Paauglyste
5 (100%) 1 vote

Paauglyste

Paauglystė – kritinis amžiaus tarpsnis. Tai saviraiškos laisvės ir savęs ieškojimo metas. Paaugliai bando spręsti savęs pažinimo problemą. Psichologiniu požiūriu šis amžiaus tarpsnis yra vienas sudėtingiausių, prieštaringiausių ir įdomiausių.

Apie iškylančias paauglių problemas, jų sprendimo būdus sutiko papasakoti neseniai Gargžduose įsikūrusio „Tavo psichologas“ kabineto psichologė Daiva Banevičiūtė.

– Ar aštuoniolikmetis dar laikytinas paaugliu?

– Lietuvoje dažnai nesutariama dėl paauglystės chronologinių ribų. Tai laikotarpis tarp vaikystės ir suaugusiojo amžiaus, trunkančio nuo 14 iki 25 metų vyrams ir nuo 12 iki 21 metų moterims (t. y. skiriama ankstyvoji paauglystė, vidurinioji ir vėlyvoji paauglystė/jaunystė). Kiti paauglystės pradžią nurodo jau nuo 10 metų amžiaus. Aštuoniolikmetis dar yra laikomas vaiku ir valstybė privalo rūpintis jo teisėmis pagal tarptautinę Vaiko teisių konvenciją.

Paaugliai dažnai yra konfliktiški ir turi elgesio problemų, tačiau tai reikėtų vertinti kaip normą. Anksčiau buvo manoma, kad paauglystė yra krizė vaikams, o dabar vis dažniau teigiama, kad tai krizė tėvams, nes šiuo metu tėvų ir vaikų santykiai dažnai būna įtempti. Paauglys pradeda ieškoti savęs, formuoti savo nuostatas, kurios dažnai nesutampa su tėvų, taip iškyla tėvų ir vaikų požiūrių nesutapimai. Kai kurie suaugusieji auklėja savo vaikus lygiai taip, kaip juos auklėjo jų tėvai. Tai gali būti susiję su pokyčių neįsisąmoninimu, gali iškilti kartų konfliktas, kadangi jaunimas formuoja naujus elgesio stilius. Sunkiausia tai, kad tėvai paauglį vis dar laiko vaiku, o jis save jau laiko suaugusiu, dėl to taip pat kyla įvairių nesutarimų. Paaugliai dažnai jaučiasi nesuprasti, todėl gali pašlyti jų santykiai su tėvais, draugais, iškilti mokymosi sunkumų, pasireikšti nerimas, nuotaikų kaita.

Sunkiausia tiksliai nurodyti paauglystės pabaigą. Psichologiniu požiūriu šis pereinamasis laikotarpis baigiasi tada, kai asmuo randa savo tapatumą, susikuria savo vertybių sistemą arba numato, kokia ji galėtų būti, sugeba užmegzti ir palaikyti tarpusavio draugystės bei meilės santykius, numato savo ateities planus, sugeba prisiimti atsakomybę.

– Dėl kokių problemų į Jus dažniausiai kreipiamasi?

– Dažniausios yra tarpusavio santykių ir mokymosi problemos. Mokymosi problemos sprendžiamos lengviau, o tarpusavio santykių problemos yra specifiškesnės. Tai nesutarimai tarp tėvų ir vaikų, skyrybų atvejai, santykiai tarp draugų, meilės, netekties problemos. Taip pat kreipiamasi dėl profesinio orientavimo konsultacijų.

Į psichologą dažnai kreipiamasi tada, kai pats paauglys būna tvirtai įsitikinęs, kad niekas jam negali padėti. Tačiau tai jau kraštutiniai atvejai. Iš tiesų kuo anksčiau ieškoma profesionalios pagalbos, tuo greičiau problema išsprendžiama. Kuo vėliau susigriebiama, tuo daugiau laiko reikia problemai išspręsti, kad paauglys vėl atgautų vidinę pusiausvyrą.

– Gana gaji nuostata, jog pasibaigus paauglystei, baigsis ir problemos, tad tėvams neturėtų labai rūpėti paauglį kamuojantys sunkumai…

– Negalima nekreipti dėmesio ar ignoruoti problemų, ypač jei jos būna įsisenėjusios. Jei vaikas parėjęs iš mokyklos nenoriai bendrauja, dažnai užsidaro kambaryje, verkia, kažką nuolat užsirašinėja taip norėdamas išlieti savo jausmus, nebepaiso tėvų nustatytų taisyklių, nepareina laiku namo – tai jau ženklai tėvams, jie turėtų sunerimti. Iš tikrųjų vaikai dažnai net ne žodžiais siunčia signalus apie savo problemas.

– Ar tėvams, globėjams reiktų susirūpinti, jei jų vaikas bent užsimena apie savižudybę?

– Taip, rimtai reikia reaguoti net į menkiausią užsiminimą apie savižudybę. Kartais jaunuoliai ja pagrasina manipuliaciniais tikslais. Tačiau net ir tokiu atveju tai jau yra signalas, kad vaikui trūksta dėmesio. Ir į tai reikia reaguoti, tėvai turėtų susėdę apie tai su vaiku pasikalbėti.

– Kaip spręsti visada aktualią klasių susiskaidymo problemą?

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 649 žodžiai iš 1295 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.