporozė išsivysto dar nesulaukus senatvės.

Gali būti ir įgimtas polinkis osteoporozei.

Mokslininkai mano, kad tai lemia kokio nors geno defektas, trikdantis kalcio pasisavinimą ir vitamino D veiklą organizme.

Kiti osteoporozės rizikos veiksniai yra diabetas, skydliaukės disfunkcija, kai kurių vaistų, ypač kortikosteroidų ir vaistų, malšinančių traukulius, vartojimas.

Kaip užkirsti ligai kelią

Osteoporozės profilaktika svarbi visą gyvenimą.

Todėl vaikams reikia duoti daugiau produktų, kuriuose yra kalcio ir kitų kaulus stiprinančių medžiagų, o suaugusiesiems reikia pasirinkti sveiką racioną ir gyvenseną.

– Rekomenduojama valgyti daug vaisių, daržovių ir sojos produktų. Organizme mažėjant estrogenų kiekiui, reikia vartoti augalinius hormonus, kurie kauluose susijungia su tais pačiais receptoriais. Tokie produktai prilygsta pakaitinei hormonų terapijai.

– Būtina aprūpinti kaulus būtinomis mineralinėmis medžiagomis. Be kalcio, jiems reikia boro (padedančio pasisavinti ir išsaugoti kalcį), vario ir silicio (stiprinančių kaulus), magnio (stimuliuojančio efektyvų kalcio pasisavinimą), cinko. Dauguma specialistų moterims rekomenduoja kasdien suvartoti po 1 g kalcio.

– Mergaitėms lytinio brendimo, moterims nėštumo, laktacijos ir klimakso periodais ir pagyvenusiems vyrams per parą reikia mažiausiai 1,2 g kalcio. Jo šaltiniai – pieno produktai (neriebus pienas, sūris, jogurtas), tamsios spalvos žalumynai (lapiniai kopūstai, brokoliai), pupelės, morkos, migdolai, žuvis su kaulais (konservuota sardinė, lašiša).

– Pablogėjus apetitui arba vystantis osteoporozei, reikia vartoti kalcio papildus (užgeriant juos pienu, pagerinančiu pasisavinimą). Po menopauzės jis gali kaulų audinio retėjimą sumažinti 40 proc.

– Rekomenduojama vartoti daugiau cinko (moliuskai, vėžiagyviai, riešutai, šakniavaisiai), kuris skatina skrandžio rūgšties, būtinos kalciui pasisavinti, gamybą.

– Reikia valgyti mažiau sočiųjų riebalų, kurie gali sumažinti skrandžio sekreto rūgštingumą. Jeigu jis nepakankamas (kaupiasi dujos, kamuoja dispepsija, sunkumo jausmas skrandyje), naudinga vartoti rūgštingumą didinančius vaistus, pagerinančius mineralinių medžiagų pasisavinimą. Bet esant peptinei opai, jie nerekomenduojami.

– Reikia gerti mažiau alkoholinių gėrimų, nes jie pagreitina kaulų demineralizaciją.

– Kofeino perteklius taip pat sutrikdo kalcio pasisavinimą. Nepavojingos tik mažos jo dozės (maždaug 2 puodeliai nestiprios kavos per dieną). Geriant balintą kavą, prarastas kalcio kiekis kompensuojamas.

– Negalima vartoti daug druskos: ji stimuliuoja kalcio pasišalinimą su šlapimu.

– Rekomenduojama valgyti mažiau mėsos: nustatyta, kad vegetarai osteoporoze serga rečiau.

– Reikia vartoti daugiau vitamino A (pieno produktai, kiaušiniai, geltonos ir oranžinės spalvos vaisiai bei daržovės), reikalingo kaulų audinio sintezei, ir vitamino C (švieži vaisiai ir daržovės), stimuliuojančio kolageno, stiprinančio kaulų audinį, gamybą.

– Būtina vartoti daugiau vitamino D, kurio yra riebioje žuvyje ir pieno produktuose. Būnant saulės atokaitoje, šis vitaminas gaminasi organizme. Šaltuoju metu laiku galima vartoti šio vitamino preparatus. Organizmui jo reikia 400 TV per dieną. Bet negalima pamiršti, kad didelės jo dozės yra toksiškos. Negalima suvartoti daugiau kaip 600 TV per parą.

– Kaulams labai naudingi fiziniai pratimai su svoriais. Bet jeigu osteoporozė jau vystosi, reikia vengti pernelyg sunkių pratimų, kurie gali jiems pakenkti. Tokiu atveju užtenka reguliariai vaikštinėti, bėgioti, mankštintis.

– Dėl nervinės įtampos, stresų organizme padaugėja adrenalino ir kitų hormonų, kurie skatina magnio ir kitų medžiagų pasišalinimą. Todėl reikia išmokti atsipalaiduoti ir greitai neutralizuoti stresus.

– Liaudies medicinos atstovai rekomenduoja vartoti obuolių actą, kuris padidina skrandžio sekreto rūgštingumą ir pagerina kalcio pasisavinimą. Jis vartojamas prieš valgį: po 1 valgomąjį šaukštą su 1 stikline šilto vandens.

Maistas, kuriame yra daug kalcio

– Pienas (200 ml) 250 mg

– Kietas sūris (50 g) 250 mg

– Sardinės (50 g konservų) 250 mg

– Baltagūžiai kopūstai (100 g) 50 mg

– Sojos varškė (100 g) 150
mg

– Virtos pupelės (100 g) 50 mg

Į gydytoją reikia kreiptis, jeigu:

– Skauda nugarą arba šlaunų sąnarius ir mažėja kūno svoris.

– Dėl sveikatos ypatumų ir tam tikrų vaistų vartojimo labai padidėja osteoporozės išsivystymo rizika.

– Artėja menopauzė, buvo daug osteoporozės vystymąsi skatinančių veiksnių.

Judėjimo stoka yra pagrindinė visų ligų priežastis šiuolaikiniame pasaulyje.Todėl yra svarbu sportuoti bet kokiame amžiuje.Be abejo, tam Jūs turite pasirinkti tinkamą Jums sporto rūšį, kuri vystytų Jūsų ištvermę, raumenis, jėgą, užkirstų kelią kaulų išretėjimui, suteiktų Jums žvalumo ir energijos.

Tinkamiausios yra šios sporto rūšys:ėjimas, važiavimas dviračiu, aerobiniai pratimai, plaukimas, slidinėjimas, irklavimas, vandens gimnastika ir fitneso treniruotės.

Dėl didelio krūvio sąnariams bei raiščiams mažiau rekomenduotini yra šie sportai: bėgiojimas, tenisas ir komandinis sportas( tinklinis, futbolas, krepšinis ir kt.).

Kodėl reikia judėti?

Kodėl reikia judėti ir sportuoti visą gyvenimą? Judėjimo stoka yra pagrindinė visų ligų priežastis.Be abejo, sveikatai įtakos dar turi Jūsų mityba, viršvoris, nikotinas ir alkoholis.Bet Jūsų sveikata bus daug geresnė, o Jūs patys būsite žvalesni, jei sportuosite ir mankštinsitės pastoviai.

Yra svarbu judėti kiekvieną dieną ne mažiau kaip 30-45min.Tai nereiškia, kad Jūs turite žaisti tenisą, kilnoti svorius treniruoklių salėje ar intensyviai bėgioti tas 45 min. Intensyviai sportuodami kiekvieną dieną Jūs perkrausite savo organizmą, ir galite smarkiai pakenkti širdžiai bei sąnariams. Yra svarbu pajudėti kievieną dieną, todėl intensyvus pasivaikščiojimas ar darbas sode yra idealus variantas.Stenkitės vaikščioti kiek galima daugiau ir kaip galima dažniau.Vaikščiojimas teigiamai veikia Jūsų organizmą, suaktyviną kraujo apytaką, gerina širdies darbą, išvaduoja nuo stresų, kurie ir taip yra neišvengiami gyvenimo dalis.

Pastoviai judėdami ir sportuodami Jūs sumažinsite širdies krūvį, o tai savaime prailgina gyvenimą!

Ištvermė

Ištvermingumo pratimai, kaip sveikatos faktorius buvo atrastas 70-iaisiais metais ir tada ypač išpopuliarėjo bėgiojimas.Tokie sportai, kaip:bėgiojimas, važiavimas dviračiu ar treniruotės su kardiotreniruokliais turi teigiamą įtaką Jūsų širdies darbui, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, degina riebalus, stiprina imuninę bei nervų sistemas.

Yra rekomenduojama treniruotis po 20 minučių 3 kartus per savaitę.Toks treniruočių režimas yra efektyvesnis nei 1val.trukmės treniruotė 1 kartą per savaitę ir išvengiama galimybė perkrauti Jūsų organizmą.Be abejo, kuo dažniau judėsite, tuo bus geriau Jums ir Jūsų organizmui.

Jeigu Jūs neturite galimybių sportuoti sporto salėje ar važinėti dviračiu, tai tikrai visada turite galimybę intensyviai vaikščioti 45 min. kiekvieną dieną.

Jėga

Pratimai, stiprinantys raumenis ir jėgą yra irgi labai svarbūs.Kaip visi žinome, jėga žymiai mažėja su amžiumi.Jeigu Jūs netreniravote raumenų ir patingėjote daryti jėgos pratimus, tai galite daug anksčiau, nei tikėjotės nebeužlipti laiptais ar nebeišlipti iš lovos….

Daugiau jėgos raumenyse taip pat reiškia ir daugiau raumenų, kurie apsaugos Jūsų kaulus nuo lūžių ir kaulų išretėjimo ligos-osteoporozės.Raumenis būtina treniruoti 2-3 kartus per savaitę.Jeigu neturite galimybės treniruotis treniruoklių salėje, stenkitės kiek galima daugiau lipti laiptais patiems, atsisakykite liftų.Rečiau naudokitės automobiliu ir eikite pėsčiomis.Eikite arba važiuokite dviračiu iki parduotuvės, pašto ar į kitas, netoli esančias įstaigas.Darbovietėje, kai yra galimybė, pavaikščiokite.Vaikščiokite mažiausiai po 30-45 min. per dieną. Kiekvieną dienos fizinio aktyvumo didinimą vertinkite kaip mankštos programos sudedamąją dalį. Nevenkite kiekvieną kartą nešti laiptais įvairių daiktų-aukštyn ar žemyn.

Be abejo, raumenys geriausiai yra lavinami treniruojantis su treniruokliais, bet nepamirškite , kad čia (bent jau pačioje pradžioje) yra būtina profesionali trenerio pagalba.

Osteoporozė – kaulų išretėjimas, sumažėjus kaulų tankiui.Skeletas nepajėgia atlaikyti įprastinių krūvių, atsiranda polinkis lūžti kaulams.

Kaulų tankis didžiausias yra 20-30 žmogaus gyvenimo metais.Nuo 30-35m. kaulai pradeda retėti, jie tampa labiau pažeidžiami : lūžta greičiau, gyja lėčiau.

Kaulai reguoja į krūvius didindami savo masę, t.y. jie auga didesni ir stipresni.Kuo stipresniu ir didesnius kaulus Jūs užsiauginate jaunesniame amžiuje, tuo didesnį rezervą Jūs turėsite vėliasniame amžiuje, kai Jūsų kūne prasidės kaulų retėjimas.

Ir netgi prasidėjus kaulų retėjimui, Jūs galite sulėtinti šį procesą duodami savo kūnui pastovų fizinį krūvį.Jūs galite atitolinti osteoporozę.

Osteoporozė yra ne tik žinoma moterims po menopauzės, bet ir vyrams bei jauniems žmonėms.Todėl norint išvengti šios ligos į savo mitybą įtraukite riešutų, daržovių bei vaisių, o svarbiausia duokite organizmui reikaimą krūvį.

Organizmo apkrovimas

Didelis organizmo apkrovimas gali turėti neigiamą įtaką Jūsų organizmui, nes taip Jūs apkraunate per dideliu krūviu savo širdį, o labiausiai tai kenkia Jūsų sąnariams ir sausgyslėms.Reikėtų vengti šokinėjimų ant
asfalto.Be abejo, Jūs apsaugosite savo sąnarius geriau jeigu dėvėsite tam pritaikytą sportinę avalynę.

Vyrų osteoporozė

Kodėl vyrai serga rečiau?Atsakymo reikia ieškoti jaunystėje, kai žmogus bręsta ir didėja jo kaulų masė, bei tarp vyriškų ir moteriškų hormonų poveikio kaulų apykaitai skirtumų. Berniukai bręsta ilgiau, todėl sukaupia daugiau kaulų masės. Mergaitės, bręsdamos trumpiau ir intensyviau, sukaupia jos mažiau. Pomenopauzės laikotarpiu, neišvengiamai mažėjant kaulų mineraliniam tankiui, labai svarbu, nuo kokio dydžio jis pradeda mažėti. Tai nulemia, kaip greitai kaulų mineralinis tankis (KMT) taps toks, kai padidės lūžių tikimybė.Manoma, kad kaulo žievinio sluoksnio apykaitai didesnę įtaką turi vyriškasis hormonas testosteronas, trabekulinės dalies – estrogenai. Pomenopauzės metu estrogenų kiekis kraujyje moterims mažėja labai greitai, atitinkamai kaulai greitai netenka mineralinių medžiagų, keičiasi jų mikrostruktūra, jie retėja ir lūžta. Vyrams testosterono kiekis senstant mažėja ne taip staiga, kaulo žievinis ir trabekulinis sluoksnis ilgesnį laiką išlieka nepakitę. Ir tik sename amžiuje, kai jau smarkiai pakinta ir žievinis kaulo sluoksnis, išakijusio šlaunikaulio kaklelio tikimybė vyrams ir moterims beveik susilygina.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1812 žodžiai iš 5882 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.