Pagonybė senovės Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Pagonybė senovės Lietuvoje

Senovės lietuviai buvo pagonys. Būdami pagonys, jie turėjo daug dievų. Dažnai vienur daugiau buvo garbinami vieni dievai, kitur kiti dievai, bet pats religijos pobūdis visur buvo vienodas: visi jie garbino gamtą ir visus nesuprantamus jos reiškinius laikė nežemiškomis jėgomis.Kas pagonims buvo nesuprantama ir žavinga, tas buvo dievu laikoma.Pagonis labiausiai stebino dangaus mėlynė su visomis nesuprantamomis dienos ir nakties šviesybėmis. Taigi lietuviai sudievino patį dangų ir jo kūnus. Pats žodis dievas lietuviams, tur būt, reiškė dangaus tėvą, jo mėlynės valdovą. Jis buvo svarbiausias pagonių dievas.

Kitas svarbus lietuvių dievas buvo Perkūnas. Tai teisingumo dievas, tiesus, nekantrus, nepermaldaujamas, labai gerbiamas, ir jo bijoma. Perkūnas kartu yra žemės vaisintojas, be to, valo nuo jos blogio. Dėl savo įspūdingo pasipriešinimo ramiam, didingam dangaus mėlynės valdovui jis laikomas vienu iš galingiausių dievų. Perkūno jėgą atspindi griausmas, jo gyvuliai –bulius ir ožys, jo medis ąžuolas.

Didžiausia moteriškoji dangaus dievybė buvo Saulė. Ji vazduojama mergina su ilgais plaukais, dėvinti linų žiedų vainiką, kurį nusipynusi pati arba jai nupynęs Mėnulis. Kituose mituose Saulė vaizdoujama su auksine karūna ant galvos, apsirengusi ilgais auksiniais rūbais su gražia skraiste ant pečių. Buvo manoma,kad Saulė, kaip ir kiekviena moteris, dirbanti įvairius darbus: verpianti, skalbianti, sodinanti daržą, sodą, besidabinanti, einanti pirtin, mieganti, einanti į vaišes, siuvanti, besimaudanti. Lietuviai Saulę labai mylėjo, gerbė, kalbėjo jai maldas.

Reikšmingą vietą pagonybėje turėjo ugnis. Ji buvo ne tik dievybė- per ją žmonės susižinodavo su dievais, sužinodavo jų valią; ugnyje lietuviai degindavo dievams aukas. Kai kuriose vietose ji buvo nuolat kūrenama- tai amžinoji ugnis. Ugnies deivė buvo Gabija. Liaudies supratimu ir aiškinimu, Gabija yra sutvarkyta (apklota) ugnis židinyje, drauge ir ugnies deivė. Be to namuose buvo laikomi šventi gyvuliai, ypač žalčiai. Į paskirtą guolį jie buvo įvedami su tam tikrom apeigomis ir ten buvo laikomi kaip namų globėjai.

Šiuo metu Jūs matote 66% šio straipsnio.
Matomi 343 žodžiai iš 518 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.