Paauglystė
5 (100%) 1 vote

Paauglystė

Paauglystė – tai gyvenimo tarpsnis tarp vaikystės ir suaugusiųjų amžiaus. Ji trunka nuo fizinio lytinio brendimo pradžios iki tol, kol pasiekiama savarankiško suaugusio žmogaus socialinė padėtis. Paauglystės amžiaus ribos yra labai sąlygiškos, dažniausiai tarp 12 ir 18 metų. Kartais paauglystė skirstoma į:

· ankstyvąją – tarp 12 ir 14 metų, kai pastebimas ypač spartus lytinis brendimas,

· 15-ieji metai – lyg pereinamasis tarpsnis,

· 16 – 18 metai – vėlyvoji paauglystė, kada individas toliau bręsta fiziškai, atsiranda abipusė vaikinų ir merginų draugystė.

Paauglystės pabaigos tiksliai nurodyti neįmanoma. Kai kuriose šalyse paauglystė baigiasi tada, kai individas visiškai subręsta lytiškai, kitose šalyse – kai subręstama psichiškai ir sociališkai, prisiimama atsakomybė.

Psichologiniu požiūriu paauglystė baigiasi tada, kai individas suranda savo tapatumą, susikuria savo vertybių sistemą, sugeba užmegzti ir palaikyti tarpusavio draugystės ir meilės santykius, numato ateities perspektyvą.

Levo Tolstojaus romane “Ana Karenina” paauglystė aprašoma kaip “palaimingas metas, kai vaikystė jau eina į pabaigą, ir iš tos beribės, laimingos ir linksmos erdvės prasideda kelias”.

Psichologas R. J. Alapack paauglystę apibūdino kaip būties revoliuciją, kurios metu prabunda asmeninis ²aš². Šiuo laikotarpiu individui tenka spręsti daug reikšmingų, ateitį lemiančių uždavinių. Šiame amžiuje bręstantis žmogus atranda unikalų savo vidinį pasaulį, įvyksta reikšmingas poslinkis jo gyvenime: iš vaikiškos priklausomybės nuo tėvų ir autoritetų į nepriklausomą savąjį “aš”. Prieš atrasdamas savo paties tapatumą, paauglys nueina ilgesnį ar trumpesnį ieškojimų kelią daug ką išmėgindamas, eksperimentuodamas, išbandydamas save įvairiose situacijose.

Fizinė raida

Paauglystė prasideda sparčiu augimu ir lytiniu brendimu. Hormonų antplūdis sukelia spartų, dvejus metus trunkantį raidos laikotarpį, kuris mergaitėms prasideda apie 11-uosius, o berniukams – apie 13 – uosius metus. Berniukai paauga apie 7,5 cm, o mergaitės – apie 4,5 cm. Šiuo augimo laikotarpiu sparčiai ryškėja pirminiai lytiniai požymiai, susiję su dauginimosi funkcijomis. Kartu formuojasi ir antriniai lytiniai požymiai – didėja mergaičių krūtys ir platėja klubai, berniukams – didėja veido plaukuotumas, žemėja balsas ir vieniems ir kitiems pradeda augti gaktos ir pažastų plaukai.

Lytinio subrendimo požymiai yra pirmoji berniukų ejakuliacija, paprastai prasidedanti apie 14- uosius metus , ir mergaičių pirmosios menstruacijos, atsirandančios apie 13 – uosius metus.

Intensyvus lytinis brendimas ir greitas augimas susilpnina paauglio organizmo imunitetą, turi įtakos individo psichikai. Vaikas atkreipia dėmesį į vykstančius fiziologinius kitimus, susidomi jais, jis išgirsta iš pašalinių pastabų arba patiria nemalonių išgyvenimų. Šiuo metu ryškesni ir seksualiniai potraukiai, atsiranda emocinė įtampa.

Paauglystės pradžiai būdingas nuotaikų nepastovumas, nerviškumas, neramumas, jautrumas. Tačiau paauglio psichikos persitvarkymą lemia ne fiziologiniai o socialiniai veiksniai – nauji vaiko poreikiai ir motyvai, kuriuos realiziduomas jis susiduria su įvairiomis kliūtimis.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 457 žodžiai iš 882 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.