P čaikovskis
5 (100%) 1 vote

P čaikovskisP. ČAIKOVSKIS.

KAMERINĖ VOKALINĖ MUZIKA, KAMERINĖ INSTRUMENTINĖ KŪRYBA, ROMANSAI.

2002 VILNIUS

Iš didžiųjų XIX a. rusų kompozitorių ypatingu talentu ir meistriškumu išsiskiria P. Čaikovskis, nepaprastai giliai, plačiai ir įvairiapusiškai parodęs muzikoje savo meto gyvenimo vaizdus, tipiškus epochos žmonių paveikslus, perteikęs būdingą jų minčių, jausmų ir nuotaikų pasaulį.

Nerasime populiaresnio kompozitoriaus, kurio muziką taip brangintų ir mylėtų liaudis, kaip Čaikovskio. To priežastis pirmiausia glūdi pačiame Čaikovskio muzikos pobūdyje. Ji nepaprastai melodinga ir emocinga, jaudinančiai nuoširdi. Klausydamasis šios muzikos, kiekvienas žmogus randa joje kažką artimo, brangaus, savo. Tame nuostabiame sugebėjime muzika išreikšti jausmus ir mintis, brangius milijonams žmonių, ir slypi milžiniška Čaikovskio meno jėga.

Kamerinė vokalinė muzika. Romansai. P. Čaikovskis mėgo romansus ir kūrė juos įvairiais gyvenimo laikotarpiais. Su dideliu nuoširdumu kompozitorius čia atskleidė žmogaus jausmus, perteikė juos taip betarpiškai, lyg tai būtų atviras paties autoriaus prisipažinimas. Romansuose Čaikovskis įkūnijo žmogaus vidinių pergyvenimų pasaulį, atskleidė sudėtingą ir subtilų žmogaus dvasinį gyvenimą.

Čaikovskis labai atidžiai pasirinkdavo tekstus savo romansams.Svarbiausią reikšmę čia turėjo emocinis eilėraščio turinys; savo muzika kompozitorius sutaurindavo ir nedidelės meninės vertės eiles.

Didelį vaidmenį Čaikovskio romansuose vaidina fortepijonas, kuris dažniausiai yra lygiavertis dainininko partneris. Kompozitorius dažnai naudojo balso ir fortepijono “dialogo” formą, kur fortepijonas ne tik pritaria balsui, bet ir jį papildo. Labai reikšmingos fortepijoninės įžangos ir užbaigos, kurios neretai atskleidžia pagrindinę romanso mintį.

Savo vokalinėje lyrikoje Čaikovskis tęsė ir vystė Glinkos ir Dargomyžskio tradicijas. Kaip ir Glinka, jis stengėsi visada surasti dainingą melodiją, geriausiai perteikiančią teksto turinį, o kartu didelę reikšmę, kaip ir Dargomyžskis, teikė išraiškingai deklamacijai. Šie du principai organiškai persipynė daugelyje Čaikovskio romansų.

Ankstyvajame kūrybos laikotarpyje Čaikovskis parašė daugiau kaip 30 romansų. Jie įvairūs savo tematika ir siužetais, bet vyrauja šviesi, lyriška nuotaika. Daugelis romansų artimi liaudies dainai ar šokiui. Tai “Lopšinė”, “Nenueik nuo manęs”, “Ar motina mane gimdė” ir kt. Kituose romansuose piešiami gamtos vaizdai, žmogaus suartėjimas su gamta (“Palauk”, “Vakaras”, “Tai buvo ankstyvą pavasarį”). Kai kuriuose romansuose kompozitorius jau tada atskleidė gilų dvasinį skausmą, žmogaus vidinę dramą. Tokie, pavyzdžiui, romansai “Nė žodžio, o drauge”, “Kodėl?”, “Užmiršt taip greitai” ir kt.

Vėlesnių metų romansuose pastebimas autoriaus bandymas atsikratyti kankinančių prieštaravimų. Jo romansuose pasirodo filosofiniai motyvai (“Užmik, liūdnasis drauge”, “Laiminu jus, miškai”). Bet dažniausiai pro išoriniai ramias nuotaikas vis tik prasiskverbdavo žmogaus kančių atgarsiai (“Ant pageltusių laukų”).

Ypač populiarūs to meto romansai- “Don Žuano serenada”, “Neklausinėk”, “Triukšmingame baliuj”.

Paskutiniaisiais metais Čaikovskis parašo dar 30 romansų įvairių poetų žodžiais. Kai kurie jų (pavyzdžiui, “Beprotiškos naktys”, “Naktis”, “Čigonės daina”) glaudžiai susiję su buitinėmis liaudies dainomis.

Tarp to meto romansų randame ir tris vokalinius ciklus: K. Romanovo, prancūzų poetų ir D. Rathauzo žodžiais. Ypač reikšmingas yra paskutinysis ciklas, pasižymintis dideliu vieningumu. Šeši šio ciklo romansai išdėstyti kontrastingai: prieš tris šviesesnio pobūdžio mažorinius romansus- “Tą mėnesienos naktį”, “Nusileido saulė” ir “Tarp rūškanų naktų”- eina dramatiški monologai “Mes sėdėjom drauge” ir “Naktis”. Ciklą užbaigia tragiško pobūdžio romansas “Vėl vienas kaip anksčiau”. Šių romansų-monologų turinys ir dramatiniai vaizdai artimi tragiškiems VI simfonijos vaizdams.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 595 žodžiai iš 1166 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.