Paauglyste
5 (100%) 1 vote

Paauglyste

TURINYS

1. Įžanga ……………………………………………………………..3 psl.

2. Paauglystė – ne liga ………………………………………….4 psl.

3. Tėvai irgi patiria krizę susidūrę su vaikų

paauglyste ……………………………………………………….5 psl.

4. Tėvų atsiribojimas nuo paauglio …………………………6 psl.

5. Pririšti ar paleisti paauglį? …………………………………7 psl.

6. Išvada ………………………………………………………………8 psl.

7. Literatūros sąrašas ……………………………………………9 psl.

Įžanga

Paauglystė – tai gyvenimo tarpsnis tarp vaikystės ir suaugusiųjų amžiaus. Ji trunka nuo fizinio lytinio brendimo pradžios iki tol, kol pasiekiama savarankiška suaugusio žmogaus socialinė padėtis. Seniau Vakarų šalių visuomenė ( ir kai kurios šalys dabar ) paauglystę laikė pereinamuoju trumpu amžiumi tarp vaikystės, priklausomybės ir suaugusio žmogaus atsakomybės. Pasibaigus lytiniam brendimui, žmogus buvo pripažįstamas suaugusiu ir atsakingu. Tai paprastai būdavo pažymima tam tikru ritualu. Suaugęs žmogus dirbo, tuokėsi, augino vaikus. Žmonėms pradėjus geriau maitintis, lytinio brendimo pradžia paankstėjo. O kai išsilavinimas pasidarė privalomas suaugęs žmogus nepriklausomybę pradėjo įgyti vėliau. Taigi tarpsnis tarp biologinės brandos ir socialinės nepriklausomybės ir yra paauglystė. Koks tai amžius? Pasak, Augustino, tai ugningos aistros metas. Anot G. Hallo, pirmojo Amerikos psichologo, aprašiusio paauglystę, įtampa tarp biologinės brandos ir socialinės priklausomybės sukuria ‘‘ audrų ir sunkumų ‘‘ laikotarpį. Kiti psichologai teigia, kad daugeliui paauglystė yra tokia, kaip ją aprašė Tolstojus: gyvybingas laikas dar be suaugusiųjų rūpesčių, gražiausios draugystės. Aukščiausio idealizmo, nuostabių galimybių suvokimo laikas.

Paauglystė – ne liga

Sunkus amžius, paauglystė – tokiomis klišėmis dažnai apibūdinamas vaikų brendimo laikotarpis. Vos vaikas išauga išauga iš sauskelnių, tėvai su nerimu ima laukti paauglystės ženklų ir gresiančios namams karo padėties. Ir žinoma sulaukia.

Staiga tėvams paauglio pasaulis kažkodėl ima atrodyti svetimas ir grėsmingas. Kai kurių šeimų šis susvetimėjimas taip iškeroja, kad tėvai nė nemėgina ieškoti su paaugliu bendros kalbos – juk „vis tiek nieko nepakeisi “.

Amerikietis psichologas L. Steinberg, stebėjęs ir išsamiai apklausęs daugybę šeimų, teigia, kad dauguma paauglių visai nėra „pikti”, „bjauraus būdo“, ,,beširdžiai egoistai”. Jie nėra piktavaliai savo tėvams, nors dažnai su jais nesutaria (tačiau tikrai ne taip aršiai, kaip atrodo tėvams). Daugybėje šeimų paauglystė yra gana ramus ir taikus metas, ir vaikai gerbia savo tėvus, nesvarbu, ar jie vieniši ar išsiskyrę, turtingi ar nepasiturintys.

Ginčų dažniau pasitaiko ankstyvojoje paauglystėje, ir tai daugiausia priklauso nuo vaiko pažintinių sugebėjimų, mąstymo raidos – stiprėjantis abstraktaus mąstymo gebėjimas skatina paauglius susikurti savo nuomonę ir ją ginti, abejoti autoritetais bei aktyviai piktintis veidmainiavimu. Ilgainiui paaugliai išmoksta suvokti gyvenimo reiškinių santykinumą ir kritiškai mąstyti.

Vis dėlto paauglystės laikotarpiu depresijos, savižudybės, piktnaudžiavimo įvairiomis medžiagomis, elgesio nukrypimų grėsmė padidėja. Tai matyti iš bet kurios šalies paauglių psichinės sveikatos suvestinių.

Laimė ar bėda, bet problemos, su kuriomis susiduria paaugliai, ne visada slypi genuose. Hormonų pokyčiai, kuriuos vaikai patiria ankstyvojoje paauglystėje, skatina tik šiek tiek didesnį prislėgtumą ar agresiją. Šie elgesio bruožai labiau priklauso nuo tėvų elgesio, bendravimo su paaugliu. O suaugusieji, ne visada elgiasi teisingai, todėl paauglystė tėvams yra nemenkas išbandymas.

Tėvai irgi patiria krizę susidūrę su vaikų

paauglyste

Tėvams nelengva ištverti paauglystę. Ne tik todėl, kad vaikai ima elgtis netikėtai ar priešgyniauti. Pažvelkime į situaciją plačiau: kai vaikas sulaukia paauglystės, tėvams tenka patirti nemenkų asmeninio gyvenimo pokyčių.

Laimingai susituokia tėvai dažniau ir maloniau bendrauja su savo paaugliu negu nelaimingi tėvai. Ir vienišų tėvų šeimose tėvo ar mamos laimės jausmas turi įtakos tam, kaip jis ar ji reaguoja į vaiko paauglystę. Tačiau vaikui sulaukus paauglystės, jau gan ilgai kartu gyvenančių tėvų pasitenkinimas santuoka gali susvyruoti. Tuo metu jis būna mažiausias. Išgyvenus atžalų paauglystę, tėvų pasitenkinimas santuoka įgauna antrą kvėpavimą.

Vaikas, ginantis savo nepriklausomybę, neretai priverčia tėvus jaustis bejėgiškai. Tėvus nukonkuruoja draugai – jų nuomonė, pritarimas, rodos, tampa kur kas svarbesni. Paaugliai stoiškai nekreipia dėmesio į tėvų kritines pastabas, o tėvams, kurie įpratę būti savo vaikui vieninteliai ir geriausi ekspertai, sunku susitaikyti su diskusijų partnerio vaidmeniu. Vis dėlto tėvai daugiau „bamba“, negu paaugliai ginčijasi. Paauglystės laikotarpiu tėvai vaikų
atžvilgiu išreiškia kur kas daugiau negatyvumo nei anksčiau (tiek žodžiais, tiek veido išraiška) – dažniau kritikuoja, niurzga, pyksta. Tad ir vaikai jiems nenusileidžia.

Dirbančios mamos praleidžia su vaikais tiek laiko kiek ir namų šeimininkės, tačiau jos rizikuoja „perdegti“, nes ir dirbdamos dažniausiai laiko tris namų kertes. Kita vertus, dirbančios mamos yra atsparesnės paauglystės „negandoms“. Dirbanti mama yra vaiko, ypač dukros, aukštesnės savigarbos šaltinis. O ir mamos, kurios gyvenimas sukasi ne tik apie vaikus, savigarba vaiko paauglystės laikotarpiu yra ne tokia pažeidžiama. Paaugliai vis daugiau laiko praleidžia su draugais, tad tėvai greitai pajunta didėjantį fizinį ir dvasinį atstumą. Mamai tenka ištverti svarbų pokytį – jos autoritetas susvyruoja, ji jaučiasi, jog vis dažniau atsiduria vaiko pasaulio pakraštyje, o ne centre, kaip buvo iki šiol. Ypač skausmingai tai išgyvena vienišos paauglių mergaičių mamos, kurių santykiai su dukromis dažnai grindžiami draugyste.

Šiuo metu Jūs matote 59% šio straipsnio.
Matomi 904 žodžiai iš 1537 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.