Pagrindinės organizmo venos ir paviršiniai limfmazgiai
5 (100%) 1 vote

Pagrindinės organizmo venos ir paviršiniai limfmazgiai

Širdies ir kraujagyslių sistema sudaryta iš širdies ir įvairaus skersmens kraujagyslių (uždarų vamzdelių). Susitraukiant širdies raumeniui, kraujas teka kraujagyslėmis ir pasiekia viso organizmo organus, audinius bei ląsteles. Kraujotaka labai svarbi medžiagų apykaitai, kraujyje ištirpusios medžiagos ir dujos pasiekia audinius, kur yra sunaudojamos, o medžiagų apykaitos produktai keliauja į plaučius bei inkstus ir yra pašalinami į aplinką.

Kraujagyslės

Kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš širdies į organus ir audinius, vadinamos arterijomis, o kuriomis grįžta atgal į širdį – venomis. Didžiajame kraujo apytakos rate arterijomis teka arterinis kraujas, o venomis – veninis. Tuo tarpu mažajame kraujo apytakos rate yra atvirkščiai: iš širdies į plaučius teka veninis kraujas, o čia prisisotinęs deguonimi ir virtęs arteriniu krauju plaučių venomis grįžta atgal į širdį.

DIDŽIOJO KRAUJO APYTAKOS RATO VENOS

Dauguma venų yra greta arterijų ir turi tokį pat pavadinimą, bet yra ir tokių venų, kurios neturi bendravardžių arterijų. Neretai greta arterijos yra dvi bendravardės venos. Venos paprastai turi daugiau anastomozių, negu arterijos. Venas galima skirstyti į paviršines, arba paodines, ir į giliąsias, kurios guli greta bendravardžių arterijų.

ŠIRDIES VENOS

Širdies venos yra širdies grioveliuose greta vainikinių arterijų.

Didžioji širdies vena yra greta kairiosios vinikinės arterijos. Ji atsiveria į vainikinį sinusą.

Vidurinė širdies vena yra greta dešiniosios vainikinės arterijos. Ji atsiveria į didžiąją širdies veną.

Mažosios širdies venos prasideda dešiniojo skilvelio raumenyse ir atsiveria į dešinįjį prieširdį. Jų yra keturios arba penkios.

KRŪTINĖS IR KAKLO VENOS

Kairioji lykinė vena guli kairėje krūtinės aortos pusėje. Ji prasideda pirmojoje juosmeninėje vienoje ir atsiveria į vainikinį sinusą. Į kairiąją lykinę veną atsiveria stemplės vena.

Arklys ir mėsėdžiai turi ne kairiąją, o dešiniąją lykinę veną, kuri atsiveria į kranialinę tuščiąją veną.

Kranialinė tuščioji vena yra tarpusienyje ventraliai petinio galvos kamieno ir atsiveria į dešinįjį prieširdį. Į kranialinę tuščiąją veną atsiveria šios venos: 1.šonkaulinė kaklo, 2.stuburinė kaklo, 3.vidinė krūtinės, 4.jungo, 5.pažastinė.

Šonkaulinė kaklo vena yra kaudaliniame šonkaulinės kaklo arterijos krašte.Į ją atsiveria priekinė tarpšonkaulinė vena ir skersinė kaklo vena.

Priekinė tarpšonkaulinė vena surenka pirmąsias 3-4 tarpšonkaulines venas.

Skersinė kaklo vena yra kaklo raumenyse.

Stuburinė kaklo vena yra greta bendravardės arterijos skersiniame kaklo kanale.

Į stuburinės kaklo pabaigą atsiveria gilioji kaklo vena, atitinkanti bendravardę arteriją.

Vidinė krūtinės vena yra greta bendravardės arterijos. Į vidinę krūtinės veną atsiveria kranialinė pilvo sienos vena, kuri guli greta bendravardės arterijos ir paodinė pilvo vena, kuri prasideda tešmenyje. Laktuojančių karvių paodinė pilvo vena stipriai išsivysčiusi. Ji guli pilvo paodyje, tarp kardinės kremzlės ir aštuntojo šonkaulio įeina pro vadinamąjį pieno šulinėlį į krutinės ląstą ir atsiveria į vidinę krūtinės veną. Tarp kranialinės pilvo venos ir paodinės pilvo venos yra daug anastomozių.

Jungo vena turi du kamienus: vidinį ir išorinį.

Vidinė jungo vena surenka pakaušio, gerklų ir skydliaukės venas. Ji yra ant gerklės greta bendrosios galvos galvos arterijos ir atsiveria į išorinės jungo venos pabaigą. Neretai vidinės jungo venos nebūna. Tuo atveju jos surenkamos venos atsiveria į išorinę jungo veną.

Įšorinė jungo vena yra labai stambi. Ji guli jungo griovelyje po paodiniu kaklo raumeniu. Į išorinės jungo venos kranialinį galą atsiveria išorinė ir vidinė žando venos, o į kaudalinį galą kylančioji kaklo vena ir paodinė peties vena.

Arklys turi tik išorinę jungo veną.

GALVOS VENOS

Iš galvos kraujas išteka į jungo veną per išorinę ir vidinę žando venas.

Išorinė žando vena išeina iš veido venos, guli greta bendravardės arterijos ir kaudoventraliai paausinės seilių liaukos atsiveria į išorinę jungo veną. Į išorinę žando veną atsiveria paliežuvinė vena ir liežuvinė vena.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 650 žodžiai iš 2054 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.