Paauglių narkomanija
5 (100%) 1 vote

Paauglių narkomanija

11213141

Narkotikų istorija ir jų rūšių skaičius begalinis, kaip ir žmogaus kvailybė. Nuo tokių kasdienių, kaip alkoholis, ligi tokių egzotiškų kaip rohipnolis. Šie gamtos ir chemijos kūriniai užsiima vienu – žudo žmogaus niauronus, slopina jo jutimus ir mąstymą, tuo sukeldami trumpą euforijos pojūtį.

Per paskutinius 5-erius metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Daugelio amžius – iki 35 metų. Nustatyta, kad narkotinių medžiagų bandė beveik kas ketvirtas vyresniųjų klasių moksleivis – dažniausiai hašišą ir marihuaną.

2000 metų duomenimis 100000 gyventojų tenka:

1. Visaginas – 524,0 narkomanų

2. Klaipėda – 230,0 narkomanų

3. Biržų rajonas – 229,6 narkomanų

4. Vilnius – 224,7 narkomanų

5. Tauragės rajonas – 169,6 narkomanų

6. Druskininkai – 162,6 narkomanų

1998 metais 22,7 proc. Lietuvos moksleivių vartojo nelegalius narkotikus,4,1 proc. visų narkomanų – iki 19 metų. Lietuvoje kasmet nuo per didelės narkotikų dozės ar su jų vartojimu susijusių ligų miršta 200 – 250 žmonių (apie 20 per savaitę).

NARKOTIKAI – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Narkotikai vadinama chemine medžiaga, veikianti jūsų organizmą, galinti keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus. Medžiaga paprasta, bet jos poveikis tikrai nepaprastas! Prie tokių medžiagų galite priprasti ir be jų negalėsite normaliai jaustis. Jus gali įsukti uždaras ratas: įsigyjate narkotikų, vartojate, valandėlė geros ( ar blogos ) savijautos, pristingate narkotikų, vėl perkate ir šitaip be galo. Narkotikai brangūs, dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Jūs rizikuojate dar ir todėl, kad niekada negalite žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto. Mirusieji negali kalbėti. Liūdna, bet, deja, taip yra.

Narkotinių medžiagų vartojimo būdai

Narkotinė medžiaga turi poveikį psichikai, kai nemaža jos dozė patenka į galvos smegenis. Narkotinės medžiagos paprastai vartojamos keturiais būdais:

– rūkant arba įkvepiant,

-švirkščiant, paprastai į veną (intraveninis vartojimas), kartais į raumenis arba po oda,

-ryjant, kai kurias atvejais kramtant ir nuryjant tik seiles,

-uostant, kai medžiaga patenka ant burnos ar nosies gleivinės.

Ne visos narkotinės medžiagos gali būti vartojamos keturiais išvardytais būdais. Pavyzdžiui, hašišas (kanapių derva) netirpsta vandenyje, todėl negali būti švirkščiamas.

Narkotinių medžiagų vartojimo poveikis

Visos narkotinės medžiagos keičia ar įtakoja svarbias psichines funkcijas, pavyzdžiui, susijaudinimą, jautrumą skausmui, reakcijų stiprumą, atminties trumpalaikiškumą ir suvokimą.

Intoksikacija sukeliama, jei smegenis pasiekia pakankamai didelė narkotinės medžiagos koncentracija. Poveikį lemia narkotinės medžiagos sudėtis, suvartota dozė, vartojimo būdas, narkomano asmenybė, nusiteikimas, vartojimo aplinka ir kiti veiksniai.

Pagal pagrindinį intoksikacijos poveikį, narkotinės medžiagos skirstomos į:

psichiką stimuliuojančias – kokainas, amfetaminas, nikotinas, kofeinas, efedroninai preparatai. Būdinga: aktyvumas, perdėtas pasitikėjimas savimi.

psichiką slopinančias – Opiatai (opiumas, heroinas, morfijus), alkoholis, raminamieji, migdomieji preparatai (vaistai). Sutrinka budrumas, atsiranda mieguistumas, baimė, depresija, apatiškumas.

haliucinogenus – kanapės, extasy (kartu tai yra ir stimuliatorius), LSD, lakios medžiagos. Sukelia regos, klausos, lytėjimo, uoslės, skonio, laiko, erdvės haliucinacijas.

Visi narkotikai veikia smegenis ir vidaus organus bei juos žaloja.

Dažniausiai pasitaikantys narkotikai

Dažniausiai sutinkami narkotikai yra alkoholis ir tabakas. Kalbant apie 14-15 – mečius reikia pasakyti, jog jie dažniausiai vartoja hašišą, prie narkotikų priskiriamus vaistus arba uosto įvairias medžiagas. Tik sulaukę 17 – 18 metų jie susiduria su kitomis narkotinėmis medžiagomis: extasy, amfetaminu, kokainu ir heroinu.

MARICHUANA

Narkotikas gaminamas iš kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės („žolė“) paprastai rūkomos hašišo pavidalu („hašas“, „guma“).

Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais spalvos jiems gali atrodyti ryškesnės, o garsai – čaižesni. Žmogus fiziškai prie kanapių nepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, mažina galimybes atlikti sunkesnius darbus.Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – širdies, kvėpavimo takų ir bronchų susirgimais bei plaučių vėžiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs, juos kankina depresija. Žmonėms, sergantiems psichinėmis ligomis, nuolat rūkyti kanapes ypač pavojinga. Kanapes rūkant nuolat, atsiranda noras pabandyti ir ,,sunkesnį“ narkotiką – heroiną.

Draudžiama neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti

HEROINAS

Heroinas dažniausiai pardavinėjamas baltų
miltelių, pagamintų iš opijinių aguonų, pavidalu. Jis rūkomas, uostomas arba leidžiamas injekcijomis. Rūkant heroinas dedamas ant folijos ar šaukštelio, kaitinamas, o jo garai įtraukiami į kvėpavimo takus.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Heroinas aktyviai slopina smegenis, veikia tokius organizmo refleksus kaip kosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai žmogų padaro mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi heroinas vartojamas ir injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo pavojus. Tai gali būti sąmonės praradimo ir, daug rečiau, mirties nuo oro trūkumo priežastimi. Perdozavimo pavojus padidėja tada, kai tuo pačiu metu vartojami ir kiti depresantai.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Tiems, kurie vartoja heroiną dažnai, kiekvieną kartą tam pačiam efektui pasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa priklausomi nuo narkotikų, kurių įsigijimas tampa daug svarbesnis už bet ką. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukelia šilumos jausmą ir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas efektas – šleikštulys ir vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsiranda abstinencijos sindromas, mėšlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai. Visa tai išnyksta tik po kelių savaičių.

Draudžiama neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti heroiną.

KOKAINAS

Retais atvejais kokainas švirkščiamas į veną, kartais rūkomas ar įtrinamas į dantenas. Dažniausiai uostomi garai (pakaitinus) ar įtraukiamas giliai į nosį. Užberiama miltelių ant veidrodžio ir skutimosi peiliuku sustumiamas i ploną liniją. Po to traukiamas pro kokteilių šiaudelį. Ištirpinus miltelius galima leistis į veną, paodį. Sumaišius su nedideliu kiekiu vandens padaroma lipni masė, kuri klijuojama į tiesiąją žarną, makštį. Vyniojami į popieriaus, polietileno vokelius, foliją.

Kiti duomenys – Kokainas ir krekas itin brangūs ir ne kiekvienam prieinami, nebent lengvai “užsidirbant” iš nelegalių sandėrių, vagysčių arba prostitucijos (vienas gramas kokaino kainuoja apie 400Lt

Tiek kokainas, tiek krekas suaktyvina širdies veiklą, kvėpavimą, pakyla temperatūra, žmogus gausiau prakaituoja, išblykšta. Kokainas didina aktyvumą ir norą ką nors veikti panašiai kaip amfetaminas, gerėja nuotaika, žmogus nejaučia jokių suvaržymų, nori su kiekvienu bendrauti ir labai daug kalbėti.

Tiek kokainas, tiek krekas turi daug pavojų: psichinė priklausomybė yra tokia stipri, kad žmogus tiesiog priverstas juos vartoti – po kiekvieno pakilimo atsiveria duobė, apima nuovargis, gilus liūdesys, pasireiškia agresyvaus elgesio protrūkiai. Ypatingą pavojų kelia nemiga, ilgalaikis nervingumas, sumažėjęs kūno svoris ir dingęs apetitas. Nuolatinis kokaino vartojimas stimuliuoja depresiją, persekiojimo maniją ir baimės jausmą. Jis parduodamas kaip uostomieji balti milteliai, kurie, specialiai apdoroti, leidžiami į veną. Įtraukiamas į nosį kokainas gali pažeisti nosies gleivinę ir sukelti kraujavimą (nosies kremzlėje susidaro skylė). Kokaino mišinys su heroinu dar pavojingesnis. Jį vartojant galima priprasti iškart prie dviejų narkotikų arba dar blogiau – mirti. Nuo kokaino pastorėja kaklas, balsas, atsiranda nuolatinė sloga. Priklausomybė nuo kokaino atsiranda jau po pirmosios jo dozės.

AMFETAMINAS

Dažniausiai vartojamas amfetamino sulfatas (Lietuvoje namudiniu būdu pagaminamas “džefas” arba efedronas yra oksiduotas metilamfetaminas). Tai pilkšvai balti milteliai, parduodami mažais popieriaus vokeliais ar polietileniniais maišeliais. Tačiau tai, ką jums siūlo kaip amfetamino sulfatą, iš tikrųjų yra 3-5% amfetamino sulfato ir kitų medžiagų, pvz., paracetamolio, kofeino ir sodos, mišinys. Tabletės arba kapsulės – su baltais, rausvais, geltonais kristališkais milteliais, dažniausiai suvyniotos į sulankstytą popierių. Skirta uostymui, rijimui arba injekcijoms. (Žaliavos namudiniam gaminimui – efedrinas, soliutanas)

Vienas iš vartojimo būdų – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.

Nuo jų ilgai nenori miegoti ir valgyti (išbūna nemiegoję 1 savaitę ar mėnesį – nori miego, bet negali užmigti). Jie stimuliuoja nervų sistemą, greitina širdies veiklą ir kvėpavimą. Vartotojai jaučiasi labai energingi, labai žvalūs ir labai susijaudinę.

Suvartojus – energijos antplūdis, žvalumas ir pasitikėjimas savimi, dingsta apetitas, išsiplečia vyzdžiai, džiūsta burna. Kai po 3-4 val. narkotikų poveikis baigiasi – baisus išsekimas, dirglumas, nerimas, pyktis, įtarumas, nemiga, veido trūkčiojimas, traukuliai. Ilgai vartojant amfetaminus, gali būti pažeidžiamos kraujagyslės. Ima šlubuoti širdis, sumažėja atsparumas ligoms, o paranoja gali tapti psichine liga.Sustabdėme vyruką už pavojingą vairavimą, o jis sako: „Bet juk aš tik saugojau savo kosminį laivą“. Jis buvo išgėręs amfetaminų, o alkoholio kraujyje buvo labai daug. Jis tikrai atrodė kaip ne šios žemės gyventojas.

(Policininkas)

NIKOTINAS

Legalus narkotikas. Cigaretėse esantis nikotinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, slopina uoslės receptorius, sukelia vėžį. Nors gamintojai nutyli, cigaretėse yra radioaktyviųjų medžiagų.
cigaretėje yra ne tik dervų, nikotino, bet ir 4000 kitų nuodingų cheminių medžiagų – aldehidų, fenolių, CO, ciano rūgšties, kurios užkemša kraujagysles ir dėl to šąla galūnės, galima jų amputacija.

Nuo rūkymo kasmet miršta 7123 žmonės.

Rūko: Vyrų 53%, moterų 16%.

Pasyvus rūkymas – 1 valandą praleisti kavinėje ar bare, kur yra rūkoma, yra tas pats kaip pačiam surūkyti 4 cigaretes ( jeigu stovi šalia rūkančiojo, tai “surūkai” 2 kartus daugiau cigarečių nei jis). Cigaretės filtras nesulaiko nuodingųjų medžiagų: radioaktyviojo polonio 20, švino, bismuto – jos kaupiasi inkstuose, širdyje, kepenyse, smegenyse.

Rūkymas yra nervinis įprotis. Daugelis rūkorių nervingi ir turi kuo nors nuraminti savo pakrikusius nervus. Nervų sistema tampa dirglesnė, jautresnė, blogėja atmintis.

Dauguma paauglių, kurie suserga psichinėmis ligomis, rūkė. Linkstama į neurasteniją ir nemigą. Netenkama apetito, dažnai viduriuojama ar užkietėja viduriai. Nikotinas aktyvina skrandžio sulčių sekreciją.

Pastebėta, kad tarp paauglių daugiausia rūkymu domisi tie, kurie yra bent kiek atsilikę nuo bendraamžių, jaučiasi už juos menkesni, savo ,,nesėkmes“ jie bando kompensuoti cigarete.

84,5% vyrų ir 78,5% moterų pradėjo rūkyti, norėdami pamėgdžioti, iš smalsumo.

15,6% moterų, norėdamos suliesėti.

3,5% moterų dėl asmeninės dramos, vienišumo.

Apklausus vaikinus: 60% atsakė, kad tas pats ar mergaitė rūko. 84% atsakė neigiamai, kad būtų rūkanti draugė, o kad žmona rūkytų, nei vienas vaikinas nenorėjo. (Užuojauta rūkančioms panelėms – neištekėsite, kol nemesite rūkyti.)

EXTASY

Extasy – tai balti milteliai, platinami kapsulių ar tablečių pavidalu. Dažniausiai pasitaiko rudų ar baltų tablečių arba spalvotų kapsulių . Jų būna įvairių dydžių ir formų arba rūšių – gėlyčių, širdelių ar dar kokios nors formos. Niekada nežinai, kokia tabletės sudėtis. Sudedamosios dalys yra sintetinės medžiagos, tačiau labai dažnai į tabletes pridedama ir kitų narkotinių medžiagų (iki 10%), kad butų didesnis kaifas: tabletės dažnai sugrūdamos ir į jas pridedama pvz., heroino. Šalutinis poveikis gali būti labai nemalonus. Dažniausiai jie tiesiog nuryjami. Įprasta dozė – tarp 50 ir 160 mg. Apsinuodijama nuo 200 mg ir didesnės dozės. Mirtina dozė – maždaug 10 kartų viršyta įprasta dozė. Švedijoje atlikti tyrimai parodė, kad dažnai į šių tablečių sudėtį įeina amfetaminas su įvairiais „Extasy“ pakaitalais.

„Extasy“ – stimuliuojantis narkotikas. Jis padeda atsikratyti barjerų ir drovumo, suteikia ramybės ir palankumo žmonėms jausmą. Todėl jis toks populiarus šokių vakarėliuose. “Extasy” dar yra vadinamas “Love drug”. Išgėrus vieną grynosios medžiagos tabletę apima svaigios laimės jausmas. Šie narkotikai slopina skausmą, nejuntamas nei troškulys, nei nuovargis. Beje, šokant kūno temperatūra gali pakilti iki 40 C ir jei negersi skysčių, tikrai gali užvirti. Naudojant “Extasy” kasdienybė tampa nuobodi ir jo norisi vis daugiau. Narkotikai labai gadina dantis, dažnam dreba kojos.

Narkotinės medžiagos poveikis priklauso nuo kiekio, vartojimo būdo, ankstesnės narkotikų vartojimo patirties ir nuotaikos. „Extasy“ poveikis prasideda maloniu, švelniu apsvaigimu, vėliau nesunku pastebėti apsinuodijimo požymių.

Pirmus kartus vartojant „Extasy“ patirtus išgyvenimus galima suskirstyti į tris pakopas: iš pradžių jaučiamas trumpas proto aptemimas, paskui dilgčiojimai visame kūne ir raumenų traukuliai, o galiausiai viskas perauga į begalinį malonumą (euforiją).

Čia aprašyti požymiai išryškėja maždaug po 30 minučių. Apsvaigimas pasiekia kulminaciją po 1-1,5 valandos ir pradeda atslūgti po 3-3,5 valandos.

Suvartojusį „Extasy“ dozę žmogų užvaldo pozityvus požiūris į viską ir visus. Tai laikoma svarbiausiu šio narkotiko poveikiu. Tada narkomanas jaučiasi kaip įsimylėjęs, tampa meilus, atviras ir stengiasi kiek galėdamas bendrauti su aplinkiniais žmonėmis.

Neigiamų padarinių yra ir fizinių, ir psichinių. „Extasy“ veikia ne tik smegenis, bet ir širdį bei kitus organus.

Trumpalaikiai požymiai išryškėja iškart gavus narkotikų dozę (po kelių sekundžių ar minutės) ir išnyksta po kelių valandų ar dienų. Trumpalaikių požymių pavyzdys – padidinta stimuliacija (ji baigiasi nuovargiu, nemiga, depresija, baime ir psichozėmis).

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 2198 žodžiai iš 4359 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.