Paauglyste
5 (100%) 1 vote

Paauglyste

Paauglystė

Paauglystės tarpsnis yra laikomas rizikos amžiumi, nes tada pradeda sparčiai formuotis asmenybė, aktyviai vykti jos socializacija, atitinkamų vaidmenų prisiėmimas, kt. Labai tikėtina, kad šiame procese gali pasitaikyti įvairių elgesio defektų, įtakojančių deviantiškos asmenybės susiformavimą. Todėl verta aptarti tam tikrus dėsningumus, kurios patiria paaugliai šiame vystimosi tarpsnyje.

Paauglystės amžius- pats sunkiausias ir sudėtingiausias iš visų amžiaus tarpsnių. Jis dar vadinamas pereinamuoju laikotarpiu, nes tuo metu vyksta savotiškas virsmas iš vaikystės į suaugusiojo gyvenimą, iš nebrandumo į brandą. Šiuo periodu vyksta visapusiškas paauglio vystimasis, apimantis anatominius- fiziologinius, intelektualinius pokyčius, paauglio požiūrių į įvairius reiškinius formavimąsi ir kt.

Paauglystės laikotarpiu stipriai pasikeičia paauglio gyvenimo ir veiklos samprata, jo socialinis vaidmuo. Jis turi prisiimti naują visuomeninį statusą, padėtį bendruomenėje, suaugusieji jam pradeda kelti didesnius bei rimtesnius reikalavimus.

Bene svarbiausias reiškinys, kuris vyksta paauglio gyvenime šiuo pereinamuoju laikotarpiu, yra jo noras, būtinybė pažinti patį save. Atsakymo į klausimą „Kas aš?“ radimas tampa pačiu svarbiausiu ir aktualiausiu uždaviniu. Šis kelias dažnai būna ilgas, reikalaujantis labai daug vidinių pastangų, neretai skausmingas, bet tuo pačiu ir labai naudingas, nes atsakymo radimas į klausimą „kas aš esu?“ skatina paauglį domėtis pačiu savimi, padeda jam formuoti pažiūras į tam tikrus reiškinius, dalykus, turėti savo nuomonę, susidaryti savo vertybių sistemą, kuria remiantis jaunas žmogus vertins, lygins savo bei kitų veiksmus, jaus atsakomybę už savo poelgius, žodžius ir pan.

Nepilnamečiai jautrūs socialinei aplinkai, jos pokyčiams ir jiems dažnai sunku orientuotis joje, priimti teisingus sprendimus, ypač kai atsiduriama dviprasmiškoje situacijoje: pavyzdžiui, kai šeima reikalauja elgtis vienaip, o neformali grupė- kitaip. Tokie prieštaravimai gali skatinti nusikalsti, vartoti narkotikus ir alkoholį, ir pan..

Dažniausiai šiame amžiuje paaugliams iškyla daug problemų bendraujant su suaugusiais, dažniausiai įvairių konfliktų su tėvais. Jie turi daug problemų, kurios skatina ne tik griebtis tabako, alkoholio ar narkotikų, bet ir ryžtis savižudybei. Ir man kaip busimam socialiniam pedagogui paaugliu tema labai svarbi ir įdomi, kadangi socialinio darbuotojo paskirtis- būtinai išklausyti ir palaikyti, padėti spręsti iškilusias problemas kaip paaugliui, taip ir jo tėvams arba globėjams.

Paauglystės amžius ir jo ypatumai

Čia būtų pravartu prisiminti kai kuriuos anatominius- fiziologinius, psichologinius, kognityvinius reiškinius, vykstančius paauglio organizme šiuo pereinamuoju laikotarpiu. Anatominiu- fiziologiniu požiūriu paauglio vystimasis, keitimasis vyksta netolygiai. Kai kurių kūno dalių netolygus vystimasis kelia paaugliams daug rūpesčių bei nerimo. Tai sukelia ir psichologinių padarinių, pvz.: nuotaikų kaitą. Staigus nuotaikų pokyčius sąlygoja ir įvairūs hormoniniai pokyčiai vykstantys paauglio organizme. Dažnai paaugliai nerimauja dėl padidėjusių savo kūno dalių. Jauniems žmonėms tampa įdomu, ar tai, kas su jais vyksta yra normalu, ar jų neatstums bendraamžiai. Kaip teigia C. Sutton (1999), įvairūs tyrimai parodė, kad berniukams yra malonu, kai jie bręsta anksti, kad didėja jų ūgis ir svoris; lėtai bręstantys berniukai mažiau pasitiki savimi, o tai gali trukti ir sulaukus vyresnio amžiaus. Tuo tarpu mergaitėms priešingai- ankstyvas brendimas yra nemalonus, jos labiau linkusios nerimauti dėl savo svorio bei išvaizdos. Kalbant apie kognityvinį lygmenį, paaugliai tampa pajėgūs svarstyti įvairias abstrakčias idėjas, racionaliai nagrinėti įvairias sąvokas, kritiškai vertinti kitų pasakytas mintis. Pastarasis sugebėjimas dažnai yra susijęs su identiteto paieška. Taigi, paauglystė yra savęs tyrinėjimo, savęs atradimo ir savo galimo vaidmens gyvenime nustatymo metas. Emocijų požiūriu paauglystė gali būti ir netikrumo laikotarpis, susijęs ne vien su perdėtu domėjimusi savimi, bet ir nerimu dėl ateities, ar jaunas žmogus bus pajėgus patenkinti suaugusiųjų viltis, suvaidinti savo naujus vaidmenis ir t.t. šis pereinamasis laikotarpis dažnai sukelia įvairius paaugliams būdingus išsišokimus, kartais net depresijas, apatiją.

Dažniausiai šiame amžiuje paaugliams iškyla daug problemų bendraujant su suaugusiais, dažniausiai įvairių konfliktų su tėvais. Jie turi daug problemų, kurios skatina ne tik griebtis tabako, alkoholio ar narkotikų, bet ir ryžtis savižudybei. Ir man kaip busimam socialiniam pedagogui paaugliu tema labai svarbi ir įdomi, kadangi socialinio darbuotojo paskirtis- būtinai išklausyti ir palaikyti, padėti spręsti iškilusias problemas kaip paaugliui, taip ir jo tėvams arba globėjams.

Ilgą laika paauglystės amžiaus tarpsnis buvo įvardijamas terminais, apibūdinančiais sąvoka „vystimosi krizė“, pabrėžiančia negatyvus šio amžiaus aspektus. Daug dalykų, leidžiamų suaugusiajam, draudžiama vaikui. Vaikystėje paauglys saistomas visuomenės normų ir reikalavimų. Šios normos ir reikalavimai vaikui tampant suaugusiu, keičiasi. Paauglio supratimas apie save kaip žmogų, jau peržengusį
vaikystės ribas, lemia jo persiorientavimą nuo vienų normų ir vertybių į kitas. Paauglio lygiavimasis į suaugusius pasireiškia siekimu būti panašiam į juos išore, pritapti prie kai kurių jų gyvenimo ir veiklos sričių, įgauti suaugusiųjų savybių, įgūdžių, teisių, privilegijų, pirmiausia tų, kurios nusako ryškiausią suaugusiųjų skirtumą ir panašumą, palyginti su vaikais.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 862 žodžiai iš 1656 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.